İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

İran tehditleri hakkında ciddi istihbarat bilgilerimiz var

Suriye’de İran ve Rusya Çıkarları Çakışmaya mı başladı?

Gündem, İran, Rusya 29 Ocak 2019
97

Geçtiğimiz günlerde farklı haber ajansları İran ve Rusya yanlı birliklerinin Suriye’de, Esat rejiminin kontrol ettiği bölgelerde birbirine girdiği haberini yayınlandı.
Almanya’da yayınlanan Speıgel dergisinin yayınladığı haberlere göre Suriye’de Beşşar Esed rejimi için savaşan Rusya ve İran destekli gruplar arasında çatışma çıktı. Çatışmalar, Hama ilinin kuzeybatı kırsalındaki Şatha, Bredic, Haydarayye, İnnab köylerinde yaşanıyor. İki grubun bölgedeki Skeylbiyye, Araştırma Merkezi ve El Ibır isimli geçiş noktalarına askeri sevkiyatları sürüyor.
Yerel kaynaklar çatışmaları, İran’ın bölgedeki etkisini azaltmaya yönelik bir girişim olarak nitelendiriyor.
19 Ocak’ta gerçekleşen olayda, hafif silahlarla başlayan çatışma daha sonrasında yerini tank ve ağır silahların kullanılmasına bıraktı. Ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir açıklama yapılmazken tahminlere göre onlarca asker öldü. Çatışma anlarına ilişkin ses kayıtlarının da elinde olduğunu belirten Speigel dergisinin çalışanı Christopher Reuter, İran askerlerinin daha sonra bölgeye takviye amacıyla Esed rejimine bağlı askerleri gönderdiğini belirtti.
Esed’in bölgedeki etkisizliğine de dikkat çeken Spıegel muhabiri, Rusya ve İran’ın Suriye topraklarında nüfus kavgası yaparken, Esed’in hiçbir söz hakkının olmadığını yazdı. Spıgel İnternet-Haber sitesinin konuyla ilgili derlediği haberde ise şunlar kaydedildi: Esad rejimine bağlı ve Rusya destekli “Kaplan Güçlerinin 5. Birliği” ile Beşşar Esed’in kardeşi Mahir Esed komutasında ve İran destekli “4. Fırka” arasında çatışmalar sürüyor.Çatışmalar, Hama ilinin kuzeybatı kırsalındaki Şatha, Bredic, Haydarayye, İnnab köylerinde yaşanıyor. İki grubun bölgedeki Skeylbiyye, Araştırma Merkezi ve El Ibır isimli geçiş noktalarına askeri sevkiyatları sürüyor.
Yerel kaynaklar çatışmaları, İran’ın bölgedeki etkisini azaltmaya yönelik bir girişim olarak nitelendiriyor. ÇATIŞMADA AĞIR SİLAHLAR KULLANILIYOR: Çatışmalarda çok sayıda ölen ve yaralanan olduğu öğrenildi. Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinden Ulusal Özgürleştirme Cephesi çatısı altındaki Nasır Ordusu’nun sözcüsü Muhammed Raşit de Anadolu haber ajansının muhabirine yaptığı açıklamada, “Şiddetli çatışmalarda zaman zaman ağır silahlar kullanılıyor. Çatışmalar, askeri muhaliflerin kontrolündeki köylere de sirayet ediyor. Rejim aynı zamanda bu çatışmaları gizlemek için sivil yerleşimlere top ve tank atışları düzenliyor.”dedi.
Esed’in bölgedeki etkisizliğine de dikkat çeken Spıegel muhabiri, Rusya ve İran’ın Suriye topraklarında nüfus kavgası yaparken, Esed’in hiçbir söz hakkının olmadığını yazdı.
Kerim Askeri kafkassam

Yorumlar