KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye’de iktidar kavgası: Suriye’de Esed – Mahluf gerginliği büyüyor

Suriye’de iktidar kavgası: Suriye’de Esed – Mahluf gerginliği büyüyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
311 0

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in eşi Esma ve kuzeni Rami Mahluf’un Şam ve Lazkiye sahil şeridinde rejime sadık yoksul ve muhtaçları yanlarına çekme konusundaki rekabetleri kızıştı.

Rami Mahluf, Facebook sayfasında Ramazan bayramı münasebetiyle “Güvenlik otoritelerinin vatana sadık kişileri kovuşturmayı bırakıp dikkatlerini suç işleyen kişilere vereceğini, gözaltındaki çalışanların da mübarek Ramazan bayramı vesilesiyle serbest bırakılacağını umuyoruz” mesajını paylaştı.

Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’nun yönetimi ve hisselerinin çoğu Mahluf’un elinde bulunan Sryiatel telefon şirketinden 5 Mayıs’a kadar 185 milyon dolarlık ödeme talep etmesinin ardından Rami ile Suriye makamları arasındaki gerilim tırmandı. Sonrasında ise Maliye Bakanlığı, aynı zamanda hakkında seyahat yasağı çıkarılan Mahluf’un mal varlığına el koymuştu. Diğer yandan, Şam Menkul Kıymetler Borsası, Rami Mahluf’un 12 banka ve özel finans kurumundaki 15,2 milyon değerindeki hisselerine el konulması kararı almıştı.

Mahluf ise dün paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İçinde bulunduğumuz zor koşullara rağmen halkımıza karşı olan görevimizi unutmadık. Yaklaşık bir buçuk milyar Suriye lirası, muhtaçlara içtenlik ve dürüstlükle insani hizmetlerini sunmaya devam edebilmeleri için El Boustani Derneği ve diğerlerine devredildi. Nitekim bu dernek, 7 bin 500 aile ve 2 bin 500 yaralı ile ilgileniyor, aynı zamanda ameliyatlara destek sağlıyor ve diğer yardımlarda bulunuyordu. Dernek yöneticileri ve çalışanlarının bu programlara ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde bilhassa kırsal kesimde en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğini umuyoruz.”

Rami’nin kardeşi İhab, kardeşi ile şirketin yönetimi konusunda anlaşmazlık yaşadıkları için Syriatel’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevinden istifa ettiğini duyurmuş; “Devlet Başkanı Beşşar Esed’e bağlılığını” yenilediğini belirtmişti. Rami ise dün yaptığı açıklamada bu konuda “Hak yolunda yürümek zordur, bu yüzden bu yolda az kişi yürür. Öyle ki, bir kişi başına adaletsizlik geleceğinden korktuğu için kardeşini bu yolda terk edebilir” ifadelerini kullandı.

Mütevelli heyetine Esma Esed’in başkanlık ettiği ‘Suriye Kalkınma Sekreterliği kuruluşu, ‘yoksul’ Suriyeli ailelere maddi yardım kampanyası başlattı. Şam’da konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada şöyle söyledi:

“Suriye Kalkınma Sekreterliği, çeşitli bölge ve illerde yaşayan Suriyeli ailelere maddi yardım verilmesine yönelik bir kampanya başlattı. Esma Esed’in bürosundan, her aileye -kişi sayısına göre- 20 bin ila 100 bin Suriye lirası değerinde nakit dağıtılması talimatı alındı. 75 bin Suriyeli lirası ve daha yüksek meblağlar Humus, Lazkiye, Tartus, Hama ve Şam illerindeki Nusayrî ailelere; az miktarda meblağlar ise çeşitli illerdeki Sünni ailelere tahsis edildi.”

Kaynakların ifadelerine göre, kuruluş çalışanlarının son günlerde Suriyeli ailelere ulaşarak onları devlet kontrolü altındaki illerde sayıları 40’a varan ve kuruluşa ait noktalara başvurmaları gerektiği hakkında bilgilendirdi.

Diğer yandan, geçen Pazar günü Suriye Devlet Başkanlığı internet sitesi, Esma Esed tarafından düzenlenen ‘Anavatanın Yaralıları’ adlı özel çalıştayın sonuç bildirisini yayınladı. Bildiriye göre, Esma Esed’in çalıştay sırasında yaptığı konuşmada, yayınladığı videolu mesajlarla bir anda gündeme oturan iş insanı Rami Mahluf’un elinden ‘yoksullar ve rejimin yaralıları’ kâğıtlarını çektiği açıktı. Nitekim yaralılara yönelik ekonomik programı yeniden etkinleştirilmesi ve programı gölgeleyen hataların ‘düzeltilmesi’ ile ilgili konuşan Esma Esed, yaralılar dosyasının ‘bu bağlamda yapılan çabaların gerçek pusulasını doğru yönde tutmak için’ Devlet Başkanlığı Sarayı’nın himayesinde olduğunu söyledi.

Kaynaklar ise “Kuruluşun yaptığı yardımların ardında, Mahluf’un açıklamalarına cevap verme amacı yatıyor. Esma Esed ise bu dağıtımlarla Suriyeli ailelerin, özellikle de yoksul ve Nusayrîlerin sponsoru olduğunu doğrulamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir