KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriyede iktidar kavgası: Esed’in kuzeni Rami Mahluf yeni videosunda neler söyledi?

Suriyede iktidar kavgası: Esed’in kuzeni Rami Mahluf yeni videosunda neler söyledi?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
208 0

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in kuzeni Rami Mahluf, Facebook hesabından bugün paylaştığı yeni videoda şirket çalışanlarının gözaltına alındığını ve ülkenin en büyük GSM operatörü Syriatel’den vazgeçmesi için baskı gördüğünü anlattı.

ABD, uzun yıllardır rejimin ekonomik dayanaklarından biri olan, Esed’in teyzesinin oğlu Rami Mahluf’a 2008 yılından bu yana yaptırım uyguluyor.

Suriye’deki GSM pazarının yaklaşık yüzde 70’ine sahip olan Sryiatel grubunu yöneten Mahluf, Beşşar Esed ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle bir süredir gündemden düşmüyor.

Mahluf bugün paylaştığı videoda, Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu ile arasında gerçekleşen müzakerelerin detaylarından bahsetti.

Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu’nun istediği gibi 178 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini söyleyen Mahluf, taleplerin şirketi feshetmesine kadar uzandığını dile getirdi.

Suriye’de ‘yeni varlıklı insanlar’ rolünün ortaya çıkışı ve şirketinin çöküşünün ekonominin çöküşü anlamına geleceği konusunda uyaran Mahluf, geçtiğimiz yılın ortalarında kendisine karşı adımlar atılmasıyla ekonominin çöktüğünü ve fiyatların iki katına çıktığını savundu.

Rami Mahluf, iki hafta önce paylaştığı bir diğer videoda şu ifadeleri kullanmıştı;

“Şirketlerimden uzaklaşmamı ve söylediklerini yapmamı istiyorlar. Şirketlerdeki üst düzey yöneticileri tutuklayarak baskılara başladılar. Baskı kabul edilemez bir şekilde başladı ve güvenlik güçleri insanlık dışı bir şekilde çalışanlarımızı tutukladı. Herkes, savaş sırasında güvenlik güçlerinin büyük finansörü ve destekçisi olan Rami Mahluf’un şirketlerine bu güçlerin gelmesini mi bekliyor?”

Bugün paylaştığı videoda kuzeni Beşşar Esed’e fazla değinmeyen Mahluf, daha önceki videoda Esed’i ‘emniyet valfi’ olarak nitelendirerek, kendisine yönelik baskıyı durdurması için müdahale çağrısında bulunmuştu.

Suriyeli yetkililer, geçtiğimiz yılın sonunda işadamına yıllarca süren savaş döneminde vergi kaçakçılığı ve yasadışı kar elde etme suçlaması yönelterek, Mahluf ile eşinin taşınır ve taşınmaz mallarına el konulmasını öngören bir takım kararlar almıştı.
Londra/Şarku’l Avsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir