Çeçenya ve Dağıstan’dan binlerce Müslüman hacca gidecek

Kərim Əsgəri: Xarici təhlükəni görən İran daxildə basqıları artırıb

ABD başkanlık seçimleri 2020 De

DİNİ DEĞERLERİ KULLANARAK DEVLETE YÖNELİK KALKIŞMALAR

Suriye’de İdlib denklemi

Gündem 1 Haziran 2019
113

Suriye İdlip bölgesindeki denklemler iktidarının pragmatik fikirler geliştirmesine neden olabiliyor. Rusya ve Suriye İdlip’teki sözde islamcıları bir an önce oradan çıkartmak, gerekirse öldürerek orada yok etmek ve Suriye’deki dengelerin kendi lehlerine dönmesini istemekte.

Rusya ve Suriye bu anlamda İdlip’teki saldırılarına ara-ara devam ediyor. Fakat bu saldırıların stratejik değerde olduğunu aklımızın bir köşesine yazmalıyız. Çünkü, bu saldırılar oldukça bilinçli bölgeleri hedef almaktadır.

Özellikle İdlip’in Güneyinde yoğunlaşan Rus destekli rejim saldırıları Türkiye’yi köşeye sıkıştırmayı amaçlamaktadır. İdlip’in güneyine gerçekleşen saldırılar sonrası bölgeden İdlip’i kuzeyine doğru göç hareketinin başladığı bilgileri geliyor. İdlip’in kuzeyi demek Türk sınırı demekti..

İdlip’in güneyinde gerçekleşen saldırılar kuzeye doğru baskı yapmakta ve Türk sınırlarına doğru göç hareketlerinin varlığı bilinmektedir. Bu aşamada Türk tarafının ABD’ ile örtülü bir ittifaka girerek İdlip’teki bazı grupları destekleyerek olası göçü engellemeye çalışıyordu.

Rusya ise bu örtülü ittifak karşısında sessiz kalmayı tercih ederken Rusların sözcülüğünü Suriye rejiminin yaptığını ve Türkiye’ye karşı sert açıklamalar yaptığına sahit oluyoruz. Türkiye ise Rusya’nın İdlip planını bilmekte fakat fırçayı Suriye rejimine atmaktadır..

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler eşliğinde anlaşılan o ki; Trump ve Türkiye bir çok konuda anlaştı. Irak ve İdlip’te birlikte hareket eden bu iki güç Munbiç ve Fıratın Doğusu konusunda ABD içindeki siyonist lobilerinin baskısıyla anlaşamamaktadır.

Bu aşamada da karşımıza S-400 meselesi gelmekte. Her iki gücün S-400 üzerinden yürüttüğü siyaset kendilerine dönük iç baskılara karşı S-400 üzerinden örtülü bir ittifakın vitrine sunulmuş hali oluyor.

Kimin eli kimin cebinde ayıklamak zor oluyor..

Talha Aytekin

Yorumlar