KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye PKK/PYD’de Amerikancı kanat tasfiye Ruscu kanat işbaşında!

Suriye PKK/PYD’de Amerikancı kanat tasfiye Ruscu kanat işbaşında!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
210 0

Suriye’de konjuktrel okumayı en iyi yapan ve gelişmelere göre konum belirleyen hangi örgüt derseniz size terör örgütü PKK/PYD’yi göstereceklerdir. Bu örgütün üst aklı küresel ve bölgesel ölçekli dengelere göre müttefiklerini seçiyor, silah-mühimmat ve finans desteği alıyor. Yeri geliyor Amerikalılarla, yeri geliyor Avrupa Birliği ülkeleriyle, yeri geliyor Suriye rejimi ile yeri geliyor Rusya ile iş tutuyorlar. Bu açıdan bakıldığında parayı veren düdüğü çalar hesabı kimin ekmeğini yerlerse onun kılıcını kuşanıyorlar, onun paralı askeri, lejyonu oluyorlar. Rojava ve Suriye’nin kuzeyindeki siyasi ve askeri kurumların üst şemsiyesi olan TEV-DEM; Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinin bütün siyasi düzenini destekleyen “gizli” PKK yapısını temsil etmesiyle tanınıyor.(1) TEV-DEM/Tevgera Civaka Demokratîk/ Demokratik Toplum Hareketi-Kongresi; Rojava’daki özerklik projesini temellendiren ve uygulamaya sokan üst yapı. Henüz kantonlar ilan edilmeden ve hükümet kurulmadan önce, güvenlikten ekonomiye bütün işleri TEV-DEM organize etti; sonra bu sorumlulukları teker teker bakanlıklara bıraktı. Bugün, PYD’nin başını çektiği, Arap, Süryani ve Türkmenlerin de dahil olduğu, kadın örgütlerinin de temsil edildiği, siyasi ve sivil örgütlerin çatı kuruluşu haline geldi.(2)

TEV-DEM; Ekim 2007’de (KCK-ROJAVA) ismiyle kuruldu. Daha sonra Temmuz 2011’de KCK-Rojava isim değişikliğine giderek TEM-DEM’ adını aldı. PYD çizgisindeki örgütlerin çatı örgütü niteliğinde kurulmuş olan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) de 16 Aralık 2011’de Batı Kürdistan Halk Meclisi’ni kurdu. “Tev-Dem/Demokratik Toplum Hareketi/Meclisa Gel ya Rojavayê” çatısı altında toplanan PYD ve diğer yapılanmalar, Suriye’deki istikrarsızlığın ayak seslerini duyarak 19 Temmuz 2012’de özerklik ilan ettiler. TEV-DEM (Demokratik Toplum Hareketi), PKK/ KCK’nın Suriye uzantısı olarak faaliyet yürüten PYD terör örgütü tarafından Suriye’nin kuzeyinde PKK/KCK terör örgütü elebaşı A.Öcalan’ın ayrılıkçı ideolojisini gizlemek maksadı ile öne sürdüğü ‘demokratik konfederalizmin’ inşası doğrultusunda oluşturulmuştur. PKK terör örgütünün Suriye Genel Sorumlusuna bağlı hareket eden TEV-DEM, KCK sistemine göre her parçada olması gereken Başkanlık Divanı, Daimi Konsey, Yürütme Konseyi, Halk Meclisi, Savunma Komitesi ve Yüksek Halk Mahkemesi olarak örgütlenmiştir. KCK-Rojava isimlendirmesi, PKK/KCK terör örgütü ile bağlantının gizlenmesi amacıyla ilerleyen süreçte kullanılmamıştır. KCK Suriye yapılanması; siyasi kanatta PYD, silahlı kanatta YPG/YPJ ve toplumsal alanda TEV-DEM şeklinde bir örgütlenme esasına dayanmaktadır. PYD Abdullah Öcalan’ı lideri kabul eder ve Kürt halkının kongresi olan KONGRA-GEL’i Kürdistan halkı için en yüksek yasama organı kabul eder. Ayrıca Demokratik Toplum Hareketini (TEV-DEM) Batı Kürdistan’daki Kürt halkı için demokratik yönetim sistemi olarak kabul eder.(3) TEV-DEM Irak’ta PÇDK, İran’da PJAK, Türkiye’de KCK/TM’yle faaliyetlerini yürüten PKK’nın Suriye’de PYD öncülüğünde YPG ile irtibatlıdır.(4)

Türkiye’nin İdlib’te El Nusra ve diğer terör örgütleriyle çatışmasının tetiklendiği birkaç gün önce Suriye’nin kuzeyindeki Derik kentinde bulunan Aram Tigran Kültür ve Sanat Merkezi’nde bu sözünü ettiğim terörist yapılanmanın kongresi gerçekleştirildi. Ancak bazı haber sitelerinde kongre’nin Rojava’nın Kamışlo Kantonuna bağlı Rimelan kentinde yapıldığı bilgisi yer aldı. Suriye’deki dengelerin nasıl değiştiği bu kongre sonuçlarına bakılarak anlaşılabilir. Bu kongrenin Suriye rejim ordusunun muhasara altına aldığı ve saldırmaya hazırlandığı İdlib operasyonu öncesine denk getirilmesi adı geçen yapılanmanın politika değişikliğine gittiğinin ispatı. Demokratik Toplum Kongresi (TEV-DEM) 3. Kongresi’nde TEV-DEM Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Zelal Ceger ve Xerib Hiso seçildi. “Örgütlü ve özgür toplum ile zaferi garantileyeceğiz” sloganı ile düzenlenen kongreye Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Rojava’daki siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. Kongrenin açılış konuşmaları TEV-DEM Yürütme Kurulu Eşbaşkanları Aldar Xelil ve Asya Abdullah tarafından yapıldı. Faaliyet raporları, bölge analizleri ve yeni dönem perspektif ve çalışmalarının gündeme alındığı kongre basına kapalı yapıldı. Kongre sonucunda ise yeni Eşbaşkanlar Zelal Ceger (44) ve Xerib Hiso (50) seçildi. Kongrede Rojava’dan 500 dolayında delege katıldı.(5)

Eşbaşkanlığa seçilenlerden Xerib Hiso, Ezidi asıllı, evli ve dört çocuk babası. Hiso’nun bir çocuğu YPG savaşçısı. Aynı zamanda PYD üyesi olan Hiso’nun eşi de Efrin Ezidiler Birliği’nin Eş Başkanı. Ezidi olan Xerib Hiso; Suriye-Türkiye sınırı yakınlarında, Halep’in kuzeybatısında idarî olarak Halep İli’ndeki Afrin İlçesi’ne bağlı bir belde olan Şeran,1968 doğumlu. Mart 2018’de TSK/ÖSO, Şeran bölgesinde 4 tepeyi aldıktan sonra Şeran belde merkezinde kontrolü sağlamıştı. 2011’de TEV-DEM’in kuruluş çalışmalarında da yer alan Hiso, 4 yıl Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde Erbil ve Suleymaniye’de PYD ve TEV-DEM Dış ilişkiler temsilciliği görevini yürüttü. Xerîb Hiso siyasi çalışmaları nedeniyle Esat rejimi tarafından üç kez hapse atıldı ve işkence gördü. 1985’te örgüte katılan Hiso, Kürtçenin yanı sıra Arapça ve Türkçe de biliyor. 3. Kongre’de TEV-DEM Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına seçilen bir diğer isim Zelal Ceger ise, Rojava’nın Derik kentinde 1974’te dünyaya geldi. 44 yaşında. Ceger uzun süredir Kongra Star ve TEV-DEM çalışmalarında yer alıyor. Halep, Efrin, Cizire alanlarında uzun yıllar siyaset ve örgütlenme çalışmaları yürüten Zelal Ceger; Kongra Star ve 2011 yılında TEV-DEM’in kuruluş çalışmalarında da yer aldı. Halep, Efrîn, Cizire alanlarında uzun yıllar siyaset ve örgütlenme çalışmaları yürüttü. Adı geçen örgütlerin sözcülüğünü üstlendi.(6) TEV-DEM’in çiçeği burnunda bayan eşbaşkanı Zelal Ceger’in soyadı Ciğer. İsmi Zelal ise Kürtçe açık berrak manasında, Arapça pembe anlamında. Kendisi Uluslararası Af Örgütü/ Amnesty International aktivistlerinden.(7) Zelal Ceger’in verdiği bilgiler önemli. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin üstü örtülü şekilde HDP üzerinden yardım gönderdiğini ifade ediyor. Zelal Ceger’e göre Türkiye’de Temmuz 2015’te PKK’ye karşı operasyonlar başlamadan önce Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öncülüğünde iki kez yardım gönderildi. Üçüncü konvoya Nusra Cephesi tarafından el konuldu. Türkiye’den IHH ile Bahar adlı yardım kuruluşları da birer kez insani yardımda bulundu. Ayrıca Suriye Kızılay’ının Şubat 2016’da gönderdiği yardım da yetersizdi. Bunların dışında ulusal ve uluslararası toplumdan Afrin’e yardım ulaşmadı.(8)

Suriye PKK/PYD’nin çatı örgütü TEV-DEM eşbaşkanlığına seçilen Zelal Ceger’in 2 Mayıs 2016’da bir gazeteci ile yaptığı röportaj sırasında söylediği “Amerika çıkarları nerdeyse orda. Amerika bazen ‘Kürtlere destek verelim, onlar çok güçlü. DAİŞ’e karşı savaşıyorlar’ diyor. Bir taraftan da ‘Özgür Suriye Ordusu’na destek verelim, çünkü onlar ılımlı muhalefettir’ diyor. Sonra bakıyorsun Türkiye ile Kürtleri nasıl tasfiye edecek yönünde planları, anlaşmaları var. Rusya ile kısmen anlaşmaları var Esad’ı hükümette bırakmaları için. Net değil politikasında. Planlarını tam oturtamıyor. Böyle giderse Amerika kaybedecek. Nasıl ki Irak’ta kaybetti, Suriye’de de kaybedebilir” ifadeleri yeni süreçteki örgüt politikalarının anlaşılması açısından oldukça önemli.(9) Bu şu demek, Amerika ve PKK/PYD/YPG birbirlerini sattı. Örgüt Rusya ve Suriye rejimi ile flört ediyor. TEV-DEM sözcüsü kim biliyor musunuz? PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim. PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim 1998 yılında katıldığı partide 5 yıl sonra başkanlık koltuğuna oturdu. Üniversite eğitimini Türkiye’de, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde alan Müslim, iyi derecede Türkçe konuşuyor.(10)

Bakınız:
1- https://woltersblog.wordpress.com/sdf/
2- https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2017/03/08/sdg-ypg-enks-kdp-suriye-irak-sozlugu/
3- https://www.aa.com.tr/uploads/TempUserFiles/haber%2F2017%2F05%2FPKK_KCK_Terrorist_Organisation_s_Extensi.pdf
4- http://www.gazetevatan.com/iste-pkk-pyd-iliskisi-914544-gundem/
5- http://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/270820185 – https://tr.sputniknews.com/columnists/201808281034934481-pyd-tevdem-esbaskanlar-degisti/
6- http://imp-news.com/tr/news/37990/tev-dem-bolgede-dengeleri-belirliyoruz
7-www.lekolin.org/tag-OL.html.
8- https://docplayer.biz.tr/48324905-I-fehim-tastekin-c-n-z-w-1-t-kurtlerin-zamani-cc-i-z-w-cl-1.html
9- http://www.soldefter.com/2016/05/02/qamislo-til-rifat-m-ali-celebi/
10- http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/suriyede-kurt-muhalefeti
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir