S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

Suriye ne oldu?

Gündem 30 Nisan 2019
75

Sözde Kürt devleti kurulunca her şey bitti mi?
Şimdi de sözde İslam devleti mi kuracaklar?
Suriye neden gündemden tamamen düştü?
Suriye’nin kuzeyinde sözde Kürt devleti kurulacak mı?
Ne zaman kurulacak?
Adı ne olacak? Gibi konular tamamen fasa fisodur!

Suriye’nin kuzeyinde sözde Kürt özde İsrail’e yardımcı kukla bir devlet ABD, Rusya ve koalisyon güçleri eliyle kurulmuştur.

ABD ve koalisyon güçlerinin asıl amacı kurulan bu devletin devamlılığını sağlamak, resmileşmesinin zemininin nasıl şekilleneceğini belirlemektir. Gün itibariyle 60 bine yakın silahlı gücü bulunan bu kukla devletçiğin askeri gücünün 100 bin kişiye çıkartılması hedeflenmektedir.

ABD halen bu kukla devlete silah göndermeye hemde teknolojik silahlar göndermeye devam etmektedir.

Rusya Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de ABD’nin truva atı olmuş bu süreci diğer devletlere(Türkiye, İran) kabul ettirebilmek için ikili oyunlara girmiştir.

Ve! Soğutulan Suriye gündemi önümüzdeki günlerde tekrar ısıtılacak. ABD, Rusya ve koalisyon güçleri Türkiye’nin YPG’yi parçalamaması için büyük tezgah çevirmiş bu tezgahta Türkiye “ABD Suriye’den çıkarsa bölgelerini bize teslim etsin” denecek acziyete düşürülmüştür..

Türkiye bugün eli kolu bağlı, sınırlarında kurulan bir terör devletiyle baş başa bırakılmıştır. ABD’nin Suriye özelinde Türkiye’yi “Munbic devriyesi” oyunuyla oyalamasına göz yuman irade malesef İdlip’te kurulmak istenen sözde İslam devletinede istemeden çanak tutmuştur.

Son olarak: ABD dünyada hakim güç olabilmek için Orta Doğu ve Orta Asya’ya hükmesi gerekiyordu. Bunun için bölgede varlığı olan Avrupa ve Çin’e karşı Rusya’yı truva atı olarak kullandı. Rusya mükafat olarak sıcak denize kadar indi, Türkiye,İran ve Suriye Rusya’nın emrine sunuldu!

Suriye’nin kuzeyi ve Munbiç’te ABD, İdlip’te ise Rusya Türkiye’deki 31 Mart Seçimlerini bekliyordu. Seçim sonrası Suriye konusundaki gelişmelerin hız kazanacağı aşikardı. Eğer Türkiye’de tekrar erken seçim kararı alınırsa ABD ve Rusya Suriye için Türkiye’deki seçimleri bekler mi?

Veya tersten soralım: Türkiye Suriye’de elinin kolunun bağlanmasına tepki vermek, ‘biz bir şey yapamıyorsak siz de yapmayın’ demek için erken seçim kararı alınır mı? Bence bu soru ve “EVET” cevabı daha mâkul..

Putin: “İdlib’de operasyon seçeneği masada, fakat sivil halka zarar gelebileceğinden şu anda uygun değil..”

Bu ne demek?

Bence Türkiye’ye açık bir uyarı var.
Rusya’nın bizu neden uyardığını, bizim neden hareketsiz kaldığımızı yazmalayım…

Astana görüşmeleri gereğince Türkiye 15 Ekim 2018 tarihine kadar İdlip’deki ‘radikal islamcı’ denen teröristlerin silahlarını alıp grupları eterne edecek ve sivil zayiat olmadan İdlip kademeli olarak rejim güçlerinin eline geçecekti. Bu sayede Türkiye’ye de mülteci gelmeyecekti.

Türkiye’nin kafasındaki plan şuydu: İdlip’deki bir çok grupla MİT düzeyinde ilişkisi olan Türkiye buradaki grupların bazılarını silahsız olarak Fırat Kalkanı bölgesi olan El Bab’a gönderip normal hayata entegre edecek bazı grup üyelerini ise güvenlik için maaşlı kullanacaktı.

Fakat İdlip’te öyle gelişmeler olduki Türkiye’nin eli kolu bağlandı. İdlip’te bulunup Türkiye’yle ilişkisi olan daha ılımlı islamcı gruplar bir bir! Hemde Rusya ve İran tarafından İdlip’ten Suriye’nin farklı bölgelerine gönderildi. Türkiye birden bire İdlip’te muhattapsız kaldı..

Türkiye’nin muhatapları İdlip’ten kovulunca Türkiye yeni arayışlar içine girdi fakat işler daha kötüye gitti. Çünkü; ABD ve Rusya Suriye’nin farklı bölgelerindeki ‘aşırı teröristlerin hepsini’ İdlip’e topladı! Bu gruplar islamcı bir devlet istiyor. İdlip oldu eşek arısı kovanı!

Şimdi Türkiye İdlip’deki gruplara laf geçiremiyor. Yani bu adamlar laf dinleyecek adamlar değil! Devlet de devlet diyorlar!

Daha önce yazdığım; “Türkiye istemeden islamcı devletin kurulmasına yol açıyor”un izahı bu gelişmelerdir. İdlip sorunu başımıza çok büyük belalar açabilir.

Suriye konusunu twetter da yazmıştım. Buradaki arkadaşlar için 3 günlük farklı Suriye analizim..

–Talha Aytekin–

Etiketler:
Yorumlar