KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye Kürtleri ve YPG ABD ile çatışıyor mu?

Suriye Kürtleri ve YPG ABD ile çatışıyor mu?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
481 0

Kürtler kendilerini Ortadoğu’nun yetim halkı ilan edince ebeveynlik iddia edenlerin sayısı da artıverdi. Bu ilgi Kürtler üzerinden bölgede nüfuz sahibi olmanın bir yöntemiydi. Kürtlerin de mensubiyet arayışı müttefiklerine göre doğal olarak farklılaştı. Amerika’nın Kürtleri, Rusya’nın Kürtleri gibi. Dolayısıyla bölgede at koşturan her küresel güç, kendi Kürtlerinden devşirdiği ordusuyla egemenlik yarışında. Özellikle bu durum Suriye’de daha net. Şimdi Kürtler yeniden yol ayırımında. Gelelim Amerika’nın Kürtleri ile Esad’ın Kürtlerine! Ama Kürtler aynı zamanda Rusya’nın dahi Kürtleri! Hadi bir adım daha ileri gidelim ve dahi Türkiye’nin de Kürtleri diyelim. Tüm saydıklarımın Kürtleri PYD saflarında. Tam bir kimin eli kimin cebinde olayı. Geçen yıl yazmıştım; Rojava Yönetimi ile Suriye Rejiminin, Rusya gözetiminde gizlice görüşmeler gerçekleştirdiği iddia edilmişti. Söz konusu görüşmelerin birinde Suriye Rejimi yetkililerinin, ‘Federal bir Kürt bölgesi Suriye’yi böler’ dediği bildirilmişti. ABD’nin de söz konusu görüşmelerden haberdar olduğunu belirten Rojava yetkilisi, ‘ABD, Rojava ve Rejim arasındaki görüşmeleri biliyor. ABD görüşmelere ve Rusya’nın bu görüşmelere arabuluculuk yapmasına karşı değil’ demişti.(1)

Siz tüm bunlardan ne anladınız? Suriye rejiminin muhalefetine rağmen bu ülkede yasadışı yollardan askeri birliklerini istihdam eden ve Suriye Kürtlerini kendi ordusu gibi ABD her an çuvallayabilir değil mi? sorusunu yöneltmiş, Amerika’nın kendi çıkarları için Kürtleri Türk ordusu ile savaşa zorlayacağının anlaşıldığını belirtmiştim. PYD dönem başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin NATO’daki müttefikleriyle de işbirliği yaptıklarını “ABD’lilerle bazen resmi bazen gayrı resmi görüşmelerimiz oluyor. Bazen İngilizlerle, Avrupalılarla oluyor. Bu çerçevede hareket ediyoruz” sözleriyle bir kez daha itiraf etmişti.(2) Aynı Salih Müslim bu açıklamasından birkaç gün öncede Türkiye’nin Suriye politikalarını eleştirmiş Türkiye’nin sahadaki hatalarına dikkat çekmişti. İçimden bir ses diyor ki; Kürtlerin içindeki CIA devşirmesi bazı gruplar, bu savaşa gönüllü olabilir. Lakin PYD çok zorlanırsa ABDyi yarı yolda bırakabilir. Amerika Suriye çöllerinde sap gibi ortada kalabilir!(3)

Medyum değilim ama söylediklerim birer birer çıkıyor. Suriye Kürtleri ve hatta Amerika’nın Kürtleri; Türk ordusu ile savaşmak istemediklerini fiili olarak belli ediyor. 27 Eylül 2017’de “Amerika’nın PetroKürt koridoruna YPG’den Afrin darbesi!” geldi. Bu gelişme öncesinde Kuzey Irak referandumundan önce Erbil’den cesaret alan Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler, sözde Washington’ı hiçe sayarak, kantonlarında semt, kent ve bölge düzeyinde planlanmış seçimlerin ilk aşamasını hem de Abdullah Öcalan posterlerinin altında gerçekleştirmişlerdi. Abdullah Öcalan’ın Şam’da ikamet ettiği günlerde temelini attığı, Suriye Kürtlerinin siyasi organizasyonu PYD yetkilileri, daha şimdiden Şam’ın bu seçimleri tanımaması durumunda, bunun bir bağımsızlık girişimine yol açabileceğini söylemişlerdi. Ancak Şam yönetimi; seçimleri tanımamayı bırakın, Kürtlere “-siz beni tanıyın ben de sizi tanırım” deyip işin içinden çıkma yoluna gitmişti. Afrin’de ne olmuştu bir hatırlayalım! Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’nin kuzeyinde, Hatay sınırında yer alan Afrin’de bir ‘özel bölge’ oluşturulması için görüşmeler yapmıştı. Bu görüşmeler savaş haricinde farklı bir planda mutabakat sağlandığının işaretiydi. Bu çözüm sürecinde Afrin’i denetleyen YPG’nin devre dışı kalmaması dediğim gibi farklı bir plan farklı bir mutabakat olduğunu gösteriyordu.(4)

Ruslar Suriye Kürtlerini tamamen karşılarına almak istemediklerinden Türkiye, İran ve Suriye’yi de ikna ederek bu süreci başlatmıştı. Bu plan çerçevesinde Afrin’deki YPG kuvvetlerine yumuşak güç (soft power) uygulanması aşamasına geçilmişti. Yazdıklarımı hatırlayın ne demiştim bir ay evvelinde; “Savaş çığırtkanlarının hoşuna gitmeyecek ama ben yine de sizlerle paylaşayım, Türkiye Kuzey Irak’a, Erbil yönetimine karşı askeri müdahalede bulunmayacak, Bağdat Erbil’e saldırmayacak, Tahran Erbil’i bombalamayacak ve Türkiye, eğer YPG anlaşma şartlarına uyarsa Afrin’e dokunmayacak. PYD/YPG; Türkiye’nin atayacağı kayyumun kontrolünde Afrin’i Astana kriterlerine göre idare edecek. Bu ne demek biliyor musunuz? ABD’nin öncülüğünde burnumuzun dibine çöreklenen küresel sermayenin iki yüzyıllık planını Suriyeli Kürtler bozacak! Birde yanisi var; kaşla göz arasında PYD/YPG muhatap mı oldu ne?”(5)

Suriye Kürtleri Astana görüşmelerinde kararlaştırıldığı gibi Türkiye, Rusya, İran ve Suriye’nin politikalarına uygun yeni strateji belirliyor. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kurduğu Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’ndeki Cezire Kantonu Dış İşleri Eş Bakanı Abdülkerim Umar’ın, Suriyeli Kürtlerin Şam’la müzakere masasına oturmayı kabul ettiğini açıklaması bunu gösteriyor. Daha önce Rusya’nın aracılığıyla Şam’la birkaç görüşme yaptıklarını ancak o dönemlerde Şam’ın ülkenin geleceğini istişare etmeye hazır olmadığını kaydeden Umar, “Uluslararası garanti sunulması ve Rusya’nın aracılık yapması halinde müzakereleri sürdürmeye ve sonlandırmaya hazırız” diyor. Suriye’nin kuzeyinde etkili olan Kürt gruplar, bölgede kendi özerk yönetimlerini oluşturdular ancak Suriye devletinden bağımsızlık istemediklerini söylüyorlar. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kürtlerin Suriye’nin bazı bölgelerinde hâkimiyet kurmalarına razı olurken Kürtlerin istediği merkezi yönetimden bağımsız federal sisteme karşı çıkıyor. Esad, Kürtlerin oluşturduğu yerel yönetim konseylerini ‘geçici yapılar’ olarak nitelendiriyor.(6)

Suriye Kürtleri sözde özgürlük mücadelelerine destek vermek için katılan Amerikalı ajanlara nefes aldırmıyor. PYD’nin kendisine bağlı Hristiyan savaşçıların bir araya geldiği MSF üyesi 2 ABD vatandaşının tutukladığı ortaya çıktı. Irak savaşında bir dönem görev yapan eski donanma subayı olan ve teröristlere bölgede keskin nişancı eğitimi veren Kevin Howard sosyal medya hesabından pasaportuna el koyan PYD’li yetkililere yaklaşık bir ay önce ABD’ye dönem istediğini söylediği için hapse atıldığını bildirdi. ”Elime bir silah tutuşturup ‘ya Deyr ez-Zor’da Esad rejimi ve Ruslara karşı savaşırsın ya da hapse girersin’ diyerek tehdit edildim” ifadelerini kullanan Howard, şu anda Tel Temir’de bir hücrede tutulduğunu kaydetti.

”Uğruna savaştığım ve davaları için çok kötü şeyler yaptığım insanlar bana özgürlüğümü vermek istemiyorlar” ifadeleriyle günah çıkaran Howard, kimliğini bilmediği başka bir Amerikalının da tutuklu olduğunu söyledi. Howard’ın Irak’ta askerlik yaptığı arkadaşları konuyu Dışişleri’ne taşıdı.(7) ABDli ajan provokatör Kevin Howard’ın savaşmaktan kaçtığı Deyrizor vilayeti, Suriye’nin doğusunda, Irak sınırında bulunuyor ve ülkenin petrol ve doğalgaz sanayisinin merkezi konumunda. Burası, Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetine karşı ABD destekli rejim değişikliği savaşının parçası olarak İslamcı milisler tarafından ele geçirilmeden önce, ülkedeki kentlerin elektriğinin büyük kısmını sağlıyordu. Deyrizor, hem stratejik enerji kaynakları hem de coğrafi konumu nedeniyle, Amerikan Özel Kuvvetleri ve hava kuvvetleri tarafından desteklenen YPG hâkimiyetindeki SDG’nin Suriye hükümet güçlerinin ilerleyişine karşı koymak için kuzeyden aceleyle gönderilmesiyle birlikte, kapışmanın odağı haline gelmiş durumda. Bu 2017 Eylül başında, Suriye ordusu, hükümetin elindeki Deyrizor kentine ve 200.000 sakinine yönelik iki yıllık IŞİD kuşatmasını kırmayı başarmıştı. ABD’nin SDG’li vekil güçleri, Suriye hükümetinin zaferine, IŞİD’in sözde başkenti olan Rakka kuşatmasından kuzeye yönelip, kentin petrol ve doğalgaz sahalarının denetimi için kapışmak üzere Fırat Nehri’nin doğusuna inerek karşılık vermişti.(8)

Bakınız:
1- http://www.zernews.com/2016/09/rojava-yonetimi-ve-suriye-rejimi-rusya-gozetimi-nde-federalizmi-tartisiyor.html
2- http://www.suriyehaberajansi.com/abdnin-ikiyuzlu-teror-oyunu-4299h.htm
3-23 Eylül 2016/http://www.kafkassam.com/amerikanin-kurtleri-turk-ordusuyla-savasir-mi.html
4- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709271030324769-rusya-turkiye-iran-afrin-gorusme-yurutuyor
5-27 Eylül 2017/ http://www.kafkassam.com/amerikanin-petrokurt-koridoruna-ypgden-afrin-darbesi.html
6- http://www.internethaber.com/pyd-esed-ile-muzakereye-oturmayi-kabul-etti-1814199h.htm
7-http://www.haber7.com/ortadogu/haber/2446326-pydden-abdye-sok-teror-bu-kez-onlari-vurdu
8- Bill Van Auken/ Suriye’de ABD-Rusya gerilimleri alevleniyor/ 29 Eylül 2017/ http://www.wsws.org/tr/articles/2017/09/29/syri-s29.html

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir