KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye ile ilgili yanlış değerlendirmeler Rus senatörü koltuğundan etti

Suriye ile ilgili yanlış değerlendirmeler Rus senatörü koltuğundan etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
301 0

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç’in görevinden istifa ettiği kaydedilirken, Rus basının iddiasına göre istifa nedeni senatörün Suriye ile ilgili kamuoyunda yanlış değerlendirmeler yapması. Haberlere göre senatörün son zamanlarda resmi yetkili gibi yanlış açıklamalar yapması Rusya Savunma Bakanlığı’nın tepkisine neden oldu. Bu arada Klintseviç, sıradan senatör olarak çalışmalarına devam edecek.

Rus basınına bilgi veren üst düzey askeri kaynakların iddiasına göre, özellikle geçtiğimiz günlerde İdlib’te Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili senatör Klintseviç’in yapmış olduğu açıklama Savunma Bakanlığı’nın tepkisine neden oldu.
Habere göre, senatör 7 Şubat’ta Rus İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, öldürülen pilotun cesetini almak için Suriye özel tim güçlerinin olay yerinde bulunduğunu iddia etmişti. Fakat Rusya Savunma Bakanlığı’nın bir üst düzey yetkilisi Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada, senatörün söz konusu açıklamalarını yalanlayarak, “Rus askeri istihbaratı Türk meslektaşlarıyla bu konuda sıkı işbirliği içinde ve faal çalışmalar yapmakta. Ve bu çalışmaların neticesi de var. Dışarıdan yapılan ve gerçeklerle bağdaşmayan boş laflar, yardım etmekten ziyade bu çalışmalara ancak ve ancak zarar verir.” diye tepki vermişti.
Afganisatn savaşı gazisi olan Klintseviç, son zamanlarda Rus basınında sık sık askeri konularda değerlendirmeler yapıyordu.
Ocak ayında Rus senatör Klintseviç, Rusya’nın Suriye’yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler’de (BM) Türkiye’nin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı operasyonunu sonlandırmasını talep edeceğini de iddia etmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir