KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye İdlib hava sahasını kapattıktan sonra, Türk uçaklarının güvenliğini garanti edemeyiz

Suriye İdlib hava sahasını kapattıktan sonra, Türk uçaklarının güvenliğini garanti edemeyiz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
223 0
iha siha

Rusya Esat üzerinden Esat da Rusya üzerinden Türkiye’ye mesajlar vermeye çalışıyor ama gözüken o ki nafile bir çabanın içerisindeler. Uçak krizinden sonra Moskovanın havası ile 33 askerimizin şehit edilmesindeki olaydan sonra Moskova’nın havası aynı değil. Türkiye’ye karşı işlenen bu vahşi cinayetin hesabını verecek makam aranıyor hem Rusya ve hem de Suriye tarafından. Her ne kadar bu işin altından Kasım Süleymani sonrası İran’ın Suriye’de güç kaybetmediği imajını verebilmek adına İdlib’e rejim güçleri adı altında İranlı milisler saldırmış ise de bu Rusya’ya rağmen yapılmışsa bunun faturası birilerine çıkmalıydı. Esat kendi kontrolü altında gibi gözüken eyleme izin verdiyse hesabını da ona göre verecek. Rusya’ya rağmen bu nasıl olmuşsa Rus yetkilileri de kendi öz eleştirilerini yapacaktır. 5 Marta kadar bir berraklaşma netleşme olana kadar hem Esat ve hem de Rusya üst perdeden bölgedeki gelişmeler hakkında açıklamalar yapacaktır.
Rusya Savunma Bakanlığı, Şam yönetiminin İdlib’deki hava sahasını kapatmasının ardından, bu bölgede Türk uçaklarının güvenliğini garanti edemeyeceklerini bildirdi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye yönetiminin İdlib üzerindeki hava sahasını kapattıktan sonra Rusya’nın Türk savaş uçaklarının bölgedeki uçuşlarının güvenliğini garanti edemeyeceğini belirtti.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, “Suriye hükümeti, İdlib bölgesi üzerindeki hava sahasındaki durumun aniden kötüleşmesi bağlamında, bu hava sahasının kapatıldığını duyurmak zorunda kaldı” dedi.

Juravlyov, “Bu koşullarda, Rusya’nın Suriye’deki ordu grubu komutanlığı, Türk savaş uçaklarının Suriye semalarındaki uçuşlarının güvenliğini garanti edemez” diye ekledi.

Suriye ordusu, İdlib üzerindeki hava sahasının kapatıldığını, bölgede görülecek tüm hedeflerin düşman olarak algılanıp hava savunma sistemleri tarafından vurulacağını duyurmuştu.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya dışındaki tüm ülkelerin askerlerinin Suriye’de uluslararası hukuka aykırı olarak bulunduğunu söyledi.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 ya da 6 Mart’ta görüşmesini umduklarını ifade etti. Peskov, liderler arasında gerçekleşecek görüşmenin zor bir görüşme olacağını, ancak ikilinin İdlib’deki durumun istikrara kavuşturulmasına odaklandıklarını teyit ettiğini ifade etti.

Rossya-1 kanalındaki ‘Moskova. Kremlin. Putin’ programında konuşan Peskov, “Bu elbette zor bir görüşme olacak, ancak liderler İdlib’deki durumun istikrara kavuşmasına odaklandıklarını ve Soçi anlaşmalarına bağlılıklarını teyit ediyor. Bu önemli” dedi.

Peskov, görüşmede öncelikle Soçi anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair fikir paylaşımı yapılması ve her iki ülkenin daha önce üstlendiği hangi sorumlukları yerine getirmesi gerektiğinin konuşulmasının beklendiğini kaydetti.

Peskov, “Suriye’de meşru hükümetin talebi doğrultusunda meşru olarak askerlerini bulunduran tek ülke Rusya. Tüm diğer ülkeler Suriye’de uluslararası hukuk kuralları ve prensiplerine aykırı olarak bulunuyor” dedi.

‘Türkiye, teröristlerin aktif olmamasını sağlamakla yükümlüydü’
Peskov, Suriye askerlerinin son günlerde gerçekleştirdiği tüm eylemlerin teröristlerle mücadele etmeye yönelik olduğunu, Soçi mutabakatı gereği, özellikle de Türkiye’nin bu terörist unsurların aktif olmamasını sağlamakla yükümlü olduğunu vurguladı.

Peskov, “Türkiye ne yazık ki bu sorumluluklarını yerine getirmedi. Teröristler Suriye ordusuna taarruza geçti” dedi.

Suriye’deki teröristlerin Rus askeri mevzilerine de saldırı gerçekleştirdiğini belirten Peskov, “Bu nedenle gelen bazı açıklamalara rağmen bu terörist unsurlarla mücadele devam edecek” dedi.
Peskov bu tür açıklamalar yaparak dikkatleri dağıtmaya çalışırken 33 Askerin şehadetine sebep olan saldırıya kimin emir verdiğini de bir an önce bulmak zorunda olduğunu biliyordur.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir