KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye-ABD-Rusya

Suriye-ABD-Rusya

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
318 0

ABD ile PKK’nın Suriye kolu olan YPG dostluğu her ne kadar ABD ‘li yetkililer tarafından her defasında inkar edilse de gün geçmiyor ki birlikteliklerine dair fotoğraflar internet yoluyla yada basın aracılığı ide servis edilmesin.18 Mayıs günü Uluslararası Koalisyonu temsil Eden bir grup adına YPG ile ile ABD’lilerin görüştüğü, bu görüşmenin General Gerard başkanlığında Menbiç’te yapıldığı ortaya çıkmış durumda. Görüşmede ABD’li yetkililerin Kantonların güvenliğinin sağlanması halinde ABD ‘nin bölgeyi terk edeceği konusunda güvence verdikleri internete yansıyan bilgiler arasında.

Rusya tarafında ise Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet başkanı Beşar Esed’in Soçi’de görüştüğü, görüşmede Putin “Suriye’de teröristler ,kilit noktalarda silah bıraktı. Bu, Suriye’nin altyapısını eski hale getirme, teröristleri başkent Şam’dan uzaklaştırma, başkent yakınlarında faaliyetini neredeyse tamamen sonlandırma fırsatını yarattı” sözleriyle Suriye’nin gelecekte altyapısı konusunda Rusya’nın varlığını sürdüreceği yorumlarına yol açtı.

Rus basınında yer alan başka bir iddia ise İşid – YPG -ABD’nin ortak çalıştığına dair İşid militanlarından Ebu Ömer kod adlı teröristle yapılan mülakatta, ABD uçaklarından işid’lilerin olduğu bazı bölgelere silah atıldığı, İşid’li militanların Kürtlerin yardımıyla güneybatıya doğru geçiş yapabildiklerini iddia ettiler.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201805171033492741-putin-soci-esad-gorusme/
https://politexpert.net/106383-pobeda-nad-terroristami-vozmozhna-pri-vosstanovlenii-tyla-putin-i-asad-obsudili-ekonomiku-sirii

kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir