KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Süleymani Operasyonu ABD devlet kararı’mı ?

Süleymani Operasyonu ABD devlet kararı’mı ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
271 0
süleymani kasım

Süleyman’i bölgedeki seyahatlerini izle dindiği ve çalışmalara an be an kayda alınmakta idi. Lakin anlık olarak görülüp görülmediği hakkında tam bir bilgi bilinmemektedir.

ABD dış işleri bakanı Mike Pompeo 3 Ocak günü yaptığı açıklamada : Bu eylemi yapma zamanıydı, hiçbir şey yapmama çok riskliydi ve büyüktü ,İstihbarat komitesi bu değerlendirmeyi yaptı şeklinde açıklaması operasyonun anlık geliştiği kanısını uyandırmaktadır.

2 Ocak’ta ABD temsilciler meclisi başkanı Nancy Pelosi yayımladığı açıklamada : “Amerikalı liderlerin en büyük önceliği Amerikan yaşamlarını ve çıkarlarını korumaktır. Ancak kışkırtıcı ve orantısız eylemlerde bulunarak Amerikan hizmet memurlarının, diplomatların ve diğerlerinin hayatlarını riske atamayız. Bu geceki hava saldırısı, şiddetin daha da tehlikeli bir şekilde tırmanmasını tetikliyor. Amerika – ve dünya – gerginliğin geri dönüşü olmayan noktasına yükselmesini göze alamaz. İdare, bu gece Irak’ta üst düzey İranlı askeri yetkilileri hedef alan ve İran’a karşı Kudüs Kuvvetleri Komutanı Qasem Soleimani’yi İran’a karşı Askeri Kuvvet Kullanma İzni (AUMF-Teröristlere karşı askeri güç kullanma yetkisi ) olmadan öldürdü. Ayrıca, bu eylem Kongreye danışmadan gerçekleştirilmiştir demiştir.

ABD başkanı Trump saldırıdan 5 saat sonra ABD bayrağı paylaşarak bir tweet attı.Haşdi Şabi generallerine yapılan saldırılar için kongre izni gerekirken izinsiz yapılan bu hareket akıllarda önemli soru işareti uyandırmaktadır.

Tüm detaylar dikkate alındığında Operasyonun ABD devlet kararı yerine anında alınmış bir karar olduğu analistler tarafından ortaya koymaktadır. Yine Kasım Süleymani’nin uçakta olduğunun bilinmediği operasyonun Mühendisiye yapıldığı ,Süleymani’nin bölgede olduğu tam olarak bilinmediği iddialar arasındadır.

Kafkassam Ömer GÖK

ABD, Kasım Süleymani’nin konvoyda olduğunu bilmiyor muydu?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir