KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Süleymani Hoot’a mı kurban gitti

Süleymani Hoot’a mı kurban gitti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
307 0

Hoot, Kelime olarak Farsça da balina anlamına gelmektedir. Hoot füzesi, İran tarafından 2004 yılından beri geliştirilmekte olan Süperkavitasyon torpidodur. Saniyede 100 metre ve 360 km menzilli torpidonun Rus Va-11 шквал (fırtına) torpidosundan geliştirildiği iddia edilmektedir. Hoot fırtınadan geliştirilen ve neredeyse 3 kat daha hızlı ve kat be kat etkin mesafesine sahip olduğu iddia edilmektedir. Şimdiye kadar iki torpido ile ilgili herhangi bir resmi kayıt ortaya çıkmasa da izlenemeye devam edilmiştir.
İran’ın silah teknolojisi ve geliştirmeleri ABD başta olmak üzere birçok devlet tarafından izlenmekte ve önem arz edilen noktalar an be an kaydedilmektedir. Lakin uzun zamandan beri araştırma aşamasında olan Hoot yakın zamanda test edilmeye başlanmıştır. 2017 yılında Hürmüz Boğazı’nda testlerine başlanan bu torpidonun amacının ise çok büyük ve tehlikeli olduğu iddiası yakın zamanda ortaya koyulmuştur. ABD uçak gemilerinin hedeflenmesi. Normal şartlarda İran cüce denizaltılarından fırlatılma imkanı olmayan bu torpidonun daha büyük bir sistem gerektiği ve hali hazırda İran’ın elinde olmadığı iddia edilmektedir. Lakin tedbiri de elden bırakmamak gerekliliği uzmanlar tarafından not olarak eklenmektedir.
Mevcutta Devrim Muhafızlarının kara operasyonları her zaman basında ve büyük analistler tarafından dillendirilse de esas istihbarat ve teknoloji savaşı denizlerde devam etmektedir ve yakın zamanda İran’ın deniz saldırıları temelli saldırılar için önemli çalışmalar yaptığı platformlar kurarak bu planlar için tatbikatlar yaptığı analistler tarafından ara sıra dillendirilmektedir. Bu konuyla ilgili en önemli iddia ise yakın zamanda Süleymani’nin bu planları devreye sokmak istediği bu sebeple adını ABD’nin en üste çektiğidir.

Kafkassam/ Ömer GÖK

https://www.aparat.com/v/IezYm
https://www.forbes.com/sites/hisutton/2020/01/08/iranian-navys-submarine-launched-hoot-super-weapon-demystified/#6bcdcee54bef

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir