KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ŞU NATO MESELESİ

ŞU NATO MESELESİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
332 0

Olayı hatırlayalım, 17 Kasım 2017 tarihin de NATO, Norveç’in Stavanger kentin de bulunan “ NATO Ortak Harp Merkezinin” gerçekleştirdiği “TridentJavelin” tatbikatın da bir simülasyon da Atatürk düşman lider olarak, R.T. Erdoğan ise düşmanla işbirliği içinde olan birisi olarak gösterilmiştir. Bu durum, sözü geçen tatbikatta görevli Türk subayları tarafından fark edilerek, Ankara ya duyurulmuş ve Türk yetkililer tatbikatta görevli subayları geri çağırarak ortaya ciddi bir sorun çıkmıştır. Türkiye-NATO arasında, üye olduğu 1952 yılından bu tarafa, böyle bir olay yaşanmamıştır. Bu olaya neden olan kişinin bir NATO çalışanı değil, Norveç devletinin görevlendirdiğigeçici sözleşmeli sivil bir eleman olduğu ve derhal işten atıldığını duyurmuşlardır. NATO genel genel sekreteri Jean Stoltenberg ve Norveç yetkilileriTürkiye den özür dilemişlerdir.

Bu çirkin olay, Türkiye de, ABD’nin ve NATO yetkililerinin organizasyonuyla veya en azından onların bilgileri dâhilin de gerçekleştirilmiştir algısı yaratılarak, NATO ve ABD topa tutulmuştur. ABD ile son dönemler de yaşanan olaylar nedeniyle de, ABD’ye ne söylense yakışmış ve cuk diye oturmuştur. Kimse de aksini söylemeye cesaret edememiştir. Bizde aksini söylemeyeceğiz. Zira her kes gibi bizde doğrusunu bilmiyoruz. Biz tartışmanın sadece bir kısmını ele alacağız. Şu NATO’dan çıkalım tartışmalarına değineceğiz. ABD ve NATO ile ne zaman bir sorun çıksa, hemen darılıp, küsüp NATO dan çıkalım istekleri dile getirilmektedir. ABD’nin NATO üzerin de bir nüfuzunun olduğu muhakkaktır, ancak NATO hiç kimsenin babasının malı değildir ve NATO da ciddi bütün kararlar oy birliğiyle alınır. NATO’nun bugün itibarıyla 29 üyesi var ve çoğu zaman da kararlar sıkıntılı alınır ve birkaç üye ülke de alınan kararlardan memnun olmadıklarını oyunbozan olmamak için evet dediklerini belirtirler. Fransa 1966 yılın da, NATO’nun askeri kanadından ayrılmış ama 2009 da tekrar girmiştir. 1990 da yani Sovyetlerin yıkıldığın da, NATO’nun 16 üyesi vardı ve bu gün itibariyle doğu bloğunun 13 ülkesi NATO ya üye olmuştur.

Türkiye, 2008 yılına kadar, doğulular ve batılılar tarafından bir batılı ülke olarak nitelendirilirdi. AKP yönetimi ülkeyi, hem uygulamalarıyla hem de zihniyetiyle bir şark ülkesi konumuna getirmiştir. Türk halkı ve Türk devletiyle batının bir sorunu yoktur. Batının sorunu AKP zihniyetiyledir. İşin özü, AKP iktidarı üstüne elzem olmayan ve batılı ülkelerin çıkarlarına uymayan işler tutmaya başladı, özellikle Davutoğlu dönemin de, bir yığın ideolojik ve yanlış kararlar aldılar ve ülkenin başını önce doğu sonra da batılı ülkelerle belaya soktular. Hangi batılı ülke AKP yönetimine, Mısır da ki Müslüman kardeşleri destekle diye baskı yaptı ve Mısır yönetimiyle bozuşmasını sağladı. Hangi batılı ülke Mavi Marmara gemisine İslamcı militanları doldur İsrail’e gönder diye baskı yaptı ve İsrail ile 5 yıl diplomatik ilişkileri kestirdi. Hangi batılı ülke, AKP iktidarına, Suriye ve Esad konusun da baskı yaparak yanlış angajmanlara girmesine neden oldu. Hangi batılı ülke AKP yönetimine baskı yaparak 6 ay sonra savaşacağı Suriye de ki YPG militanlarına yardım etmek için Kuzey Irak Kürt yönetiminin Peşmergelerine Türkiye üzerinden geçişine izin vererek ve kebap ısmarlayarak yardım yapmaları yanlışını yaptırdı. Hangi batılı ülke, AKP yönetimine baskı yaparak, Barzani’yi palazlandırıp Musul ve Kerkük petrollerini sattırdı sonra da Irak Şii yönetimini destekletti. Hangi batılı ülke Arap ülkeleri arasında ki sorun da Katarı destekleyerek körfezin bütün ülkelerini karşısına almaya zorladı. Örnekler daha çok ama yerimiz dar. Bu yapılan yanlışların faturasını AKP teşkilatları veya AKP’ye oy verenler değil Türk devleti ve milleti ödedi. Bu kadar yanlışa rağmen başımıza bir iş gelmediyse NATO’nun bun da payı vardır. 2015 de Rus uçağını düşürdüğümüzde NATO üyesi olmasaydık Ruslar tepemize kaldıramayacağımız kadar bomba atardı.

Türkiye’nin komşusu İsveç, Danimarka veya İsviçre değildir. Türkiye İmparatorluk ardılı bir ülkedir. Çok sayıda dost olmayan ülkelerle çevrilidir. Türkiye kolektif bir güvenlik şemsiyesi altın da olmak zorundadır. Kendi gücünün caydırıcılık derecesi bu kadar sorunlu bölge de yeterli değildir. NATO ya evet demek ideolojik veya Amerikan seviciliği değildir. Nerelerden beslendikleri bizce malum olan bazı eski tüfek komünistler ve sosyalistlermaske takarak NATO dan çıkalım Türküsü çağırmaktadırlar. Bunlara, sözde bazı İslamcılar da destek vermektedirler. Sosyalist ve İslamcı maskesiyle ortak Türk düşmanlığı yapan bu grupların şimdiye kadar hiçbir hayrını görmedik. Yurt severlerin ideolojik bir tavrı olmaz ve tek istekleri Türk milleti ve Türk devletinin çıkarlarıdır.
Haydar Çakmak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir