KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Manşet Üstü
  4. »
  5. Stalin’in Ağrı Dağı ‘hatası

Stalin’in Ağrı Dağı ‘hatası

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
422 0

Sovyet liderlerinden Josef Stalin’in ünlü KGB ajanı Kim Philby’e verdiği hediye yüzünden ajanın az kalsın yakayı ele vereceği iddia edildi.

İngiliz istihbaratının 2 yıl önce yayınladığı gizli belgelere atıfta bulunan emekli KGB yarbayı ve Rus istihbarat yazarı İgor Atamanenko, hediyede ciddi tasvir hatası yapıldığına işaret etti. Rus Argumentı i Faktı (Aif) gazetesinde olayı kaleme alan yazar, “İngiliz istihbaratının ikinci ismi olan Philby, 30 yıl Moskova’ya çok değerli ve gizli bilgiler aktardı. Davasına inanan bir komünist olarak bunu yaptı. Gürcü-Türk sınırında casusların imha edilmesi ile ilgili başarılı operasyondan dolayı kendisine para mükafatı verilmesini reddetti. Bunun üzerine Stalin devlet madalyasının yanı sıra ajana özel bir hediye hazırlanması talimatını verdi. En iyi Sovyet heykeltraş ve kuyumcular, pahalı bir ahşabın üzerinde altın, platin ve pırlantalarla kaplamalı Ağrı Dağı’nın tasvir eden bir oyma işi hazırlıyor.” dedi.

Yazara göre, 1963 yılında batılı istihbarat servisleri kuşkulandıkları Philby’i yakalamaya karar verdi. Fakat ajanın İngiliz servisinin Ortadoğu şefi olarak göreve başladığı Beyrut’tan kaçtığını anlatan istihbarat yazarı, “Kaçtıktan sonra Beyrut’a gelen özel İngiliz ajanları Philby’in evini didik didik aradı.

DETAY GÖZLERDEN KAÇMADI

Aramalarda Stalin’in hediye ettiği tahta oyma, aynı zamanda sanat uzmanı da görevini yapan bir ajanın dikkatini çekti. Ajanın gözlerinden şu detay kaçmadı: Ağrı Dağı tahtanın üzerinde Türkiye’den değil Sovyetler Birliği tarafından görünen manzarasıyla tasvir edilmişti. Bu detay, Philby’in Sovyetler’e çalıştığının kanıtı idi. Çünkü Philby, her defa konuklarına hediyeyi İstanbul’da bir antika dükkanından aldığını anlatıyordu.” şeklinde konuştu.

Yazar Atamanenko’ya göre, bu detay daha önce farkedilseydi KGB ajanı yakayı ele verebilirdi.

sputniknews/Fuad Seferov/moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir