KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Spor ve diplomasi bir araya geliyor: İşte Futbol Elçileri Programı

Spor ve diplomasi bir araya geliyor: İşte Futbol Elçileri Programı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
19 0

Türkiye ve İtalya’nın ev sahipliği yapacağı Euro 2032 öncesinde, Diplomasi Vakfı ve İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından hayata geçirilen ‘Futbol Elçileri’ programı, genç yetenekleri uluslararası diplomasi ve spor alanında yetiştirerek, spor ve diplomasiyi birleştirmeyi hedefliyor. Programın ayrıntılarını Türkiye’nin spor diplomasisine olan katkılarını, Diplomasi Vakfı Koordinatörü Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Fuat Tuncer anlattı.

Diplomasi ve sporu bir araya getirecek olan Futbol Elçileri programının detaylarını Diplomasi Vakfı Koordinatörü Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Fuat Tuncer Akşam.com.tr’ye değerlendirdi.

Futbol Elçileri programının spor organizasyonlarında işbirliği ve bilinirliği artırmayı amaçladığını ifade eden Bilgin, “Diplomasi Vakfı olarak, Türkiye’nin uluslararası diplomasi sahnesindeki rolünü güçlendirmek amacıyla bir dizi stratejik girişimde bulunuyoruz. Futbol Elçileri programı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan On İkinci Kalkınma Planı’na uygun olarak, spor diplomasisi araçlarını kullanarak bölgesel ve çok taraflı spor organizasyonlarında işbirliği ve bilinirliği artırmayı amaçlıyor. Program, kültürel ve akademik etkinliklerle Türkiye’nin uluslararası imajını güçlendirmeyi ve genç sporcu ve diplomatları yetiştirmeyi hedeflemekte.” dedi.
“TÜRKİYE SPOR DİPLOMATI YETİŞTİREN BİR ÜLKE OLACAK”
Bilgin sözlerine şöyle devam etti:
Program, başarılı bir şekilde uygulandığında, Türkiye’nin uluslararası alanda hem sporcu hem de spor diplomatı yetiştiren bir ülke olarak profilini yükseltecek. Aynı zamanda, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı Euro 2032 gibi büyük organizasyonlar öncesinde, uluslararası sahnede daha etkin bir rol almasını sağlayacak.
“SPOR DİPLOMASİSİ STRATEJİK BİR ARAÇ OLARAK ÖNE ÇIKIYOR”
Futbol Elçileri programının öğrencilerin kariyer fırsatı yakalamalarına olanak tanıdığını dile getiren Tuncer, “İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak biz, öğrencilerimize ve akademik kadromuza uluslararası standartlarda eğitim sağlama ve onları global bir düzeyde rekabetçi kılmak için sürekli çaba gösteriyoruz. Futbol Elçileri programı, öğrencilerimizin spor yönetimi ve diplomasi gibi alanlarda kariyer fırsatları yakalamalarına olanak tanırken, aynı zamanda Türkiye’nin kültürlerarası diyalog ve iş birliklerini güçlendirmesine katkı sağlıyor. Spor diplomasisi, geniş kitlelere ulaşabilen evrensel bir dil olduğu için, kamu diplomasisinde stratejik bir araç olarak öne çıkıyor. Biz de bu projeye akademik yönden destek vererek, üniversitemizin misyonu doğrultusunda ülkemize katkı sağlayacak projelerde paydaş olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE’NİN KÜLTÜREL DİPLOMASİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Programa katılım sağlayan kişilerin uluslararası ilişkiler ve spor diplomasisi konularında bilgili bireyler olarak yetişeceklerini söyleyen Tuncer, “Ek olarak, bu program sayesinde katılımcılar, ülkemiz adına küresel sorunlara çözüm üretebilen, uluslararası ilişkiler ve spor diplomasisi konularında bilgili bireyler olarak yetişecekler. Bu da projenin uluslararası alandaki itibarını ve etkileşimini artırarak, Türkiye’nin kültürel diplomasisine büyük katkı sağlayacak.” dedi.
Dolayısıyla ile bu projeye başvurmak isteyen herkesi https://www.futbolelcileri.com/
adresine davet ediyoruz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir