KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Soykırım suçlaması kapanın elinde bir koz: Putin’den ‘Soykırım’ Suçlaması

Soykırım suçlaması kapanın elinde bir koz: Putin’den ‘Soykırım’ Suçlaması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
160 0

G7 ülkeleri, Rusya Federasyonu’nu Ukrayna’yı işgal etmesi halinde “büyük sonuçları olacağı” yönünde uyardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Liverpool’daki zirvenin ardından yaptığı açıklamada, grubun Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını durdurmasını istediğini söyledi.

Ancak Rus basınında çıkan haberlere göre, Başkan Putin geçen hafta yaptığı görüntülü görüşme sırasında Başkan Biden’a Rus birliklerinin kimseye tehdit oluşturmadığını beyan etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un yerel basında aktardığına göre Putin, Başkan Biden ile görüştükten sonra iyimser olmak için özel bir nedeni olmadığını, ancak onunla şahsen tanışmak istediğini de sözlerine ekledi.

Peskov, Rusya ve ABD’nin ciddi kavramsal farklılıklara sahip olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.
Ukraynalı yetkililer, Moskova’nın Ocak ayı sonunda bir askeri saldırı planlayabileceğini söylerken, ABD’li yetkililer Putin’in bir karar verip vermediğinin henüz net olmadığını söylüyor.

Salı günü Biden ve Putin, bölgedeki gerilimi azaltmayı amaçlayan sanal bir zirve düzenlediler.

Biden, Putin’e Ukrayna’yı işgal etmesi halinde “daha önce görmediği ekonomik sonuçların” olacağını açıkça belirttiğini söyledi.

Pazar günü G7 ülkeleri bunu yineledi ve şunları söyledi: “Rusya, Ukrayna’ya karşı daha fazla askeri saldırganlığın büyük sonuçlara ve ciddi maliyetlere sahip olacağından şüphe duymamalıdır.”

G7, Rusya’yı “gerginliği azaltmaya, diplomatik kanalları takip etmeye ve askeri faaliyetlerin şeffaflığı konusundaki uluslararası taahhütlerine uymaya” çağırdı.

Rusya, Ukrayna’yı provokasyon yapmakla suçluyor ve NATO’nun doğuya doğru genişlemesine ve sınırına yakın silahların konuşlandırılmasına karşı garanti istiyor.

Perşembe günü Putin, ülkenin doğusundaki savaşın soykırım gibi göründüğünü söyleyerek Ukrayna’daki durumla ilgili söylemini sertleştirdi.
Çatışma bölgesine atıfta bulunarak, “Donbas’ta neler olduğunu görüyor ve biliyoruz” dedi. “Kesinlikle soykırım gibi görünüyor.”
Gökçe Hubar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir