KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Son günlerde rojava peşmergesi meselesi gündeme gelir oldu

Son günlerde rojava peşmergesi meselesi gündeme gelir oldu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
369 0

Son günlerde rojava peşmergesi meselesi gündeme gelir oldu. Bu ABD’nin bir başka göz boyama çabasından başka bir şey değil. ABD geçtiğimiz günlerde Haseke kırsalında pkk terör örgütü ve rojava peşmergesi komutanları ile görüşmede bulundu ve rojava peşmergesinin de sınır hattına gelmesini istediklerini, böylelikle gerginliği azaltabileceklerini söyledi.
Uzun yıllardır rojava peşmergesi ile rakip ve düşman olan pkk ise bunu kabul etmedi. Pkk kendi bölgesine Barzani etkisindeki yerel kürtlerden oluşan rojava peşmergesini istemiyor, kendine rakip görüyor. Bu yüzden birkaç bin kişiden oluştuğu bilinen bu güçle sık sık çarpışmış ve bunların büyük kısmı destek gördükleri Barzani kontrolündeki KDP peşmergesinin yanına gitmiş, eğitim almış, silah ve eleman desteği almış Suriye sınırına yakın bölgelerde görev almışlardı.
Anlayacağınız ypg-pkk-sdf yapılanmasının yanında aşırı güçsüz ve önemsiz sayılabilecek Barzani güdümünde bir oluşum ama amaçları, hedefleri, düşünce yapıları pkkdan pek farklı değil.
ABD’nin şu an düşündüğü ise sınır hatlarına rojava peşmergesini konuşlandırıp buralarda ypg yok rojava peşmergesi var o yüzden sınırlarınıza yönelik bir tehdit yok aldatmacasını uygulamak.
Önce pkk için bu pkk değil ypg bambaşka bir oluşum Türkiye’ye karşı tehdit yok deyip oyalamışlardı.
2016’da ise pkknın karşı çıkmamıza rağmen Fırat’ı geçip Menbic’i ele geçirmesi ve sonrasında Fırat Kalkanı Harekatı esnasında ypgyi buradan çektik yerel Araplardan oluşan sdf burada var demişler ve yeni bir oyalama süreci başlatmışlar. Ha çekildi ha çekiliyor, oldu olmadı derken aylar geçip gitmişti. Pkk bölgeden sadece göstermelik olarak bazı birlikleri davulla zurnayla çekmiş kat be kat fazlasını ise bölgeye yollamış. ypg-pkk peçlerini çıkarıp sdf peçlerini takıp biz Menbicliyiz alakamız yok tavırlarına girmişler ABD de bunu özellikle medya gücü aracılığıyla doğru bir şeymiş gibi nakletmişti.
Şimdi bunun 3. ayağı gerçekleşiyor gibi duruyor yine işler ciddiye bindi harekatın olma ihtimali arttı. Bu seferde pkk karşısında önemsiz ve güçsüz bir güç olan aynı terörist amaçlara hizmet eden rojava peşmergesinin sınır bölgelerine konuşlandırılması ve gerilim azaltılması planı ile ortaya çıktı. pkknın tehlikeye rağmen bunları kendi yerlerinde barındırıp barındırmayacağı bile belli değil.
Bu grup konuşlandırılırsa belki pkk ile bunlar arasında gerilim ve çatışmalar yaşanabilir ancak pkk elindeki büyük güç sayesinde bunları daha önce yaptığı gibi bertaraf edebilir.
Asıl mesele ise ABD’nin kalkıp Menbic’te yaptığı gibi bu peşmergeleri konuşlandırıp üstüne pkk bayraklarını indirip pkklıları bir anda peç değiştirtip bunlar terörist değil rojava peşmergesi diye göstererek yeni bir oyalama sürecini başlatıp başlatmayacağıdır.
Nitekim Türkiye bir başka oyalama sürecine kanmamalıdır ve aleyhimize işleyen zamanı dikkate alıp her ne pahasına olursa olsun harekete geçerek bölgedeki pkk terör örgütünü topyekun imha etmek üzerine harekete geçmelidir.
Çağdaş Gündem

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir