KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Somali de Türklere saldıran El Şebab’ın destekçisi Katar mı?

Somali de Türklere saldıran El Şebab’ın destekçisi Katar mı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
659 0


Başta Etiyopya ile Eritre, Sudan ile Güney Sudan, Somali ile Etiyopya, Mısır ile Sudan olmak üzere Afrika ülkelerinde yıllardır çözülemeyen sınır sorunları var. Sınır sorunlarının perde arkasında bölgeye yerleşmek isteyen küresel emperyalist odakların rekabetleri mevcut. Çünkü Süveyş Kanalı-Kızıldeniz-Basra Körfezi hattında dünya petrol yollarına hâkimiyet açısından en stratejik nokta olarak belirtilen Etyopya, Somali, Eritre ve Cibuti’nin oluşturduğu Afrika Boynuzu, tüm güçlerin stratejik mücadelesine sahne olan bir bölge. 2008’de Cibuti-Eritre arasındaki sınır ihtilafında, Katar arabuluculuk rolü üslenmişti. İki ülke sınırına yüzlerce asker konuşlandıran Katar yönetimi, tarafları 2011 yılında Doha’da bir barış anlaşması imzalamaya ikna etmişti. Katar sınır bölgesinde yaklaşık 450 Katarlı barış gücü askeri bulunduruyordu. Katar birliklerinin çekilmesinin ardından Eritre’nin tartışmalı bölgeye girdiği haberi ajanslara düşmüştü.

Somali, uzun yıllardır “Eş-Şebab” hareketi tarafından saldırılara maruz kalıyor. Somali’ye bir süredir insani yardım yapan ve ekonomik destek veren Türkiye’nin bu ülkede açtığı askeri eğitim kampı ile Afrika Boynuzu jeopolitiğinde dengeler değişme trendine girdi. Somali’nin baş belalısı El Şebab nasıl bir örgüt?

Hareket el Şebab el Mücahidin (Arapça: Mücahit Gençlik Hareketi), veya kısaca El Şebab (Arapça:  Gençlik), Somali’de Federal Geçiş Hükümeti’ni ortadan kaldırmak için savaşan bir silahlı örgüt. 2011’de ülkenin güneyinin çoğunu kontrol etmekteydi. 2011’de örgütte fiili olarak yer alan savaşçı sayısı 14,426 olarak tahmin edilmekteydi. Somali’de bir İslam devleti kurmak için savaşan El-Şebab saflarında savaşa katılanların Amerika’dan Dağıstan’a kadar dünyanın farklı yerlerinden geldiği biliniyor.

Boko Haram militanlarının Eş-Şebab militanları ile birlikte Mağrib’te eğitim gördüğü söylentileri mevcut. El-Şebab’ın, Nijerya’daki Bako Haram ve İslami Mağrip’teki El Kaide gibi Afrika’daki diğer radikal gruplarla da bağlantı kurmuş olabileceğine dair ciddi iddialar bulunuyor. ABD’li yetkililere göre Afganistan’da gerilemesinin ve Pakistan’da liderleri Usama Bin Ladin in öldürülmesinin ardından El Kaide savaşçıları Somali’ye sığınıyor. İngiliz güvenlik yetkilileriyse İngiltere vatandaşı radikal İslamcıların İngiltere’ye dönüp saldırılar düzenlemek amacıyla Somali’ye gidip eğitim gördükleri yönünde uzun zamandır uyarıda bulunarak, dünya kamuoyunun dikkatini bu örgüt üzerine çekmeye çalışıyor.

Eş-Şebab’ın bölgedeki tek müttefiki Eritre. Ancak Eritre El-Şebab’a silah sağladığı iddialarını reddediyor. Eritre; El-Şebab’a, ezeli düşmanı Etiyopya’nın etkisine karşı koymak amacıyla destekliyor. ABD tarafından desteklenen Etiyopya, Eritre’de Silahlı mücadele veren Müslümanların yoğunlukta olduğu Eritre Halk Kurtuluş Ordusunu etkisiz hale getirmek için 2006’da Somali’ye girmişti. Ağır kayıplar veren Etiyopya güçleri 2009’da ülkeden çekilmişlerdi.

El Şebab Şubat 2012’de El Kaide’ye katıldı. Ekim 2013’te Somali’nin Barave kentinde, hangi ülkeye ya da ülkelere ait olduğu açıklanmayan yabancı güçler Eş Şebab örgütünün bir liderinin evine denizden baskın düzenlemiş, ancak operasyon başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 2009’da ABD komandoları, Barave’de El Kaide’nin önde gelen isimlerinden Salih Ali Salih Nebhan’ı benzer bir operasyonla öldürmüştü.

Bu terör örgütünün en büyük destekçisi kim biliyormusunuz? Türkiye’nin sözde dostu, Katar’lı iş adamı Abdurrahman bin Ömer el-Nuaimi. Katar; ABD tarafından terör destekçisi olarak nitelendirilmesinden yaklaşık 5 yıl sonra, yoğun uluslararası baskılar nedeniyle el-Nuaimi’yi terör destekçileri listesine dahil etmişti. 8 ay hapiste kalan ve daha sonra delil yetersizliğinden serbest bırakılan el-Nuaimi’nin mal varlıklarının 2015’ten beri dondurulduğu, kendisine seyahat yasağı getirilmiş olduğu ve müfettişler tarafından yeni dava hazırlığı yapıldığı biliniyor.
El-Nuaimi, Doha’da terörü finanse etme suçlamasıyla yargılanırken, Irak’taki El Kaide örgütüne her ay yaklaşık 2 milyon dolar göndermekle suçlanmıştı.
ABD Hazine Bakanlığı’na göre, el-Nuami, Irak’taki El-Kaide, Somali’deki eş-Şebab ve Ortadoğu’daki diğer örgütlere maddi kaynak sağlıyor.
Abd el-Rahman bin Umayr al-Nuaimi, Aralık 2013’te ABD hükümeti ve BM tarafından terör örgütlerine mali destek sağlamakla suçlandı. Eylül 2014’te ABD Hazine Bakanlığı, El Nuaimi’yi Irak’ta El Kaide’ye milyonlarca dolar para aktarmakla itham etti.  Al-Nuaimi, Suriye’deki El Kaide üyelerine, Somali’de El-Şabab üyelerine ve Arap Yarımadasındaki El Kaide’ye Yemen’de bir hayır kurumu aracılığıyla yüzbinlerce dolar sağladı. Nuaimi, Suriye’deki cihatçı milislerin destekçileriyle görüşmek için denizaşırı seyahatlerde bulundu.  Aralık 2016’da Suriye, Irak ve Yemen’de cihatçı militanlar için destek çağrısında bulundu.

Daha önce Katar Futbol Birliği’nin başkanı olarak görev yapan Al-Nuaimi,
El-Kaide’nin desteğindeki faaliyetleri sırasında Körfez hükümetlerini gözaltına alınan El Kaide üyelerini serbest bırakmaya zorlayan Cenevre merkezli ön örgüt olan Alkarama Vakfı’nı kurdu.  
Körfez ülkelerindeki petrol monarşileri arasındaki diplomatik kavga Ortadoğu’yu aşarak İsviçre’ye ulaştı. Suudi Arabistan ve müttefikleri Katar tarafından desteklendiğini iddia ettikleri “terörist listesini” dünya kamuoyuyla paylaşmıştı. “Katar Devleti ve Katar’ın politik ajandasının hizmetinde” olduğundan şüphelenilen listede 59 kişi ve 12 kuruluş yer alıyordu. Söz konusu isimler arasında İsviçre’nin Cenevre kentindeki insan hakları savunuculuğu yapan Alkarama Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Üyesi iki Katarlı bulunuyor. Söz konusu kurucu üye, 2013 yılında Amerikan Hazinesi tarafından El Kaide’nin Suriye kolunu finanse ettiği suçlamalarının merkezindeydi ve emekliye ayrılmıştı.El Nuaimi, eski Katar Emiri Hamad bin Halife’nin iç politikalarını eleştiren bir eleştirmendi. 1998’de emir kararlarını kınayan bir mektup yayınladı.Afrika boynuzunu karıştıran Katar’lı Abdurrahman bin Ömer el-Nuaimi’nin
Türkiye’de bulunmuşluğu var. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) 500 kadar âlimi İstanbul’a getirdiğinde aralarında o da bulunuyordu. Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği (UMAB) ve Avrupa Fetva Araştırmaları Kurumu (AFAK), İDSB’nin ev sahipliğinde 2010 yılında 29 Haziran-2 Temmuz arasında İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıya katılmıştı. Akrabalarından Rashid bin Abdulrahman Al Nuaimi, Sudan’ın başkenti Hartum da Katar Büyükelçisi.
22 Mart 2018’de
Katar İçişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Terörle Mücadele Komitesi yayımladığı yeni terör listesinde, 11’i Katar, 2’si Suudi Arabistan, 4’ü Mısır ve 2’si Ürdün vatandaşı 19 kişi yer aldı. Söz konusu kişiler arasında, daha önce ABD Hazine Bakanlığı ile Katar’a abluka uygulayan ülkelerin terör listesine aldığı Abdurrahman Umeyr Raşid en-Nuaymi öne çıkmıştı.
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir