KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sokol Brahaj: Sırbistan Kosova’da Savaşı Başlattı!

Sokol Brahaj: Sırbistan Kosova’da Savaşı Başlattı!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
147 0

Sırbistan Cumhurbaşkani Aleksander Vuçiç’in emriyle sırp ozel harekâttan 30 kişilik bir grup terörist Kosova’da Arnavut Polisini Şehit Ettiler.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçic’in emir ve organizatörlüğünde 24 eylül 03.00 sularında “sırp özel harekat timleri”den 30 terörist ve sayısı bilinmeyen askeri araçlarla hiç bir çatışma olmadan Kosova’ya girdikleri ve Zveçan kasabasında bir Arnavut polisini şehit ettiler ve iki polisi yaraladılar.
Priştin hükümetinin ve Polisinin resmi açıklamalarında bu terör eylemi, Sırbistan devletinin ve Aleksander Vuçiç’in Kosova’ya yaptığı bir terör saldırısı olarak nitelendiriyorlar.
Kosova başbakanı Albin Kurti açıklamasında: Kosova Polisinin 30 kişilik özel harekat sırp teröristlerle çatışmalarının devam ettiği, ancak teröristlerin teslim olmaları için çağrıda bulundu. Bölgeden alınan bilgiye göre, 16 saat geçmesine rağmen çatışmaların devam ettiği ve teröristlerin bölgeyi hala kontrol altına tuttuklarıdır.
KFOR, Kosova Polisi, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve diğer Arnavut yetkililer itidal çağrılarını sıklıkla yenilemektedirler.
Kosova ve Arnavutluk’un Vuçiç’in yaptırdığı bu terörist eylemleri ile ilgili açıklamalarının özeti su şekildedir: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksader Vuçiç’in emriyle Kosova’da yapılan bu terörist saldırılar malumdurki, Aleksander Vuçiç de tıpkı Slobodan Miloseviç gibi tüm Balkan bölgesini savaşa sürüklemek istiyor. Sırbistan’ın bu terörist eylemlerle bölgede soğuk barışı sonlandırmak isteğinde oldugu muhakkaktır. Sırpların bu terörist eylemleri sıcak savaşın kapısını araladıklarını tüm dünyanın farkında olmaları gerekir. Bunun için, AB, ABD ve NATO acilen konuya müdahil oylamaları gerektiğini belirtilmektedirler. 24.09.2023
Dr. Sokol Brahaj

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir