KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. soğuk ingiliz çayı…

soğuk ingiliz çayı…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
392 0

sogukkanlı ingiliz siyaseti
ve bu siyaseti yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren ingilizlerden devralmaya başlayan amerika birleşik devletleri siyaseti…
ille de soğuk ingiliz çayı…
orta doğu’yu işgal eden ingilizler kendilerine muhalefet eden liderleri çaya çağırıp sonra da onları derdest edip sürgüne gönderir ya da hapse atardı.
basra, bağdat ve musul’dan yarattıkları ırak’ı doğrudan yönetim yerine kukla bir krallık kurmak suretiyle dolaylı yönetmeye karar veren ingiltere; ırak yüksek komiseri sir percy cox, kadın ajanı çöl kraliçesi gertrude bell ve şöhretli ajanı lawrence’ın da desteğiyle krallığının başına bu bölge insanı olmayan mekke şerifi hüseyin’in oğlu ve lawrence’ın gözdesi ve kuklası olan faysal’ı kral yapmak istiyordu.
ancak ırak halkı bu düşünceye pek sıcak bakmıyordu.
“ırak ıraklılarındır” sloganını ortaya atan ve ingilizler tarafindan yetenekli fakat güvenilmez olarak görünen basra naibi’nin oğlu seyyid talib de ırak’ın başına geçmek için etkili bir kampanya yapıyor ve bu ingilizlerin planlarını zora sokuyordu.
bu sorunlu adaydan kurtulmanın bir yolu muhakkak olmalıydı ki ingilizler soguk bir ingiliz çayı içer ve hiç bir zaman işlerini şansa bırakmazlardı.
ingiliz siyasi komiserinin eşi bayan cox, seyyid talip’i bir öglen çayına davet eder. hiç düşünmeden koşa koşa çaya giden hırslı seyyid talip davetin sonunda soğuk ingiliz çayını keyifle içtikten sonra yaka paça tutuklanır ve o günün gece yarısı bir gemiye bindirilip bugün sri lanka diye tesmiye edilen seylan’a sürgüne gönderilir ve ingiliz planının önündeki en büyük engel kolayca derdest edilmiş olur.
soguk ingiliz çayı…
ve ingiliz aklının yarim yamalak taşıyıcısi amerika birleşik devletleri…
başkan trump…
ve katar emiri temim el sani…
dünün ingiliz bugünün amerikan kuklası körfez ülkelerinin terörizmi desteklediği iftirasıyla ambargo uyguladığı katar emirini sorunu çözmek için vaşington’da bir çaya davet eden trump avucunu yaladı.
basra naibi’nin oğlu seyyid talip’in gösterdiği basiretsizliği göstermeyen temim el sani bu daveti kabul etmeyerek emirliğini kurtarmış oldu.
yoksa trump’ın çay davetini kabul etseydi temim el sani iktidarını kaybedip muhtemelen türkiye’de sıcak bir rize çayı içiyor olacaktı.
ufuk doruk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir