KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Soçi’ye it dalaşı gölgesi

Soçi’ye it dalaşı gölgesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
261 0

Pazartesi günü kara denizde uluslararası sularda ABD hava kuvvetlerinden yüzbaşı Pamela Kunze Abd deniz kuvvetlerine ait bir Locheed EP-3 uçağının 2 saat 40 dakika boyunca rus su 27 jeti tarafından taciz edildiğine dair bir demeç verdi. Abd’li pilotun, Rus jetinin 5 feet(2 metre) ye kadar yaklaştığı ve hız kesmek zorunda kaldıkları, daha sonra jetin oluşturduğu türbülansta uçmak zorunda kaldıklarını, uçuş risklerinin arttığını ve havada çarpışma riski yaşadıklarını beyan etti.Bu tür provokatif yaklaşımların birkaç yıldırı rus uçakları tarafından yapıldığı ve endişe verici olduğu beyan edildi.
Yine akşam saatlerinde Rusya savunma bakanlığı, ABD ye ait radyo elektronik keşif uçağının Rusya sınırlarına yakın bir bölgede rastlanıldığını ve uçağa müdahale edilerek uçağın uluslararası hava sahasına dönene kadar uçağa eşlik edildiğine dair bir haber yayımlandı. Bakanlık uçağa güvenli mesafede eşlik edildiği ve müdahalenin uluslararası kurallar çerçevesinde yapıldığını beyan etti.

Uzun süredir ABDnin Ukrayna ve kırım hava sahasında, Rusya’nın Norveç kıyılarında sürekli olarak uçuş yapması iki ülke arasındaki restleşmenin devam edeceği göstergesi niteliğinde. Daha öncede Baltık denizinde abd RC-135 ile rus Su 27 ‘si karşılaşmış karşılıklı dalaşma kayıtlarına geçmişti. Yine ABD‘nin RQ-4a larının sürekli Ukrayna kırım hattında gözetleme faaliyetleri Ruslar tarafından kayda alınıp haber yapılmakta. Soçide başlayan SUriye görüşmeleri esnasında böyle bir olayın cereyan etmesi ise ABDnin toplantıya bir gözdağı niteliğinde diye algılanmaktadır.

Kafkassam /Ömer GÖK
Kaynakça
https://www.stripes.com/news/russian-jet-comes-within-5-feet-of-us-navy-plane-over-black-sea-1.509017
http://edition.cnn.com/2018/01/29/politics/russia-jet-us-navy-black-sea/index.html
http://mil.ru/
https://ria.ru/defense_safety/20180129/1513562289.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir