KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Şizofreni Nedir? – Şizofreni Nedir Sorusunun Cevabı?

Şizofreni Nedir? – Şizofreni Nedir Sorusunun Cevabı?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
367 0

Şizofreni Nedir? – Şizofreni Nedir Sorusunun Cevabı?

Şizofreni nedir? Wikipedia’ya göre şizofreni, “çarpık algılar (özellikle görme yoluyla), şiddetli düzensiz davranış ve olumsuz veya karışık duygu veya duygularla karakterize edilen ve hastanın günlük yaşamında normal şekilde şekillenme ve işlev görme yeteneğini etkileyen bir hastalıktır. ” İlginç, değil mi? Biraz kafa karıştırıcı çünkü Şizofreni sadece bir “hastalık” değil.

Şizofreninin semptomları çeşitlidir ancak nihai sonuçlar aynıdır. Bu hastalıktan muzdarip kişi, işitsel ve görsel halüsinasyonlar, gönüllü koordinasyon ve konuşma kaybı, azalan muhakeme ve koordinasyon ve aşırı durumlarda, fiziksel bedenin dışındaki herhangi bir şeyi algılamada tam bir yetersizlik yaşayacaktır. Bu semptomlar genellikle başlangıcından sonraki günler veya haftalar içinde ortaya çıkar ve daha sonra yıllarca devam edebilir. Pek çok insan, Şizofreni semptomlarının farkında olsalardı, çok ilerlemeden önce kendilerine yardım edebileceklerini düşünüyor. Bu hiç de böyle değil.

Şizofreni semptomları hastalığın oldukça erken dönemlerinde bilinmekte ve teşhis edilmektedir. Aslında şizofreni, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada en sık teşhis edilen akıl hastalığıdır. Bunun nedeni, hastalık tespit edildiğinde, Şizofreninin çeşitli semptomlarını tedavi etmek için etkili tedavilerin mevcut olmasıdır. Ne yazık ki Şizofreninin tedavisi yok.

Şizofreninin nedenleri hakkında birçok teori var

En yaygın olanlardan bazıları beyindeki hatalı bir gen veya kimyasal bir dengesizliktir. Şizofreni semptomlarından muzdarip olmalarına rağmen, çoğu hasta normal genlere sahip olduğundan, bunların çoğu zaman yanlış olduğu kanıtlanabilir. Ayrıca semptomların paranoya veya sanrılardan kaynaklandığına dair yaygın bir varsayım vardır.

Ne yazık ki bilim, Şizofreniye neyin sebep olduğunu henüz tam olarak bilmiyor. Muhtemelen bir çeşit tedavi bulunana kadar kalacak bir sorundur. Şizofreni herkesi farklı şekilde etkiler. Şizofreni nedir diye sorduğunuzda, semptomların hastalar arasında çeşitlilik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Şizofreni, bireyin düşüncelerinin bilgiyi işleme şeklini olumsuz etkileyen ciddi bir zihinsel bozukluk olarak sınıflandırılır. Bu, Şizofreninin birçok farklı semptomu olduğu anlamına gelir. Şizofreni semptomlarından muzdarip insanların çoğu halüsinasyonlar ve sanrılar yaşar. Bu semptomlar, hastalıktan muzdarip olanların hayatının birçok alanında sorunlara neden olabilir. Şizofreninin bu kadar çok farklı semptomu olduğunun farkında olmak zorunludur. Bu, hafifçe tedavi edilmesi gereken bir şey olmadığı anlamına gelir.

Şizofreni, 25 yaş ve altı gençlerde daha yaygındır. Şizofreni kadınları erkeklerden daha az etkiler. Şizofreni semptomlarının birçok nedeni vardır. Bazı insanlarda belirtilere vücut kimyasallarının azalması neden olabilir. Diğer insanlarda Şizofreni semptomları, sinir hücreleri veya beynin koruyucu örtüsü yok edildiğinde ortaya çıkar.

Şizofreni nedir ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yapılacak en iyi şey kalifiye bir profesyonele danışmaktır. Akıl hastalığı konusunda uzmanlaşmış bir doktor veya psikiyatrist, şizofreni nedir? Düşüncelerini ve fikirlerini dinlediğinizden emin olun. Bir profesyonelin görüş ve düşünceleri çok değerlidir. Sonuçta, kendi alanlarında uzman olarak kabul edilirler.

Şizofreninin beyindeki kimyasal bir dengesizlikten geldiğine inanan birçok insan var. Şizofreni aslında çeşitli şeylerden kaynaklanabilir. Bu nedenler şunları içerir: uyuşturucu kullanımı, beslenme yetersizlikleri, kötü yaşam koşulları, işsizlik, yoksulluk ve alkol veya uyuşturucu kullanımı. Şizofreni herkesi etkileyebilir ve her yaşta gelişebilir.

Şizofreni nedir? Şizofreni ne zaman ortaya çıkıyor? 

Şizofreni, bir süre içinde aniden veya yavaşça ortaya çıkabilir. Bazı insanlar hastalığı yıllar içinde yavaş yavaş geliştirirken, diğerleri onu bir anda geliştirir.

“Şizofreni nedir?” Sorusuna cevap vermek denklemin sadece bir parçasıdır. Bu soruyu cevaplarken kendi sağlığınızla ilgili soruları da cevaplamış oluyorsunuz. Durum son derece stresli olabilir ve günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, olabildiğince sağlıklı olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir