KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siyonizm & Barzani Ailesi

Siyonizm & Barzani Ailesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 15 dk okuma süresi
346 0

İslam Dünyasının bütün hassasiyetlerine rağmen İsrail devletinin sözde Kürdistan Yönetimini ve bağımsız bir Kürdistan’ı desteklemesi şaşırtıcı olabilir ama Siyonist İsrail Devleti ile Barzani ailesinin ilişkileri 1960’lara kadar dayanmaktadır.
Şunu belirtmek gerekir ki; Ortadoğu’nun şu anki karışık durumundan faydalanıp, özellikle İŞİD ve benzer terör örgütlerinin bölgede kanlı olaylara sebep oldukları bir ortamda Barzani’nin Kuzey Irak’ta bağımsız Kürdistan Devleti’ni kurmak için referanduma gitmesi, bulanık suda balık avlamak gibi bir niyetinin olduğunun göstergesidir. Barzani esasen bağımsız isteğini gizlememiş ve birçok konuşmasında aleni bir şekilde dile getirmiştir. Mesut Barzani uzun yıllardan beri bağımsızlık için uygun şartların oluşmasını beklemekteydi. Görünen o ki şu anda beklediği şartlar gerçekleşmiştir. Özellikle Musul’un Irak Merkezi Hükümeti’nin eline geçmesi ile bu işi sonlandırmaya karar vermiştir. Başta ABD’nin ve diğer batılı ülkelerin, bu sözde referanduma karşıymış gibi görünmelerine rağmen başka planları olabilir. Bu sözde referandumu baştan beri destekleyen ve Barzani’nin yanında olan ayrıca bütün dünya kamuoyuna açıklayan tek ülke ise sadece Siyonist İsrail Devleti’dir.
İsrail Devleti’nin geleceği için bağımsız Kürdistan Devleti’nin kurulması şarttır. Bu durumu özellikle İsrail’de faaliyet gösteren Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin direktörleri ve uzmanları doğrudan dile getiriyorlar. İsrail’in Likud Partisi’nden 2019 yılında Siyonist rejiminin başbakanı olacağı tahmin edilen kişi Gideon Saar (Eski Eğitim ve İçişleri Bakanı) en son yazdığı tweetin de; ‘‘Kürdistan’ın bağımsızlığı İsrail Devleti’nin geleceği için önemlidir’’ yazmıştır. İsrail’de faaliyet gösteren Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi Uzmanı, Siyonist rejimin en önemli akademisyenlerinden Edy Cohen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlığa kavuşmasından büyük bir mutluluk duyacağını şu ifadelerle belirtmiştir: ‘‘Bizim babalarımız ve sizin ecdadınız bu tarihi fırsat için çok önemli canları feda etmiştir. Kürdistan Devletinin bağımsızlık zamanı gelmiştir. İsrail Yönetimi ve Devleti sonuna kadar bağımsız Kürdistan Devletinin yanında yer alacaktır’’ demiştir.
Zeytin Ağacına ve Taşa Hizmet Fonu’nun kurucusu Fransız Araştırmacı Yazar Janet’a göre: ‘’Barzani’nin bağımsız Kürdistan’ı kurması, Irak’tan ayırması ve İsrail’in buna destek çıkması çok normaldir. Zira Irak Kürt bölgesinde çok değerli petrol kaynakları vardır ve Mesud Barzani bu petrol kaynaklarını İsrail’e söz verdiğini ve bu kaynakları İsrail’in ayaklarının altına sereceğini biliyoruz’’.
Yine bir Fransız düşünür İzabel Kotanyı’ya göre: Bir hukuki referandum için şu anda bu bölgede büyük güçler arasında coğrafi bir paylaşım söz konusudur. Ayrıca önemli olan bu paylaşımda Siyonist Rejimin bölgeyi istikrarsızlaştırması ve birleşmiş, güçlü bir Irak’ın toprak bütünlüğünü engellemesidir. Referandum bu duruma hizmet edecektir.25 Eylül Yahudi kaynaklarına göre Yaradılış Günüdür ve önemlidir. Barzani’nin sözde referandumun yapılmasını böyle bir güne denk getirmesi, Siyonizm etkisini apaçık bir şekilde göstermekte değil midir?
Açıkçası Siyonist Rejim bu doğrultuda önemli propaganda yapıyor. Bu konuda birkaç örneğe değinmek gerekir ise: Siyonist Rejimin Başbakanı B. Netanyahu, Tel Aviv Üniversitesi’nde 2014’deki konuşmasında ‘’Kürtlerin çok cesaretli bir halk olduğunu ve kesinlikle aşırılıktan uzak olduklarını ayrıca bağımsız devlet olmalarının elzem bir durum olduğunu’’ dile getirmiştir. Yine Siyonist Rejimin, dönemin Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve ABD’de o dönemin Başkan Yardımcısı John Kerry ile 2014’deki konuşmalarında: ‘’Irak gözümüzün önünde parçalanmaktadır, bizim için önemli olan bağımsız bir Kürt Devletinin kurulmasıdır’’ demiştir. İsrail’in 2014’deki Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve dönemin ABD başkanı B. Obama ile görüşmesinde; ‘’Birleşik bir Irak bizim için önemli bir tehlikelidir, bu yüzden burada ki Şiaların, Sunnilerin ve Kürtlerin ayrılması bizim için çok önemlidir’’ demiştir. Siyonist Rejimin 2016’da ki Adalet Bakanı Ayelet Şaked, bir konuşmasında şöyle diyor: ‘’Biz kesinlikle Irak Kürtleri’nim bağımsızlığını desteklemeliyiz, zira kurulacak olan bu devlet Türkiye’den ve İran’dan koparacağı topraklarla Büyük Kürdistan’ı oluşturacaktır. Kuşkusuz kurulacak olan bu devlet, İsrail’in dost ve kardeş ülkesi olacaktır.’’ Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki: Siyonist Rejim perdenin önünde ve arkasında bağımsız Kürdistan Devleti’nin kurulmasını sürekli gündemde tutmaktadır. Basında çıkan haberlere göre: M. Barzani, Siyonist rejime iki yüz bin Kürt asıllı Yahudi’nin bağımsız Kürdistan kurulduktan sonra bu bölgeye yerleşmesine izin vereceklerini ve söz konusu Musevilerin ülkesine yerleşmesinden mutluluk duyacaklarını dile getirmiştir. Siyonist Rejim ile Barzani ailesinin ilişkilerinin kökeni 1960’lara uzanmaktadır. Kuzey Irak’in bağımsızlığı konusundaki ki öngörüler ve stratejiler dönemin İsrail Başbakanı David Ben-Gurion tarafından çizilmiştir.
İsrail’in İslam ülkeleri içersindeki tüm etnik gruplarla yakın münasebet kurup, iletişime geçtiğini biliyoruz. İslam dünyası içerisinde etnik ve mezhepsel gruplar arasında ayrılık ve çatışma alanları yaratmak maksadıyla planlar yapan MOSSAD’ın kirli oyunları her zaman İslam devletlerinin birliklerinin ve milli güvenliklerinin en büyük tehlikesidir. Bu doğrultuda MOSSAD, M. Barzani’nin babası, aşiret lideri Molla Mustafa Barzani’ye silah, askeri teçhizat ve militanlarına eğitim olanakları sağlamıştır.
MOSSAD’ın üst düzey yöneticileri ve subayları söz konusu eğitimlerde bizzat kendileri yer almışlardır. Bu hususta o dönemlere ait birçok siyah beyaz fotoğraf son zamanlarda sosyal medyada, bu kirli ilişkilerin bir delili olarak görülmektedir. M. Mustafa Barzani ile Siyonist Rejimin ilişkileri 1973-1975 yılları arasında bir süreliğine bozulduğunu biliyoruz. Bunun sebebi ise o dönemde Molla Mustafa Barzani’nin Peşmergeleri, Irak Hükümeti ile yapılan bir anlaşma gereği Irak askerleri ile çatışmaktan vazgeçmeleridir. Molla Mustafa Barzani’nin tutumuna karşın İsrail bu dönemde ilişkileri dondurdu. 1975 yılında İran ile Irak arasında, Cezayir Anlaşması’ndan sonra İran’ın o dönemdeki Şah Hükümeti, Molla Mustafa Barzani önderliğinde ki Kürtlere verdiği desteği çekince Barzani tekrar İsrail’e yanaştı ve Irak Merkezi Hükümeti’ne karşı Siyonistlerin desteğini sağladı. Böylece ilişkiler tekrar rayına oturdu.
​1. Körfez Savaşı 1991’den sonra Kürtlerle İsrail arasındaki ilişkiler düzelme gösterdi ve 2003’den sonra Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle birlikte bu ilişkiler giderek gelişmiştir. İki grubun ilişkilerine baktığımızda İsrail’in kendine bir hakimiyet alanı yaratma çabası ile Asya’nın batısında ve İslam devletlerinin ortasında yer edinme girişimi olarak gözüküyor. Siyonist İsrail Devleti’nin asıl amacının bölgeyi Balkanizasyon politikasıyla küçük küçük parçalara bölüp güçsüz topluluklar oluşturma gayreti olduğu açıkça görülmektedir. Bağımsız bir Kürdistan’ın Türkiye ve İran’la yüzlerce kilometre sınırı olacaktır. Bu konumda Siyonist İsrail Devleti, bu sınırlarda MOSSAD tarafından Peşmergeleri yetiştirmek ile Türkiye ve İran’ı yakından takip edebilmeyi amaçlar.
2004 yılında ABD’li meşhur gazeteci Simyon: ABD’nin Irak’a saldırması ile birlikte MOSSAD’ın yüzlerce ajanını Irak’a yerleştirip Suriye, İran ve Irak aleyhinde propaganda yürütecek teşkilatlar oluşturacaklarını söylemişti. 2010 yılında Levuree Gazetesi, MOSSAD’ın İranlı muhaliflere eğitim vermediğini ve 2012’de Washington Post Gazetesi İranlı muhaliflerin İsrail tarafından Kuzey Irak’ta eğitildiklerini yazmışlardır. Siyonist Amus Kilyat bir konuşmasında bu gelişmeleri dile getirmiş bunları açıklarsa Kürtlere zarar geleceğini belirtmiştir. MOSSAD Kuzey Irak sorumlusu, İsrail’in güvenlik makamlarının Kürtlerle olan ilişkilerinin dünya kamuoyunda duyulmasının Kürtlere zarar vereceği düşüncesindedir.
A-Irak’ın Kuzeyi’nde (Bölgesel Kürt Yönetimi) faaliyet gösteren İsrail devletine ait ticari ve ekonomik kuruluşlar
1. İsrail Yardım Kuruluşu (Faaliyet yeri: Erbil).
2.Merivan Ticari Şirketi (Faaliyet yeri: Dohuk).
3.Kürdistan Kalkınma Şirketi(KODO) (Faaliyet yeri: Süleymaniye).
4.Terek Şirketi (Faaliyet alanı: Kutsal mezarları onarmak), (Faaliyet yeri: Kerkük).
5.Beyrut Güvenlik Şirketi (Faaliyet alanı: Kerkük).
6.Özel Hizmetler Şirketi (Faaliyet alanı: Dahok-Zahok).
7.Tıbbı Cihazlar Şirketi: Erbil, Süleymaniye ve Dohuk’taki bütün sağlık hizmetleri bu şirket tarafından verilmektedir.
8.İlaç ve Deva Şirketi: Bölgesel Kürt Yönetimi içinden dışarıya gönderilen hastaların sevki, bu şirketin yönetimindedir.
9.KODO Şirketi: Bölgedeki bütün teknik ve teknolojik işler bu şirket tarafından yapılır ve denetlenir. Şirketin sahibi Antoan Libiks Şahek’dir. Şirket Telaviv’dedir.
10.Oplntr Holdingi:Bu şirketin faaliyet alanı silah ve mühimmat tedarikidir.Bölgesel yönetimin hemen hemen tüm silah teçhizat ve teknolojisi bu şirket tarafından yapılmaktadır. Şirketin sahibi İsrailli Deni Yatom’dur. Deni Yatom şirketin başına geçmeden MOSSAD’ın Dış İstihbarat Şefi olarak görev yapmaktaydı.
11.Bavaçi Şirketi: Kerkük ve civarında özellikle Bici kasabasında petrol arama faaliyetinde bulunmaktadır.
12.Kıymetli Taşlar Firması: Bu şirket İsrailliler ile Mesut Barzani’nin oğlu Mensur Barzani’nin ortaklığındadır. Kuruluş merkezi Erbil olup maden işleriyle ilgilenmektedir.
13.Ensalin Yunie Şirketi: Faaliyet alanı inşaat ve yol yapımıdır. Merkezi Erbil’dedir.
14.Dan Şirketi: Ulaşım ve özellikle otobüs şirketlerine hizmet vermektedir. Merkez Erbil’dedir.
15.Sonol Şirketi: Petrol ürünleri alanında faaliyet göstermektedir. Merkezi Erbil’dedir.
16.Delta Şirketi: Kumaş, ithalat ve ihracat işleriyle meşguldür. Merkezi Erbil’dedir.
B-Ortak Bankalar
1.Eltege Bankası: Bu banka Musevi asıllı Kürtlere arazi alma ve konut yapmak için düşük kredi vermektedir. Bankanın sahibi Ahmet Vayen’dir. Merkezi Süleymaniye’dir.
2.Aydınlık Gelecek Bankası. Merkezi Süleymaniye’dir.
3.Rilis Bankası. Merkezi Süleymaniye’dir.
4.Barış Bankası.
C-Askeri ve Güvenlik İşbirliği Alanları: Siyonist rejimin peşmergeleri eğitmek için gönderdiği askeri timlerin kaldığı mekanlar;
1.Hanzad Oteli. (Faaliyet yeri Erbil).
2.Şirayed Oteli. (Faaliyet yeri Erbil).
3.Süleymaniye Güven Evleri. (Faaliyet yeri Süleymaniye İbrahim Paşa mahallesinde)
D-Siyonist Rejime Ait Üsler
1.Kerkük’teki Elhürriye Hava Üssü.
2.Erbil Havaalanı.
3.Süleymaniye’de Çemçal bölgesinde Hemze Kani ve küçük Kani köyleri arasında bulunan tarihi bir kale onarılmakta ve yakında İsraillilerin denetiminde bulunan bir hapishaneye dönüşecektir.
E-Kültürel alanda
Yüz binlerce Zebur (Yahudilerin kutsal kitabı) basılıp bölgede bedava olarak dağıtılmaktadır ayrıca;
1.Kutsal Kitap cemiyeti Erbil’de
2.Segafe Yayınevi Erbil’de
3.El Hayat Vakfı Erbil’de
4.Vetebşiri Propaganda Şirketi Dohok, Erbil ve Süleymaniye’de propaganda yapan kuruluşlardır.
Sonuç olarak eğer Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bu korsan referandum sonrasında bağasızlık hususunda ısrarcı olacaksa çok vahim ve geri dönülmeyecek hatalar zincirine imza atmış olacaktır. Bu doğrultuda:
1.Irak ve Bölge Ülkelerinin Muhalefeti ile karşılaşacaklardır.
2. Bildiğimiz gibi Irak Bölgesel Parlamentosu 2 yıldan beri kapalıdır.
3. Barzani’nin bölgesel başkanlık süresi 2 yıl önce bitmiştir.
4.Bölgede yolsuzluk, idari ve ekonomik çürüme had safhadadır.
5.Referandum bölgede var olan ekonomik ve siyasi sorunları kamuoyundan gizlemeye, halkı bu sorunlara eğilmekten uzak tutmaya yönelik bir girişimdir
6.Irak Merkezi Hükümeti’nin iradesi, bilgisi ve iştiraki olmadan yapıldığından yasadışı bir referandumdur.
7.İŞİD ile mücadelenin, bu referandum ile gündemden uzaklaştırılması ve unutturulmaya çalışılması gayret edilmektedir
8.Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 2. Maddesinin 4 fıkrası ihlali anlamındadır zira bu madde ile ülkeleri toprak bütünlüğü garanti altına alınmıştır ama referandum ile Irak’ın toprak bütünlüğü ihlal edilmiştir.

Yrd.Doç.Dr. Abbas KARAAĞAÇLI
Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi, KARASAM Müdürü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir