KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siyasi ve Ekonomik Sıkıntılar Eşliğinde İran 11. Meclisi Açılış

Siyasi ve Ekonomik Sıkıntılar Eşliğinde İran 11. Meclisi Açılış

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
271 0

İran’da 11. Dönem İslami Meclis açılışı toplantısı ülkede geniş çaplı devam eden salgın ve paralelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar eşliğinde bu gün yapıldı. Son aylarda İran yönetiminin her zaman olduğu gibi bu pandemi sürecini yönetememesi ile birlikte iç ve dışa yönelik politik çıkarlar peşinde koştuğuna şahit olduk.
Zaten iktisadi sıkıntılar ile boğuşan İran İslam yönetiminin salgın döneminde dünyada bir çok gelişmemiş ve ya kısmen gelişmekte olan ülkeler gibi adeta ağır ekonomik buhranla karşı karşıya kalmasının en büyük nedeni ham petrol ve doğal gaz fiyatının düşmesi olarak değerlendirilsede bunun asıl nedeni mevcut yönetimsel sıkıntılar ve siyasi tıkanıklıkdır.
İsminde hem Cumhuriyet ve hem İslami kelimeleri taşıyan İran İslam Cumhuriyeti rejimi neredeyse iki zıt kavramı bir yerde tutmak ve yeni bir sistem inşa etmek pahasına 40 yıllık bir başarısızlık karnesi ortaya koymuştur. Bu anlamda 40 yıllık yönetim tarihinde sürekli kuvvetler arası ve üst düzey devlet makamları arasında çatışmalar ve anlaşmazlıklar yaşanmıştır ve bu halen devam ediyor.
Bu iç anlaşmazlıklar ve çatışmalar zaman zaman kurumlar ve en önemlisi üç ayrı kuvvet arasında özellikle önemli krizlerde üst düzeye çıkabilmektedir. Hali hazırda yaşanan siyasi tıkanıklık ortamında açılan 11. Meclis toplantısı muhafazakar kesimin eleştirdiği cumhurbaşkanı ve hükumet yetersizliğine bir alternatif olarak sunulması ve şimdiki buhrandan çıkış için bir yol olarak gösterilmesi yönetimsel sıkıntının ve karışıklığın bir göstergesi gibi nitelendirilmelidir.
Son aylarda ABD’nin yeniden anlaşmak için yaptığı çağrıların İran’ın bazı kesimleri tarafından kısık sesle olsa bile “değerlendirilmelidir” söylemine tepki, aynı zamanda bu günkü açılış toplantısına damğa vurmuş durumda. Geçici meclis başkanı “Tagavi” açılış konuşmasında oldukça sert bir dille bu düşüncede olanları eleştirerek meclis kanadının her hangi bir müzakereye ve ya olası bir anlaşmaya tüm kapılarını kapatmış oldu.
Tagavi yaptığı nispeten uzun konuşmasının bir bölümünde “şimdiden kendi imamımızla ahtediyoruz ve tekrarlıyoruz, tüm kemiklerimizi ayırsalarda, eğer başımızı dar ağacına götürselerde, eğer diri diri ateşte yakıp, kadın ve çocuklarımızı esarete alsalar ve varlığımızı yağmasalarda, sakın hiç bir zaman şirk amannamesini imzalayamayacağız.”
Tagavi’nin konuşmasında tam da şu sözleri sarf ettiği sırada mecliste bulunan yeni dönem vekillerin -artık kalıplaşmış- ölüm sloganları tek ağızdan seslenerek destek verilmesi en azından meclisin özellikle bu konuda gelecek tavırlarını aşağı yukarı belli olmuş oldu. Nitekim ABD’nin Devrim Muhafızları ordusunu terör listesine aldığı süreçte meclis başkanlığı süresi biten eski başkan Laricani’nin girişimiyle meclis açık oturumunda tüm millet vekilleri Devrim Muhafızlarının resmi formasını giyerek Devrim Muhafızlarının yanında olduklarını ve aynı çizgide devam ettiklerinin mesajı verilmişti.

Celal RUŞEN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir