KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sistem ne zaman güç kazanır

Sistem ne zaman güç kazanır

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
284 0

Sistem ne zaman güç kazanır
serdar
VÜCUTTAKİ BÜTÜN HÜCRELER BEYİN OTOKONTROLÜNDE İŞLEVSELLİK KAZANARAK DAMARLAR İLE BİR ARAYA GELİRSE SİSTEM ANCAK O ZAMAN GÜÇ KAZANIR.
Vücut ülkedir. Hücreler ülke içerisindeki devletin ilgili istihbarat kurum ve kuruluşlarıdır. Beyin ise Cumhur Başkanlığıdır. B eyin kontrolünde vücuttaki hücreler arası trafiği yöneterek organların işlevselliğini sağlayan damar ise Milli Güvenlik Kurulu’dur.
Eğer ülkemizde cumhur başkanı Milli Güvenlik Kurulu öncülüğünde hücreler arası enformasyon trafiğini dizayn ederek koordine ederlerse devlet kurumlarını anımsatan organlar titiz bir şekilde işlevsellik kazanarak sağlıklı ve sıhhatli biçimle ilerleme kat ederek mutlak başarıya erişebilirler.
Ülkemizde emniyet güvenlik diplomasi, kamu yönetimi, devlet bürokrasisi ve istihbarat kurumlarını milli güvenlik kurulu öncülüğünde bir arada toparlayarak stratejik ortaklık ile çalışmalara hız kazandırılması ve kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması temin edilmelidir!
Böylelikle çift başlılık, güç sarhoşluğu, dost görünümlü düşmanlık, fitne ve terörün önü kesilmiş olunacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhur başkanlığı öncülüğünde, emniyet, güvenlik, diplomasi, kamu yönetimi ve istihbarat kurumları arasındaki fikir uyuşmazlığını ve kurumlar arası rekabeti ortadan kaldırmak için, ilgili kurumların kendi hizmet politikalarının yanı sıra devlet güvenlik stratejisine uyum içerisinde ve koordinasyon eşliğinde faaliyet yürütmeleri temin edilmelidir.
Bugün kurumların işleyişine baktığımızda, kurumların bilgi paylaşımında dahi olumsuzlukların olduğu görülmektedir. Bu süreçten nemalanan paralel yapıları icra eden dış istihbarat odaklı devşirilmiş yerli casuslar ellerini kollarını sallayarak at koşturur hale gelmişlerdir. Devletin, milletin ve ülkenin bu olumsuz gelişmelerden etkilendiği bu zamana kadar gelmiş bütün devlet yöneticileri tarafından dile getirilmiştir.
Nitekim şimdi güçlü bir devlet yapısı, güçlü bir hükümet ve devleti ili bütünleşmiş bir millet hâsıl olmaktadır.
Makamı elinde hissedenler, siyaseti kendilerinde güç merkezi olarak bakanlar, finans gücüne hakim olduğunu hissedenler, medyatik bir selektöre sahip olup yıldızları parlattıkları hissiyatına kapılanlar, bataklıklara balçık taşıyan taşeronların ıslah edilip, hukukun üstün kılındığı, adil ve erdem ilkelerinin iri, milli güvenliğin diri olması için milli istihbaratın koordinasyonunu ve otokontrolünü devlet denetiminde ve yönetiminde sağlayacak bir mekanizma inşa edilmelidir.
Bunu değişmez ve etki edilemez milli bir kural ve kaideler bütünü ile hayata geçirerek referans ve torpil uygulamasını etkisiz hale getirip layık olan ve hizmet edebilecek şuur ve düşünceye vakıf bir mekanizma içerisinde hareket ederek devlet bürokrasisin güçlü bir şekilde kalkınması sağlanacaktır. Böylelikle değişen yönetim unsurları ve bürokratik yeniliklere rağmen temel esas olarak kabul edilen milli güvenlik sistemi milli temel ilkeler içerisinde sabit kalıp her gelenin bu vizyon programına bir taş koyup çatının yükselerek muasır bir zirveye erişmesini sağlayacaktır.
Ülkemizde, devletimizin milli güvenlik sisteminde;
• Çok başlı güç odaklarının kanun ve yasaların dışına çıkmasını önlemek
• Milli ve manevi değerler odaklı hizmet politikasını icra ettirmek
• Bilgi kirliliğini önlemek
• Kurumlar arası istihbarat koordinasyonu sağlamak
• Milli istihbarat sistemini güvence altına almak
• Yabancı istihbarat ve casus faaliyetlerini etkisiz hale getirmek için ilgili bütün kurumları milli istihbarat koordinasyon sistemi öncülüğünde toparlamak
• Devlet güvenliğini temin etmek, korumak ve güçlendirmek
Bu çalışmaların merkezi, komuta ve kontrol üssü Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanlığı adına Milli Güvenlik Kurulu’dur.
Bu değerler temin etmek için mutlak suretle yeni bir milli güvenlik sistemi inşa edilmelidir.
YÜCE ALLAH (c.c.) ÜLKEMİZİ, DEVLETİMİZİ VE MİLLETİMİZİ BÜTÜN ZARARLI UNSURLARDAN VE ETKENLERDEN MUHAFAZA ETSİN İNŞALLAH…
Araştırmacı Yazar
Serdar Bozdoğan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir