Mehmet BOZKUŞ: YENİ DÜNYA DÜZENİNDE KARADENİZ

AĞ EV SAHİBİNİ DEMOKRATİYA VƏ MƏHKƏMƏ İSLAHATLARI MARAQLANDIRMIR

Tahran’da üçlü zirve

Asif Nerimanlı: Lavrovun gedişi, Ərdoğanın gəlişi: Bakı növbəti mərhələyə hazırlaşır

Sırbistan İran ekonomik ilişkileri gelişme yolunda adımlar atılıyor

İran 22 Nisan 2021
29

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Sılakoviç ülkesi ve İran arasındaki ekonomik ilişkilerin üst düzeyde olduğunu ve bu siyasi iradenin ekonomik alanda da devam etmesi gerektiğini söyledi.

IRNA’ya açıklamada bulunan Sılakoviç, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) tüm düya ve bölge için önemli olduğunu belirterek, İran’a Viyana müzakerelerinde başarılar diledi ve İran’a ülkesine verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

İranlı yetkililerde görüşmelerine değinen Sırbistan Dışişleri Bakanı, bu görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, İran ve Sırbista’ın iki dost ülke olarak iti ilişkilere sahip olduklarını ve çeşitli uluslararası konularda bir birine destek verdiklerini belirtti.

Ülkesinin İran’ın bağımsızlığını ve gelişme için seçtiği yola saygı duyduğunu ifade eden Sılakoviç, ziyareti esnasında iki ülke arasında imzalanan siyasi protokolün ilişkilerin tüm alanlarda gelişmesine zemin hazırlayacağını belirtti.

Sılakoviç, koronalı dönemde İran ile ilaç ve sağlık alanında tecrübelerini paylaşmak istediklerini belirtti.

4 günden bu yana ülkesinde Rus aşısının üretimine başlandığını ifade eden Sılakoviç Ekim ayından itibaren de Çin aşısının üretimini başlamayı ümit ettiklerini söyledi.

İran ve Sırbistan kültürel yakınlığına değinen Sılakoviç binlerce Farsça kelimenin Sırpça’da bulunduğunu belirtti.

Yorumlar