KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siranush Gevorgyan: Rupen Safrastyan hocama itirazımdır

Siranush Gevorgyan: Rupen Safrastyan hocama itirazımdır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
280 0

Galosarmenii’de Türkiyeyi suçlayıcı açıklamalar yaparak Ermenistan’ın batıya açılan kapısını tamamen kapatmak istiyor üniversiteden hocam Rupen Safrastyan. Böylece ekmeksiz kalmamak için Ermenistan Türkiye ilişkilerini germeye çalışıyor. Ermenistan Türkiyeye karş ıbir güvenli kduvarı politikalarının Ermeni halkına neler kaybettirdiğini hep birlikte yaşadık. Rusya için yaşamak Ermeni devletinin sonsuz gayesi değildir. Karabağ’ı Rusya adına yıllardır ikinci vatanımız diye savunduk. Rusya 7 bin gencimizin hayatına mal olan savaşta bir anda Karabağı elimizden alıp Azerbaycana teslim etti. Dağlık Karabağ’a da gidip oturdu. Ne Azerbaycan ne de Ermenistan Rusyaya ses çıkaramadı. Rupen Hocam siz hala neden bahsediyorsunuz. Ermeni halkı sırf bu savaş yüzünden neler kaybetti biliyormusunuz. 7 bin genç kızımız evlenecek koca bulamayacak. 7 bin ailemiz yıllardır karalar bağlayacak. Kilisemizin köşelerinde göz yaşı dökecek Tanrıya yalvarırken. 7 bin gencimiz Ermenistan ekonomisine katkı sağlayamayacak, üretim yapamayacak, aile kurup nufusumuz artıramayacak. Ama Rupen hoca siz ay başı geldiğinde maaşınızı alacaksınız size uzatılan mikrofonlara tok akrnınızla görüşler vereceksiniz. Ermeni devletine akıl vereceksiniz. Ama hiç kimse demiyecek ki Rupen Hocam boş konuşuyorsun. Bu Ermeni devletimizin ve halkımızın kaderidir sanki. Yıllardır Koçarytan ve Sarkisyan bu hikayeler ile halkımızın umutlarını çaldı. Umudu yitik halk devletimizin temelini sarsar. Ordusu yenik halkın bahtı gülmez Ermeni develtini Rusyaya harcatmayın Ruben hocam. Yunanistan, Kıbrıs, Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) katılımıyla son zamanlarda Atina’da düzenlenen forum hakkında konuşmanız açıklamanız isabetsiz bir değerlendirmedir. Ermenistan bu toplantılarda olmamalı. Çünkü Ermenistan sayenizde yenik bir devlet olarak bu ititfaklara girip daha da beter olmamalı. Türkiye şu an Ermenistanın önünde bir engel değil, adeta Türkiye Ermenistanın önünde batıya açılmak için bir kapıdır. Siz bu kapıyı kapatıp Ermeni halkını yüz yıl daha Rusya tarafından sömürülmesini mi istiyorsunuz.
Rupen Hocam, Kilikya Ermeni devletinden bahsediyorsunuz tamam tarihçisiniz ve bizlere okulda ders anlatırken bizleri Rusyanın ileri karakolu psikolojisi ile yetişrdiniz. Ama Kilikya Ermeni devletini bağımsız kaynaklardan okuduğumuzda Papalık ile ki bizi Hiristiyanlık içersinde görmeyen Papalık ile işbirliği yapan Kilikya krallarının hatalarına mı sahip çıkmamızı istiyorsunuz. Rupenyan ailesinin yanlışını yapan bir Rupen hoca mı olmak istersiniz. Ya da Moğollar ile ittifak yapan ve bu uğurda Ermeni halkını Mısır Kıpçaklarına kırdıran Hetumyanları mı örnek veriyorsun. Kilikya krallığımızn hazin sonunu biliyorsunuz. Katolik Fransaya krallık tacımız gitti. Katoliklere mi sığınalım Onu mu diyorsunuz Rupen hocam. Simdi olduğu gibi. Azerbaycanın Touz kentine niye saldırdık Rupen hocam bunu Katolik Fransa mı istedi. Dün Katoli kFransa bize Kilikya devletimizi kaybettridi şimdi aynı Katolik Fransa Karabağı bize kaybettiridi Rupen hocam. Türkelre kızalım hatta nefret edelim ama kendimize de bakalım. Karabağ’da kazanılmış cephemiz varken Katolik Fransa için niçin Touz köyüne saldırdık Rupen Hocam buna cevap verecekmisiniz.
Türkiye Gürcistan Azerbaycan ittifakı olduğunda bunun Ermenistanın sonu olacağını söylerken ve bunun için Türkiyeyi suçlarken derslerde Cevakh bölgesi için anlattığın prognozları unuttunuz mu. Türkiyeyi panTürkçülük ile suçlarken Rupen Hocam az mı Tarihi Ermenistan haritası üzerinde birlikte konuştuk. Ama gördük ki bizim Ermenistan hayalimizi Rusyaya pazarlamışsınız. Biz Türkiyenin önünde bir duvarmışız. Putin ne yaptı hep birlikte gördük Karabağı bizden alıp Azerbaycana verdi. Dağlık Karabağı kendine yer yaptı. Kelbecer koridoru ile ağzımız abir kaşık bal çaldı. Ama dağlık karabağı da bizden çaldı. Navçivan engezur koridoru açıldı, Putin eli ile Rupen Hocam. Bu suçu da Türkiyeye atalım. Erivandan kalkan tren Bakü üzerinden Moskovaya ulaşacak bundan da çok memnun olalım Rupen Hocam. Türkiyenin önünde Rusya için bir duvar olmayalım Rupen Hocam. Gürcistanın topraklarından gözümüzü kendi perişanlığımıza çevirelim Rupen Hocam. Artık bildikleriniz bitti. Artık bildiklerimizi konuşacağız Rupen Hocam. Galosarmenideki konuşmanızı bir kez daha okuyunuz. Bana kızmayınız. Bu Atatürk’e de dil uzatmışsınız. Atatürk hepimizin kurtarıcısıdır. Türkiyeli Ermeniler bugunünün Atatürke borçludur.
Siranush Gevorgyan kafkassam Erivan ofisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir