KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sinan Çuluk’un Mirat-hakikatinden: ABD SENATOSUNUN ERMENİ SOYKIRIMI KARARI

Sinan Çuluk’un Mirat-hakikatinden: ABD SENATOSUNUN ERMENİ SOYKIRIMI KARARI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
213 0

Anadolu’nun bazı bölgelerindeki Osmanlı vatandaşı Ermenilerin 1915’de Osmanlı toprağı olan (bugünkü Suriye’de kalan) Zor Sancağı’na geçici olarak göçe zorlanmalarına soykırım isnadı politik bir yaklaşımdır. Tarihi ve sosyolojik gerçeklerin zıddına, tarihsel zamanın eğilip, bükülmesidir. Türk ve Ermeni tabakalarının karşılıklı olarak çeşitli acılara, felaketlere maruz kaldığını söylemek doğrudur. Bu felaketlerin taraflarını göz ardı edip sadece Ermenileri öne çıkarmak politik bir tercihtir.

Soykırım politikası, Osmanlı Devleti’nin varlığının sona ermesinden sonra ufak ufak kıvılcımlanan, bir ara saman gibi alevlenip hemen sönen ama 1960’lardan sonra Amerikan emperyalizminin işlemeye değer bulmasıyla yol verilen, dünya politik sahnesinde Türkiye’nin istikrarsızlaştırılması gereken her zaman diliminde önüne çıkartılan gayet elverişli bir araçtır. Ermenilerin, Süryanilerin, Kırımlıların, Türkistanlıların, Kızılderililerin, Azteklerin, İnkaların, Aborjinlerin, Tutsilerin veya Yahudiler dışında herhangi bir ulusun soykırıma uğraması emperyalist politika güdücülerinin çok da umurundaydı sanki…

ABD senatosunun Ermeni Soykırımı kararı üzerine veryansın edenlere dikkat ediyorum, kırk yıldır aynı laf salatasını döndürüp dolaştırıp önümüze getiriyorlar. Kardeşim, o salata artık bayatladı, hatta koktu. Ne cesaretle bıkmadan usanmadan, yıllardan beri sonuç vermeyen üslupla hareket edip, acemi, çaresiz hamlelere yelteniyorsunuz. Sadece ABD’nin değil, onlarca ülkenin, hedef aldıkları Türkiye’nin, açığını, gediğini yakalayıp uluslararası arenada burnundan kıstırmayı amaçlayan, köküne kadar politik ve diplomatik hamlelerini etkisiz kılmanın yolunu halen bulamadınız mı? Öyle Ermeni Soykırımı yoktur demekle olmuyor bu işler. Sen istediğin kadar Ermeni Soykırımı yok de… Adamlar sana dişlerini geçirecek yumuşak karnını bulup delik deşik etmişler. Sende adamın dişlerini döküp eline verecek güç yoksa işin kurnazlığını ara, kendini ısırtma. Savunmada kalırsan yutulacaksın, var gücünle saldıracak donanımını geliştir.

Her sene 24 Nisan’da ABD başkanının soykırım mı yoksa büyük felaket mi diyeceğini merak etmekten başka ne yaptın kırk yıldır? Arşivleri açtık, siz de açın demekle bir yere varılamayacağını anlayamadınız mı? Ermenice bilen zehir gibi arşivciler, diplomatlar, tarihçiler yetiştirdiniz mi? Ermeni Enstitüleri kurdunuz mu? Web ortamında esameniz okunuyor mu? Yurtdışında soykırımcı Ermeni lobilerinin etkisine maruz kalan bölgelerde temsilcilikler açmayı bırakın, buralarda istihdam edilebilecek çapta adam yetiştirebildiniz mi? Vazgeçtim yurtdışından, henüz kendi Ermeni vatandaşlarınıza ulaşabildiniz mi? Türkleri bu konularda eğitip, aydınlatabildiniz mi? Siyasal İslamist tarih anlayışıyla ürettiğiniz iç ve dış politika İttihat ve Terakki yönetimine gelip dayanınca, Enver’e, Talat’a veryansın etmekten kurtulabildiniz mi? Bu adamlar Osmanlıyı yıktılar, belki soykırımcı da olmuşlardır diye içinizden geçirdiğiniz halde devletin temel politikalarıyla çatışmayı göze alamadığınızdan mı meseleyi Türk Milleti’nin aleyhine olacak derecede sürüncemede bıraktınız bunca yıldır? Hiçbir şey yapmasanız da Balkanlarda, Kafkaslarda, Adalarda yok edile edile eriyen Osmanlıları ele alabilirdiniz. Anadolu’ya kapağı atabilenler haricindeki Osmanlı nüfusunun nasıl soykırıma uğratıldığını dünyanın gözüne sokabildiniz mi? Ne gezer, dünya oralarda da Osmanlının soykırım yaptığını iddia eder oldu.

ABD Senatosu karar alır, başkanı bunu onaylarsa ne yapacağınızı şimdiye kadar modelleyebildiniz mi? Öyle olmadığı, her kafadan ayrı ses çıkmasından anlaşılıyor. Görünen köy kılavuz istemez. Bu işin buraya geleceği çoktan belliydi. Bundan sonra geçmiş ola.
Sinan Çuluk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir