KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. SEYRAN HÜSEYİNOV: “RUSYA’NIN ZENGİLİNLİĞİ, HALKLAR DOSTLUĞU, HOŞGÖRÜ VE VATANSEVERLİKTİR”

SEYRAN HÜSEYİNOV: “RUSYA’NIN ZENGİLİNLİĞİ, HALKLAR DOSTLUĞU, HOŞGÖRÜ VE VATANSEVERLİKTİR”

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
350 0

SEYRAN HÜSEYİNOV: “RUSYA’NIN ZENGİLİNLİĞİ, HALKLAR DOSTLUĞU, HOŞGÖRÜ VE VATANSEVERLİKTİR”
Rusya’da faaliyet gösteren Azeri diasporası liderlerinden ve Marsey spor kulübü Başkanı Seyran Hüseyinov, Rusya’nın halklar dostluğu ve hoşgörü ve vatanseverlik sayesinde güçlü olarak ayakta kalacağını vurguladı.
Moskova’daki Novo-Ogarevo Başkanlık Rezidansı’nda Liderler Kulübü üyeleriyle görüşen Putin’in “Vatanseverlik, ulusal fikrin ta kendisidir. Vatanseverlikten başka birleştirici fikir mümkün değil” sözlerini değerlendiren iş adamı Hüseyinov, “Rusya’yı zengin kılan çeşitli halklarımız arasındaki dostluk, dinler arası diyalog ve hoşgörüdür. Aynı zamanda da vatanseverliktir. Rusya toplumunun bugün birlik ve beraberlik içinde çok önemlidir. Dolayısıyla Sayın Putin’i bu sözlerine destekliyoruz. Aslında bugün Rusya’nın gelişmesi Putin’in siyasetinin neticeleridir. Örneğin Dmitrov’da ben Marsey Spor Kulübü’nü kurdum. Burada çeşitli milletlerin temsilcileri spor yapıyor. Bizde millet sözü yoktur. Bizde Rusya vatandaşı kavramı vardır. Yaklaşık 200 sporcu yetiştiriyoruz. Bunlardan 5’i dünya şampiyonu oldu ve Rusya ulusal bayrağını dalgalandırdı. İşte bana göre bu vatanseverliktir! Bizim de amacımız buna hizmet etmektir. Bu sporcularımızın anne ve babaları defalarca boynumuza sarılarak bol bol şükranlarını iletiyor. Neden? Çünkü onlar evlatlarının kötü işlerle değil sporla uğraşmalarından çok memnunlar” dedi.

506 DONBASLI MÜLTECİYE SAHİP ÇIKTIM

Ukrayna’nın doğusunda Donbas’ta savaştan kaçarak Rusya’ya sığınan yaklaşık 500 mülteciye sahip çıktıklarını anlatan, “Moskova’ya yakın Dmitrov kentine gelen 506 mültecinin gıda, elbise ve günlük kullanılan çeşitli malzemeler ben sağladım. Köyde bir kaç ailenin kalması için onlara evimin kapısını açtım. Yaklaşık 100 mülteciye iş olanağı sağladım. Ben Dmitrov’da yerel yöneticiler ve Rus dostlarımla birlikte bu yardımı sağladık. Gerçekten de bir Azeri gibi Rus dostlarımla bu yardımı sağlamak benim için bir onur idi. Tabii bu işin manevi tarafı da var. Bu bizim borcumuz. Bugün Avrupa’da Doğu ülkelerinden gelen mültecilerin sorunlarını çözebilmiyor. Ama bugün Rusya’da 2 milyona yakın mülteci var. Rus halkı insançıl. Ben 1994 yılından burdayım. En iyi dostlarım da Rus halkının temsilcileri. Bir bir aileyiz. Genel olarak Rusya’da yaşayan Azeriler Rusya toplumunun ayrılmaz parçası. Rusya’da toplum çalışan insana çok değer veriliyor.” şeklinde konuştu.
Rusya’da Azeri diasporasının rolünün arttığını vurgulayan Hüseyinov, “Eskiden televizyonlarda Azeriler imajı çok kötüydü. Ama bugün Rusya lideri Putin’in siyasetleri neticesinde kötü halk imajı propagandasına son verildi. Bugün beni sevindiren yeni nesil Azerilerin Rusya’da yüksek eğitim alması. Kendim 42 Azeri gencin eğitim almasına yardım ettim. Düşünün Dmitrov’da yaklaşık 5 bin Azeri yaşıyor ve bunların arasından 42 genci ben okuttum.” dedi.

AZERİ TOPLUMU RUSYA AİLESİNİN AYRILMAZ PARÇASI

Dmitrov’da çeşitli hayırsever kapmanyalarda faal görev aldığını vurgulayan Hüseyinov, “Cezaevlerinde mahkumlara yardım ediyoruz. Kadın cezaevlerinde yapılan güzellik yarışmalarının sponsorlüğünü yapıyoruz. Kilise ile birlikte hayırsever kapmanyalarda yer aldık. Rusya Ortodoks Kilisesi defalarca bize teşekkür etti. İşte bizler Azeri diasporası olarak Rusya’da dinler arası dostluğa böyle bir katkımız oldu. Bu bizi çok mutlu ediyor. Çünkü bizler güçlü Rusya ailesinin ayrılmaz parçasıyız!” değerlendirmede bulundu.
kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir