KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şevçenko: Libya eski Osmanlı toprağı, Türkiye’nin önemli tarihsel çıkar alanı

Şevçenko: Libya eski Osmanlı toprağı, Türkiye’nin önemli tarihsel çıkar alanı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
276 0

TBMM Tezkeresi sonrası değerlendirmede bulunan ünlü Rus gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Şevçenko; Libya’nın eski Osmanlı toprağı ve Türkiye’nin önemli tarihsel çıkar alanı olduğunu kaydetti

Ünlü Rus gazeteci, Ortadoğu uzmanı Maksim Şevçenko, Libya’ya asker gönderme tezkeresinin TBMM’de kabul edilmesini değerlendirerek, “Libya, Osmanlı’nın eski toprakları… Türkiye Akdeniz’de ablukaya alınmış durumda” diye yorumda bulundu.

Bir Rus radyosuna konuşan Şevçenko, Akdeniz’de son yıllarda yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, Türkiye’nin burada yeni bir oyuncu olmadığını önemle vurguladı.

Radyo sunucusunun “Türkiye nerede, Libya nerede” şeklindeki sorusuna Rus uzman Şevçenko şöyle cevap verdi: “Libya Osmanlı İmparatorluğu’nun eski toprakları. Moskova, eski Sovyetler Birliği topraklarına nasıl yaklaşıyorsa, Türkiye de benzer şekilde eski Osmanlı topraklarına o gözle bakıyor. Yani hepsi egemen, fakat genel olarak önemli tarihsel çıkarlarımızın alanları. Bu nedenle Türkiye için tamamen normal durum sayılmakta.”

TÜRKİYE, BÖLGEDE ABLUKAYA ALINMIŞ DURUMDA, AMA TESLİM OLMAYACAK!..

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde ablukaya alındığına işaret eden Şevçenko, “Emperyalist devletler arasında ortaya çıkan temel ihtilaflar halen gündemde. Sermayenin çıkarları, halen sağduyu, halkların ve devletlerin kaderi üzerinde egemenliğini korumakta. Türkiye bölgede abluka altında. Etrafı kuşatılmış, nerdeyse bir çıkışı yok. Türkiye, teslim olmayacak, diz çökmeyecek ve savaşacaktır” dedi.

ANKARA, LİBYA’DA MEŞRU YÖNETİMİ DESTEKLİYOR..

Ankara’nın Libya’da meşru yönetimi de desteklediğine dikkat çeken Rus Ortadoğu uzmanı, uluslararası doğalgaz mücadelesinde Türkiye’nin rol almak istediğini de söyledi.

.

Fuad Safarov kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir