KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sergey Ryabkov: ABD savaş gemileri kendi iyilikleri için Kırım’dan uzak durmalı

Sergey Ryabkov: ABD savaş gemileri kendi iyilikleri için Kırım’dan uzak durmalı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
329 0

Ukrayna krizi büyüyor. Dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu ve Turizm bakanı Mehmet Ersoy sessizce Moskova’ya giderken Mustafa Şentop’un Montrö gafını telafi etmeye çalışıyorlar. Antalya turizmine balta vuran Montrö açıklaması Türk basınında yumuşatılmaya çalışılırken Rusya, ABD’nin Karadeniz’e savaş gemileri göndermesini “provokasyon” olarak nitelendirdi ve “ABD savaş gemilerinin kendi iyiliği için Kırım’dan uzak durmasını” söyledi. Montrö sözleşmesi çerçevesinde bile ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e çıkması bu atmosferde krize sebep olurken Montrö’yü kaldırmak veya devre dışı bırakacak İstanbul kanal projesini gündeme getirmek Türkiye için çok akıllıca bir hareket değil.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, “ABD’nin kıyılarımızın yakınında hiçbir işi yok. Bu tamamıyla provokatif bir girişim. Kelimenin tam anlamıyla provokasyon: Gücümüzü test ediyorlar, sinir uçlarımızla oynuyorlar. Başarılı olamayacaklar” dedi.

Ryabkov, “ABD’yi Kırım ve Karadeniz kıyılarımızdan uzak durmalarının daha iyi olacağı konusunda uyarıyoruz. Kendi iyilikleri için” dedi.

Rusya, Ukrayna sınırına 2014’ten bu yana en büyük asker yığınağını yaparken ABD, Türkiye’ye bildirim yaparak Karadeniz’e bu hafta iki savaş gemisi göndereceğini duyurmuştu. Türkiye Ukrayna görüşmeleri ve Karadeniz’e 2 ABD savaş gemisinin çıkışı ilk etapta Antalya turizmini vurdu. Tur operatörleri Rusya’dan 500 bin rezervasyon yaptık diye sevinirken birden pandemi bahane edilerek Türkiye’ye uçuşların Haziran başına kadar iptal edilmesi Çavuşoğlu ve Mehmet Ersoy’u çok zor duruma soktu. Apartopar Moskova’ya giden iki bakan bugünkü bakanlar kurulu toplantısına yetiştiler. Çavuşoğlu ve Ersoy hastalığı bahane ederek bakanlıktan çekileceği ve ya TBMM başkanı Mustafa Şentop’un hastalığı bahane ederek görevinden ayrılacağı konuşuluyor. Şentop hem TBMM başkanı hem dışişleri bakanı ve hem de Turizm bakanı olursa şaşırmamak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir