KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Serdar Bozdoğan: TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ÜLKEMİZİN NİTELİKLİ KALKINMASINA KATKI SUNACAK BİR ÜST MESLEK KURULUŞUDUR.

Serdar Bozdoğan: TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ÜLKEMİZİN NİTELİKLİ KALKINMASINA KATKI SUNACAK BİR ÜST MESLEK KURULUŞUDUR.

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
354 0

Türkiye Barolar Birliği adalet ve hukukun yanı sıra ülke siyaseti açısından da her zaman büyük ölçüde yer edinmiştir.

Türkiye’de bütün baroların katılımıyla oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği haiz bir üst meslek kuruluşudur.

Adalet ve nizamın temini için hukuk ilkeleri doğrultusunda icra edilen avukatlık mesleği hakkın tecelli etmesi için önem teşkil eden bir mecradır. Her alana sirayet eden savunma ve savunulma hakkı devlet sisteminin güvencesini temin eder.

Geçmişe baktığımızda yer yer ülke tansiyonunun yükseldiği bir mecrada yer alırken özellikle 15 Temmuz süreci sonrasında Türkiye yeni sistem ekseninde bütünleşme ve tek vücut halinde ülkemizin kalkınması için adım attığı bir dönemde Türkiye Barolar Birliği başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU’ da büyük bir adım atarak baro başkanları ile birlikte ülkemizin çağın koşul ve şartlarına göre nitelikli bir şekilde kalkınması için büyük katkılar sunmușlardır.

Özellikle teşkilat yapısı olarak tarihte bir ilke imza atarak marjinal oluşumlardan arınmak ve hakiki manada milletin haklarını savunmak ve devlet nizamının güçlenmesi için belirli kalıplara bürünen baro sistemi kendisini yenileyerek Anadolu’ya kapılarını açmak için delege sayısında bir denge stratejisi kurmuşlardır.

Bugün Türkiye Barolar Birliği için İstanbul neyse Hakkari odur, İzmir neyse Kahramanmaraş odur, Ankara neyse Kars odur, Antalya neyse Erzincan odur, İzmir neyse Iğdır odur düsturuna dönüştüğü bir evrede yeni bir bakış açısı kazanmıştır. Buradaki güzide başarı öncelikli olarak Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU ve çalışma takımının başarısıdır.

Bugün ülkemiz büyük bir mücadele süreci ile bölgesinde ve dünya genelinde önem teşkil eden başarılar elde ediyor. Bu başarılar muhalif düşünce içerisinde olan kişi ve gruplar tarafından ülke bekasını gözetmeksizin olumsuz bir tansiyon oluşmasına vesile oluyor.

Yakın zamanda Türkiye Barolar Birliği seçim süreci içerisinden geçecek. Devlet sistemi ve ülke gündemi açısından önem teşkil eden bir üst meslek kuruluşu olan Türkiye Barolar Birliği ülkemizin nitelikli bir şekilde kalkınmasına engel olmak isteyenler için istismara açık bir alandır. Özellikle medya ve sosyal medya alanında çıkacak kara propaganda metotları ile tansiyonun yükselmesi ihtimali göz önünde bulundurarak devletimizin alacağı tedbirler vesilesi ile güvenlik temin edilmelidir.

Bir ülkede birinci ana denge unsuru siyasi atmosferdir. İkinci ana denge unsuru iş dünyasıdır. Üçüncü ana denge unsuru adalet sistemidir.

Siyasi tansiyonlar ne kadar yükselirse önce iş dünyası zarar görür. İş dünyasının zararı ülke ekonomisini ve milletimizi olumsuz etkiler. Siyasetin tansiyonu düşüren, iş dünyasının ve milletin kazanımlarını güvence altına alan adalet sistemidir. Aslında adalet olmadan hiç bir şey olmaz. Her şeyin başı adalettir. Sivil bir üst kuruluş olan ve adalet sistemine katkı sunmak üzere örgütlenen, bir nevi devlet stratejisine adalet düzeni için katkı sunan Türkiye Barolar Birliği önemli bir üst meslek kuruluştur.

Dış ticaretin artması, ihracat politikalarının yükselmesi, yabancı yatırımcıların ülkemize güven duyarak iştirak etmesi, vatandaşlarımızın yurt dışına açıldığında güven duygusu ile seyahat ve ticaret yapmasındaki ana eksen hukuk ve adalettir. Ülkemizde bu değerleri kamu sisteminin yanı sıra koruyan ve geliştiren kuruluş Türkiye Barolar Birliği’dir.

Avukatlık mesleğinin niteliklerinin ve kazanımlarının da artırılacağı bir sistem içerisinde ilerlemek için hep birlikte adım atılmalıdır.

Türkiye Barolar Birliği seçimleri güven içerisinde suhulet ve emniyet eşliğinde gerçekleşip ülkemizin kalkınması için kaldığı yerden mücadeleye devam etmelidir.

Adalet mülkün temelidir, mülkse kimsenin tekeli değildir ve olmamalıdır. Hukuk olmadan adalet olmaz. Adalet olmadan nizam dengesi korunamaz. Bir ülkenin başarılı olması için nizamın güven içerisinde olması gerekir. Güven içerisinde olan nizam adaletin tecelli etmesi için gerekli olan değerdir. Bu güzide kazanımları hukuk ile temin edebiliriz.

Türkiye Barolar Birliği seçimlerinin hak ve adalete uygun gerçekleşeceği temennisi ile şimdiden ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.

Serdar Bozdoğan
Stratejist/Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir