KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Serdar Bozdoğan: HÜRJET” VATANA VE MİLLETE HAYIRLI OLSUN

Serdar Bozdoğan: HÜRJET” VATANA VE MİLLETE HAYIRLI OLSUN

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
250 0


İSTİKBAL GÖKLERDEDİR DİYEN BIR MİLLETTEN GÖKLERE HÂKİM OLAN BIR MİLLETE ULAŞTIK,
“HÜRJET” VATANA VE MİLLETE HAYIRLI OLSUN

“İstikbal göklerdedir.” vizyonu ile çıktığımız bu yolda bugün gök denince akla gelen bir devlet haline geldik. TUSAŞ öncülüğünde Stratejik hedefler doğrultusunda kendisini çağa uyduran değil çağa yön verecek şekilde yenileyen ve Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile birlikte savunma sanayi vizyonu milli ilke ve prensipler içerisinde geleceğe emin adımlarla koşan hale geldi.

En öncelikli adımlar arasında savunma sanayi alanında tüm projeler yerli ve milli imkanlar ile istikrarlı bir vizyon içinde hayata geçirmeyi hedefledik.

Nitekim bu hususta güçlü bir ekip kadrosu ile milli bir vizyon çizilerek ve bu vizyonu hayata geçirecek bir misyon hedefi doğrultusunda kısa sürede çok büyük başarılar elde edilmiştir.

Bunlardan bir tanesi 18 Mart 2023 tarihinde Çanakkale Zaferi yıl dönümünde kamuoyuna duyurulan savunma sanayi alanında ne derece stratejik başarılara sahip olduğumuzun ispatı ile gücümüz ortaya konmuştur.

Kutlu zafer gününde zaferimizi taçlandıran, savunma, havacılık, diplomasi ve milli güvenliğimize güç katan bu başarının adı HÜRJET’tir.

HÜRJET, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik süite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanmıştır.

HÜRJET’in silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsurudur.

Bu proje; Jet Tekâmül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır.

HÜRJET’in bu özelliklerinin yanı sıra; Hizmet süresi 20 yılı aşkın Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılması, sayısı hızla artan 5. nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması da hedeflenmiştir.

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlatmış ve 18 Mart 2023 günü Çanakkale Zaferi yıl dönümünde büyük bir coşku, milli bir ruh ve kararlı adımlarla ilerlemenin bir başarısı olarak tanıtımı yapılmıştır.

Öncelikle TUSAŞ yönetim kuruluna ve bilgi ve tecrübeyi projelere dönüştüren TUSAŞ Genel Müdürü sayın Prof. Dr. Temel Kotil’e çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

İnanan, gayret eden, sabır gösteren, yılmayan ve bıkmayan bir ilke bütünlüğü ile her zorluk önce kolaylaşır ve sonra mutlaka zorluklar aşılarak daha nitelikli başarılar elde edilir. TUSAŞ ailesi olarak bugün bu başarılar ülkemizin ve milletimizin grubu ve yarınlarda umududur.

Savunma sanayi alanında elde ettiğimiz başarı ülkemizin, milletimizin ve devletimizin başarısıdır.  Çünkü bu başarılar vatanımızı ve milli güvenliğimizi muhafaza edecektir.

Havayı kontrol eden, hava sahasının güvenliğini sağlayan bir devlet büyük bir devlettir. TUSAŞ ortaya koyduğu başarı performansı ile Selçuklu ve Osmanlı mirasçısı olan Türkiye’nin tarihi değerlerden aldığı ilke ve prensiplerin tekrar kazanıma dönüştüğü büyük bir başarı örneğidir.

Kutlu başarıları temin eden bu güzide ekibin daha da kenetlenmiş bir şekilde 2023’ten 2053’e büyük vizyonlar eşliğinde daha nice görünmez başarılar elde edeceğinden emin olabilirsiniz. İnanan ve gayret eden bir millet asla başarısız olamaz.

Başarı önce inanmak ve sonra inandığın değerler uğruna gayret ederek mutlak sonuca ulaşmaktır. Bizi inandığımız değerlerle ümit ve gayret ettiğimiz yarınlara yani muasır medeniyet seviyesine kültür ve medeniyetimizin yani sıra savunma sanayi alanında elde ettiğimiz başarıların güveni taşıyacaktır.

Serdar Bozdoğan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir