KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Serdar BOZDOĞAN: GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN, 2023 VİZYONUNU TAMAMLAMAK İÇİN TAZELENME SÜRECİNE GEÇİN

Serdar BOZDOĞAN: GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN, 2023 VİZYONUNU TAMAMLAMAK İÇİN TAZELENME SÜRECİNE GEÇİN

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
351 0

Taktik olmadan strateji, zafere giden en yavaş yoldur. MükemmeIIik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. Düşmanı bildiğiniz kadar kendinizi de biliyorsanız, zafer konusunda şüpheniz olmasın, diyen Sun Tzu içinizde bulunduğunuz süreç evresinde gücü korumak ve daha da artırmak için tazelenmeye ihtiyaç duyulmaktadır tezini ortaya koyuyor.

Ülkemiz açısından bu ölçekte bir adım atarak tazelenme süreci içinde yeni bir ufuk çizmek devletimizin ve milletimizin kazanım potansiyelini artıracak bir adım olacaktır.

Siyaset, bürokrasi ve kamu yönetimi açısından yenilenen yüzler ile hedeflenen vizyon güçlü bir şekilde 2023 hedefleri kazanıma dönüşmelidir. Bunun için ortak bir kriterde adım atmalıyız.

En önemlisi ortaya konulan tezlerin ülkemizin, milletimizin ve devletimizin sorunlarına çözüm olması hedeflenmelidir.

Zorunlu göç sonrası meydana gelen mülteci ve sığınmacı süreci ve bilinmeyen yollar ile ülkemize giren yabancı kişilerin kontrolü en öncelikli çözüm politikaları arasında yer almalıdır. Bu sorun kurumsal olarak değil milli güvenlik stratejisi olarak ele alınmalıdır. Hem ülkemizin kazanımları artırılacak, hem de ülkemizin sorunları çözüme kavuşturulması için gelecek vizyonuna katkı sunulmalıdır.

Bu hususta geçmiş dönemde bulunduğu sivil toplum kuruluşları yöneticiliği ile başarılar elde eden insanlardan hükûmet ve bürokrasi evresinde mutlaka istifade edilmelidir.

Barolar Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU gösterdiği özverili çalışmalar ile mahalle kavramını yıkıp çarşı da kavgadan uzak kardeşçe buluşma metodunu ortaya koyarak etnik çatışmalara meydan vermeden biz hepimiz biriz, milletiz diyerek adalet alanında gerekli tüm reformlar için örnek teşkil eden bir adım sergilemiştir. Bu gayretlerin devamı için daha yetkin ve doğru bir zeminde çalışmalara devam edilmelidir. Adalet ve düzenleyici kurumların yanı sıra Kamu Denetçiliği Kurumu açısından güçlü bir vizyon hedefine ihtiyaç duyulmaktadır.

İlmi, nezaketi ve siyasette memleket vizyonu olarak ortaya koyduğu gayretler doğrultusunda Prof. Dr. Ruhi ERSOY ile kültür ve medeniyet penceresinden ülkemize yeni bir serinlik esintisi gelmesi ve Türk Dünyası ile bağların güçlenmesi ve daha güçlü başarılara doğru yol almak için adım atılmalıdır.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Eski genel Başkanı sayın Abdurrahman KAAN ülkemizin ihracat potansiyeli, iș gücü hacmi, Yurtdışı ticaret açılımı, iș dünyasının gelecek vizyonu için çok büyük başarılar elde etmiştir. Tarımda teknolojinin gücüyle ilerlemeliyiz diyerek büyük bir vizyon çizen Sayın Abdurrahman KAAN ile gıda ve tarım politikalarına milli bir pencereden bakarak yeni bir adım atılmalıdır.

Bilgi ve doğru bakış açısında bir analiz yöntemi ile başarılar sergileyen, yerli ve milli savunma sanayi alanlarında gerçekleşen çalışmalar ile ülkemize kazanımları artıran, ülkemiz için bir çok önem arz eden konularda vizyon odaklı hedefler ortaya koyan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Eski Ankara Başkanı sayın Hasan Basri ACAR’ın deneyimleri hükûmet politikasında kazanıma dönüşmesi doğru bir adım olacaktır.

Genç ve atik olan aynı zamanda analitik düşünen, siyaset bilimi ve strateji alanında başarılı olan, ülkemizin milli güvenlik politikalarına katkı sunacak potansiyele sahip olan, iş dünyasını, ticaret, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarının gelecek vizyonuna ufuk çizecek bir vizyon ekseninde yol alacak kabiliyete olan, mühendis ve siyaset bilimci kimliği ile düşlerini kaleme alan ve “Stratejik Güç Sistem 2023 Yükseliş” adlı eserin sahibi olan sayın Mahmut Sami MALLI’ın bilgi ve gayretleri hükûmet politikası açısından kazanıma dönüştürülmesi ülkemiz için hayırlı bir adım olacaktır.

Daha nice temiz yüzler ile renklenen hükûmet sistemi kendi iç dinamiklerine tazelenme sürecini enjekte ederek dinç ve dinamik gücünü artıracaktır.

Güçlü bir dış politika, başarılı bir iç politika, yeniden güçlenen gıda ve tarım politikası, adalet ve düzenleyici kurumların güçlenmesi, kültür ve medeniyet bağlarımızın artması, sınır güvenliği, bilinmeyen yollar ile ülkemize girişlerin önlenmesi ve zorunlu göç sürecinin güçlü bir strateji ile kontrol edilmesi, yerli ve milli savunma sanayi alanlarında kazanım elde etme ve dış ticaret hacmimizin artarak daha büyük başarılar elde edilmesi için tazelenme sürecine geçmemiz lazım.

Serdar BOZDOĞAN
Stratejist/Yazar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir