KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Serdar BOZDOĞAN; Dünden Bugüne ve Yarına TUSAŞ’a Vizyon Katan Yarında Ülkemizin Vizyonuna Renk Katacaktır

Serdar BOZDOĞAN; Dünden Bugüne ve Yarına TUSAŞ’a Vizyon Katan Yarında Ülkemizin Vizyonuna Renk Katacaktır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
42 0

 
Ülkemizde savunma sanayi ve havacılık alanında en önemli kurumlardan birisi olan TUSAŞ, aynı zamanda ulusal ve uluslararası bazda sektörün lokomotifi konumunda olan bir milli güce sahiptir.

Türkiye’nin aviyonik entegrasyon merkezi konumunda olan TUSAŞ, bu alandaki rekabet gücünü her geçen gün arttırmaktadır.

Değişim ve dönüşüm evresinde güçlü bir politikaya sahip olan TUSAŞ 2019 yılından 2024 yılına kadar geçen beş yıllık süreçte çok büyük başarılara imza attı.

2019 yılında olağan genel kurulla birlikte Prof. Dr. Rafet Bozdoğan’ın TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve gelmesiyle birlikte yeni bir vizyon kazanan TUSAŞ’ın yanı sıra TAİ ve TEİ gibi alt kurumların dahi yenilikler içerisinde sürece entegre olduğu savunma ve havacılık alanında elde ettiğimiz başarılarla kendisini göstermektedir.

1982 Yılında Ankara Üniversitesini Adalet Yüksek Okulundan mezun olan, 1986 yılında İ.T.Ü Metalurji Mühendisliğini tamamlayan, 1988 yılında İngiltere- Birmingham Üniversitesinde Uçak Yapı ve Malzemeleri alanında M.Phil (Master of Philosphy)yapan, 1991 yılında İngiltere- Birmingham Üniversitesinde Uçak Yapı ve Malzemeleri alanında Doktora yapan, 1992 yılında İ.T.Ü Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesine Yrd. Doç. Dr. olarak atanan, 1993 yılında Uçak İnşaatı Ana Bilim Dalında Doçent olan, 1992-1996 yılları arasında İ.T.Ü ve Hava Harp Okulunda Öğretim üyeliği yaparak çok boyutlu bir şekilde alanında edindiği bilgi ve deneyimleri bilim adamı kimliğiyle ülkemizin kalkınması için mücadele sarf etti.

1996-1999 yılları arasında Özel Sektörde yöneticilik yapan ve Part-Time Öğretim üyeliğine devam eden, 1999-2005 arası İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı görevinde bulunan, 2005-2007 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcılığı (Ulaşımdan sorumlu) görevini yürüten, 2007 yılında kendi isteği ile İBB’den ayrılarak tekrar özel sektöre geçen, 2010 yılında Yalova Üniversitesinin daveti üzerine Türkiye’de ilk defa Ulaştırma Mühendisliğini kuran ve sırasıyla Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği, Üniversite Senato Üyeliği, Rektör Yardımcılığı ve Rektör Vekilliği görevlerinde bulunarak büyük başarılara imza attı.

Daha sonra 2019 yılında TUSAŞ’a Yönetim Kurulu Başkanı olan sayın Prof. Dr. Rafet BOZDOGAN sahip olduğu bilgi, birikim ve deneyimlerini dünyada gelişen ve değişen dengeleri gözeterek görev süresinde ciddi bir efor sarf ederek savunma ve havacılık alanında  güçlü bir vizyon ortaya koyarak milli bir kazanım potansiyeline ulaşmamız vesile oldu.

Özellikle 6 Şubat 2023 depremi ardından savunma ve havacılık sektörü olarak Kahramanmaraş iline fabrikanın yeni tesisini inşa ederek yıkılmadık ayaktayız, biriz beraberiz, yaralarımızı çalışarak soracağız ilkesiyle sektörde yeni bir bakış açısı ortaya koydu.

Bir bilim adamı olarak üstlendiği görevi layıkıyla yerine getirip daha sonra onu görev arkadaşlarına devreden sayın Prof. Dr. Rafet BOZDOGAN için durmak yok ve yola devam ilkesiyle ilerlerken akademi, yerel yönetim ve savunma ve havacılık sektöründen sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı göreviyle ülkemize daha verimli, daha başarılı bir şekilde ulusal ve uluslararası çerçevede sahip olduğu bilgi ve deneyimlerini kazanıma dönüştürecek olduğu günleri ümitle bekliyoruz.

Nitekim sanayide bilimsel bakış acısının yani sıra akademik çerçevede gözlem ve analizler sonra kurumsal entegrasyon süreci ele alınırken sanayi ve teknoloji ile son safhada başarılar elde edilir. Dünden bu güne baktığımız zaman Sayın Prof. Dr. Rafet BOZDOGAN için bilim ve gayretin son mertebesi ve üst vizyonu olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hayırlara vesile olacaktır.

Sanayi, akademi, bürokrasi ve özel sektörün bir bütünlük içerisinde buluşacağı ve ülkemizi 21. Yüzyılın hedefi olan “Türkiye Yüzyılı Vizyonu”na ulaştıracak güzel günler bizi bekliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir