KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şentop’un başarısı Ruslar Karadeniz’e çıkartma yaptı

Şentop’un başarısı Ruslar Karadeniz’e çıkartma yaptı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
277 0

TBMM meclis başkanı Şentop Montrö anlaşmasını gözden geçirebiliriz açıklamasından sonra Rusya’nın Hazar Filosu’nda görev yapan savaş gemileri, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altından geçerek Karadeniz’e geçişini tamamladı. Bir taraftan ABD’ye yaranmak için bu açıklama yapıldığı iddia edilirken ABD Türkiye konusunda bir yumuşama yaşamazken diğer taraftan da Rusya’yı karşısına alma başarısını gösteren Şentop diplomasisine Mevlut Çavuşoğlu isyan ederek dış politikayı tek elden yönetme konusunda Tayyip Erdoğan’ı ikna ettiği söyleniyor. Rusya pandemiyi bahane göstererek Şentop diplomasisine karşılık 500 bin turist rezervasyonunu iptal ettirerek Çavuşoğlu’nun memleketi Antalya’ya 10 milyar dolar civarında gelir kaybı yaşatmış oldu. Bu aynı zamanda Türk turizminin bu sene neredeyse bitiğinin işareti olarak algılandı. Türkiye hem Rus turistlerden oldu ve hem de hemen kuzeyinde Karadeniz’de Rus askeri hareketliliğin artmasını sağlamış oldu. Ruslar Hazar donanmasını karadenize çıkarttılar.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donbass bölgesinde gerilim sürerken, daha önce Güney Askeri Bölgesi’nin Karadeniz’e intikal ettiğini açıkladığı Hazar Filosu’na ait 15 savaş gemisi, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altından geçerek Karadeniz’e geçişini tamamladı.

Karadeniz Filosu basın dairesinden yapılan açıklamaya göre üç topçu savaş gemisi, sekiz çıkarma botu ve lojistik destek gemileri dahil olmak üzere Hazar Filosuna ait 15 geminin Karadeniz’e geçişi tamamlandı.

Kerç Boğazı’ndan çıkarak Karadeniz’e açılan gemiler, Karadeniz Filosundaki güçlerle birlikte kış tatbikat dönemi kapsamındaki deniz tatbikatlarına katılacağı yere doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Güney Askeri Bölgesi, 8 Nisan’da çıkarma botları ve topçu savaş gemileri de dahil 10’dan fazla donanma gemisinin tatbikatlara katılmak üzere Hazar Denizi’nden Karadeniz’e gönderildiğini açıklamıştı. Şentop diplomasisi Türkiye’ye Balkanları kaybettirdiği gibi şimdi Rusya Karadeniz’e hakim olmaya başladı. Çavuşoğlu bu duruma el koydu ama maalesef geç kaldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir