KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Selçuk Duman: UKRAYNA İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Selçuk Duman: UKRAYNA İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
348 0

10 Ocak 2022 tarihinde Ukrayna krizine çözüm bulabilmek için ABD ve Rusya heyetleri dışişleri bakan yardımcılarının başkanlığında Cenevre’de bir araya geldiler. 7 buçuk saat süren görüşmelerde bir uzlaşıya varılamadığı gibi iki taraf arasındaki derin görüş ayrılıklarının olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
ABD’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rusya’yı Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un temsil ettiği görüşmede; Ukrayna sorunu, NATO’nun doğuya doğru genişleme stratejileri, nükleer silahların kontrolü ve siber suçlar konularının ele alındığı kamuoyu ile paylaşıldı.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısını; samimi ve açık sözlü bulurken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısını; zor ve profesyonel olarak nitelendirdi.
İki tarafın ayrı ayrı basın toplantısı yapması, taraflar arasındaki anlaşmazlığı ortaya koyarken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Ukrayna’nın NATO’ya dahil edilmesi konusunun Rusya için Ulusal Güvenlik Sorunu olduğunu belirterek iki ülke arasındaki zıt görüşlerin varlığına dikkat çekti ve batıya güvenmiyoruz diyerek açık garantiler istedi.
Ryabkov ayrıca Rusya’nın kararını vermeden önce 12 Ocak çarşamba günü Bürüksel’de yapılacak NATO ülkeleri görüşmeleri ve 13 Ocak perşembe günü Viyana’da yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üyeleri toplantısını bekleyeceklerini de belirtti.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman ise ABD’nin egemen devletler ile görüşmeye devam edeceğinin ve NATO’nun açık kapı politikasından vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.
Sherman Ukrayna olmadan Ukrayna, Avrupa olmadan Avrupa, NATO olmadan NATO hakkında kararlar almayacağız ifadesi ile ABD’nin müttefikleri ile birlikte hareket edeceğinin sinyalini verirken, yalnız olmadığınında altını çizdi.
Ayrıca Sherman hiç bir ülkenin zorla sınırlarının değiştirilemeyeceğini belirterek Rusya’yı askerlerini geri çekmeye çağırdı.
Sonuç olarak Rusya’nın Putin’in ifadesi ile Ukrayna’yı muhatap almayan yaklaşımı, ABD ile birlikte NATO ve Avrupa bloğu ile karşısına çıktı.
Bu yeni durum Rusya için oldukça sorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Ryabkov’da eşitsizliğe dikkat çekmiştir.
Elbette Ukrayna Avrupa’nın güvenlik kapısı olduğu için Avrupa bu süreci takip etmenin ötesinde AGİT çerçevesinde çözüm sürecinide bir parçası konumundadır.
Diğer yandan Rusya eğer Ukrayna’da durdurulamazsa sıranın Baltık Ülkeleri yada başka Doğu Avrupa ülkelerine gelmeyeceğini kimse garanti edemez.
Genel olarak Avrupa Rusya’nın Karadeniz’e inmesine bile 1871 yılına kadar müsade etmemişken ve ikinci dünya savaşında Avrupa içlerine kadar Rusya’nın yayılmasını yaşamışken, şimdi yeni bir riskin ön kapısını çalmaması için muhtemeldirki her türlü argümanını kullanacaktır.
Çünkü günümüzde zaten Rusya Akdeniz’de kalıcı hale gelmiş ve birkaç gün önce almış olduğu kararla; Hazar Denizi ve Karadeniz filoları ile Akdeniz filosunun zaman zaman ortak faaliyet yapacağı açıklaması ile Avrupa’nın arka bahçesinde sorun yaratmaya devam edeceği açıktır.
Bu riskin Avrupa’nın ön kapısında da belirmemesi için ABD’nin yanında duracakları beklenebilir.
Tabi Almanya’daki Rus lobisinin bu konudaki yaklaşımıda etkili olmaya çalışacaktır.
Selçuk Duman

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir