KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Selçuk Duman: Türkiye-ABD İlişkilerinde Açıklamaya Muhtaç Tanımlama ve Suçlamalar

Selçuk Duman: Türkiye-ABD İlişkilerinde Açıklamaya Muhtaç Tanımlama ve Suçlamalar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
343 0

Türkiye’nin kasım ayında ABD’den 40 Block 70 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti talep ettiği belirtilmiş ve bu talebin red edilmesi için bir mektup yazılmıştır.

Bu mektup ABD’de Kongre üyeleri Frank Pallone, Jr ve Gus M. Bilirakis’in liderliğinde hazırlanmış ve 50’den fazla Kongre üyesi imza atmış ve ABD’li bakanlara gönderilmiştir.

Bu mektubun amacı; Türkiye’nin kasım ayında ABD’den mevcut 40 Block 70 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti talebinin şiddetle red edilmesini sağlamak.

Elbette bu tip girişimler olabilir.

Ancak bu girişimin nedeni olarak ileri sürülen noktalar; izah gerektiren, iddia ve suçlamalar içermektedir.

1- “Bu talep, Erdoğan rejiminin Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika’yı istikrarsızlaştırmak için defalarca askeri gücünü kullanmasının ardından geldi.” Denilmekte.
Burada Türkiye’de AKP iktidarının ayrı bir rejim olarak nitelendirilmesi açıklamaya muhtaç bir durumdur.
Buna benzer daha önce Gazetci İsmail Saymaz’ın Halk TV de bakanların istifa yerine af istemesini islam emirliği sisteminde geçtiği yorumuda yapılmıştı.
Yine Fransa Cumhurbaşkanı Macron benzer bir konuşma yapmıştı.
Bu konuda Türk Dış işleri Türkiye’nin siyasal rejimini tanımlayan bir cevap vermesi artık zorunluluktur.

2- “Bu öneriyi onaylamak, hem Türkiye’nin ABD’ye ve NATO’ya taahhütlerini görmezden gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, hem de yurt içinde ve yurt dışında insan hakları ihlallerinde bulunan rejimini ödüllendirecektir”

Burada yine benzer rejim tanımı yapılırken, Türkiye insan hakları ihlalleri kle suçlanmaktadır.

Bu konuda yurt içi ve yurt dışında Türkiye’nin yaptîğı iddia edilen insan hakları ihlalleri somut olarak istenmelidir.

3-“Bu talep, Erdoğan rejiminin Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika’yı istikrarsızlaştırmak için defalarca askeri gücünü kullanmasının ardından geldi.” denilmektedir.

Bu konuda da Türk Dışişleri iyi bir çalışma yaparak bu bölgelerdeki Türkiye’nin faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun olduğu detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

4- “Türkiye, ABD silahları ve askeri operasyonları hakkında önemli taktik bilgileri potansiyel olarak Rusya’ya ifşa edebilecek S-400 füze savunma sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Bu, bir NATO müttefiki olarak taahhütlerine ters düşse ve Amerikan ulusal güvenliğini tehlikeye atsa da, Erdoğan istediği hedeflere ulaşmak için ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek için bu taktiği sürekli olarak kullanıyor” denilmekte.
Yine bu suçlamalara cevap verilmeli ve ABD Dışişlerinden izahat istenmelidir.

5-“Erdoğan rejimi, iktidardaki hakimiyetini sürdürmek için ülkesinde adil olmayan seçimleri teşvik etmeye, sivil toplumu bastırmaya ve insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor.” Denilmekte.
Bu konulardada açıklama ve izahat gereklidir. Aksi takdirde Türkiye’nin seçimleri bile tartışmalı hale gelecektir.

6-“Türk ordusu ve Türkiye’nin desteklediği gruplar, sınırötesi operasyonlar sırasında, Irak, Suriye ve Dağlık Karabağ’daki hastane ve okul gibi sivil hedefleri kasıtlı olarak bombalamak dahil olmak üzere, savaş suçları işlemek için Amerikan yapımı silah ve teçhizatı kullandı” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu son madde en vahimidir. Yüce Türk Milleti ve Yüce Türk Ordusu zan altında bırakılmaktadır.

En sert şekilde kınanmalı ve gerekli izahat yapılmalıdır.

Türk basınınada yansıyan bu konular oldukça ciddi ve Türk Dışişlerinde uzmanlar ve akademisyenler marifeti ile incelenerek çok yönlü bilgilendirme ve cevaplar hazırlanmalı hatta kamuoyu ile de paylaşılmalıdır.

Çünkü bu konular Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurumsal kimliğini ve uluslararası saygınlığını tartışmaya açan konulardır.
Selçuk Duman

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir