KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Şehit Aydoğan Aydın Azerbaycan’da CHP Adalet yürüyüşünde!

Şehit Aydoğan Aydın Azerbaycan’da CHP Adalet yürüyüşünde!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
960 0

Şırnak’ta askeri bir helikopterin düşmesi sonucu, Türk Silahlı Kuvvetleri Tümgeneral Aydoğan Aydın olmak üzere 13 rütbeli asker hayatını kaybetmişti. Ölümünden sonra tümgeneral Aydoğan Aydınʹın Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan tarafında savaştığı dönemde çekilen fotoğraf ortaya çıktı. 1992 yılında Karabağ Savaşı’nda çekildiği belirtilen fotoğrafta, Aydoğan Aydın, Balyoz kumpasından hapis yatan Emekli Korgeneral ve eski MHP Milletvekili Engin Alan’la birlikte görülüyor. (Bkz. http://www.ermenihaber.am/tr/news/2017/06/14/%C5%9E%C4%B1rnakta-Aydin-1992-Karaba%C4%9F/106787 ) Aydoğan Aydın’ın Karabağ’da ne işi var diyebilirsiniz? 1993 yılının ortalarına doğru, Karabağ’ı tamamen ele geçiren Ermeniler, ayrıca Azerbaycan sınırları içerisindeki toprakların ‘yüzde 25’ini de işgal ettiler. Yaklaşık altı yıl içerisinde ’40 binden fazla’ Azerbaycan Türkü hayatını kaybetti. Zorunlu göçe tabi tutulan ‘bir milyondan fazla’ insan ise kurulan derme çatma çadırlarda, oldukça zor şartlar altında, bir gün yeniden evlerine dönebilme umuduyla uzun süre ‘kaçkın hayatı’ yaşadı. Binlerce yıldır ‘Türk’ kenti olarak bilinen Hocalı’nın adı ‘İvnovka’ olarak değiştirildi. Karabağ’daki ‘Türk’ nüfusuna yönelik ‘etnik temizliği’ gerçekleştiren çetelere öncülük eden Robert Koçaryan ve Serj Sarkisyan ise daha sonra sırasıyla ‘Ermenistan Cumhurbaşkanı’ oldular. (Bkz. http://www.yenicaggazetesi.com.tr/hocali-soykirimini-unutma-unutturma-37315yy.htm )

İşte bu süreçte Türkiye Azerbaycanlı kardeşlerini yalnız bırakmadı. Alparslan Türkeş’in kurduğu Rüzgâr Birliği’nden 500 kişilik özel kuvvet, Azerbaycan’ın yardımına koştu. Rüzgâr Birliğini gönüllü emekli askerler ve askeri eğitim almış ülkücü savaşçılar oluşturuyordu. Bu isimsiz kahramanlar Azeri – Ermeni savaşının gidişatını büyük oranda değiştirdi ve Ermeni ordusunun ilerleyişini durdurmayı başardı. Türkiye’den gönüllü gönderilen Rüzgar Birliği’nin haricinde TSK mensupları da Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan ordusunu sevk ve idare ettiler. 31 Mayıs 2017’de Şırnak’ta içinde bulunduğu helikopterin yüksek gerilim hattına çarpıp düşmesi sonucu 51 yaşında şehit olan Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tim komutanlığı yaptığı dönemde Karabağ savaşına katılanlardan. O tarihlerde Aydoğan Aydın’la birlikte Karabağ savaşında bulunan bir başka isimde Engin Alan. 1992 yılında tuğgeneral rütbesine terfi eden Engin Alan, 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildiğinden bu görevi nedeniyle Azerbaycan’da bulunmuştu. Şehitlerin ve şehadetlerine tanıklık eden kahramanların yürüyüşü Balkanlarda, Kafkaslarda, Doğu Türkistan’da, Suriye ve Irak’ta devam ediyor.

Bir başka yürüyüşte; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’. Bu yürüyüş kararı CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na hakkında MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada 25 yıl hapis cezası verilmesiyle alındı. Berberoğlu geçen yıl Türkiye’de dokunulmazlığı kaldırılan 130 milletvekilinden biri. Enis Berberoğlu 2009-2014 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni idi. Enis Berberoğlu hakkında verilen hapis cezası kararında, mahkûm edilen Avrupa Birliği olmuştur. Türkiye’de Avrupacı kanat tasfiyesinin sembol ismi Enis Berberoğlu olmuştur. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davası kapsamında yargılanmasının ardından verilen tutukluluk kararını protesto amacıyla, Ankara Güvenpark’ta toplanmak üzere CHP’lileri sokağa çıkmaya davet etmişti. Söz konusu protestoyla ilgili Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı bir poster, sosyal medyada yayımlandı. Ancak, “Demokrasi yürüyüşümüzü başlatıyorum, elimde sadece ‘adalet’ yazan bir afiş taşıyacağım” diyen Kılıçdaroğlu’nun söyleminin aksine, Kılıçdaroğlu’nun parti mitinglerinde vatandaşlarla buluşmasını anlatan bir fotoğraf yerine, Anıtkabir ziyaretinden olduğu tahmin edilen ve arkasında ordu mensuplarının yer aldığı bir fotoğrafın afişte kullanılması dikkat çekti. (Bkz. http://www.haber7.com/siyaset/haber/2356096-kilicdaroglundan-skandal-yuruyus-pankarti )

Ordu mensuplarının yer aldığı bir fotoğrafın Adalet temalı afişte kullanılması ‘subliminal’ mesajdır. Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla bu afişin teması ve görsel malzemesi üst üste konulduğunda çok farklı bir okumanın yapılmasını gerekli kılar. Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışı mevcut iktidarı sallar ama düşürmez. Zaten hedeflenende budur. Referandumda erime trendine giren Ak Parti oylarının daha da aşağıya çekilmesinin önü açılmaya çalışılmaktadır. Yürüyüş afişinde kullanılan fotoğraf rast gele seçilmiş değildir. Tıpkı referandum öncesi Kılıçdaroğlu’nun Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığında Sancak töreni karşılanması gibi. Kılıçdaroğlu hava üssüne indiğinde karşısında, Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ahmet Biçer, CHP Milletvekilleri Namık Havutça, Mehmet Tüm ve Ahmet Akın ile Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’dan oluşan bir heyeti hazır bulmuştu. Bende, ‘olay basit değil’ yorumunda bulunmuştum. (Bkz. http://www.idealhaber.com/yazar/omur-celikdonmez/referandum-oncesi-kilicdaroglu-baskomutan-mi-oldu/149.html ) Daha sonra Genelkurmay Başkanlığının konuyla ilgili başlattığı incelemenin tamamlandığı basında yer aldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun üs komutanlığında askeri törenle karşılanmasıyla ilgili incelemeye dâir konuşmuş, “”İnceleme, Sayın Genelkurmay Başkanı’nın direktifiyle başladı. Ben incelemeyi tamamladım, raporumu sundum. İki kelimeyle söyleyeyim, kasıt yok, kusur var” demişti. (Bkz. http://www.aljazeera.com.tr/haber/orgeneral-unal-kasit-yok-kusur-var ) Hürriyet gazetesinin manşete taşıdığı, “Karargâh yedi konuda rahatsız “ başlığı ile Referandum öncesi Kılıçdaroğlu’nun 6. Ana Jet üssünde askeri törenle karşılanması ve son olarak bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Londra’da çekilmiş resimi, hatta Cem Küçük’ün fitilini ateşlediği “manyak islamcıların” -ifade adı geçene ait- Ak Parti’den tasfiye edilmesini ve dahi Kutlu Doğum haftasının FETÖ projesi olduğuna dair yapılan tartışmaları ve Türkiye gazetesinin konuyla ilgili manşetlerini üst üste koyun, Türkiye’nin nereye gittiğine siz karar verin. Ben ne mi diyorum operasyon başladı! Düğmeye kim mi bastı? (Bkz. 30 Nisan 2017/ http://www.kafkassam.com/ankaragucu-sampiyonlugunun-genelkurmay-baskaninin-resimleriyle-ne-ilgisi-var.html )

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir