KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şehd el-Amr: Riyad – Moskova ilişkilerinin tarihsel boyutu

Şehd el-Amr: Riyad – Moskova ilişkilerinin tarihsel boyutu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
371 0

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki ilişkiler son dört yıl içerisinde önemli derecede güçlendi. 95 yıllık dostluğun bir göstergesi olarak en büyüğü OPEC+ olmak üzere var olan anlaşmalarla da iki ülke arasındaki entegrasyon hacmi arttı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan Riyad’da düzenlenen basın toplantısında, Rusya ile ilişkileri “stratejik bir ittifak” olarak değerlendirdi.

1926 yılında Suudi Arabistan’ı tanıyan ilk Arap olmayan ülkenin Sovyetler Birliği oluşu da söz konusu tarihsel derinliği gözler önüne seriyor. Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından Krallık ile Rusya arasındaki ilişkiler 1990 yılında yeniden başlamıştı.

Kral Selman’ın 2017 yılının ekim ayında Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret ile tarihte ilk defa bir Suudi Arabistan Kralı, Rusya’ya gitmiş oldu. Suudi Kral ziyaret kapsamında Rusya Devlet Başkanı ile görüşmüş,iki ülke arasında çok sayıda anlaşma imzalanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2007’deki Suudi Arabistan ziyareti ile de bir Rus lider ilk kez Riyad’a gitmiş oldu. Söz konusu ziyareti 2019 yılında, Kral Selman ve Veliaht Prens ile görüştüğü ikincisi takip etti. Temaslar, çok sayıda anlaşmanın imzalanmasına ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağladı.

İki ülke de krizlerin çözümünde diplomatik yakınlaşmayı ve aralarındaki uluslararası siyasi uzlaşmayı somutlaştıran,Suriye, Yemen ve Libya’daki mevcut krizlere karşı aynı tutumları paylaşıyor.

İki ülke karşılıklı fayda bağlamında birçok ortak alanda birbirlerine bağlı durumda. Söz konusu bağlar son yıllarda, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hedefleri doğrultusunda, Rus yatırımcıların eğilimleri ve beraberinde siyasi çalışmalar ile modernleşme adımlarıyla ivme kazandı.

İkili ilişkiler askeri alanda da güçlenmeyi sağladı. Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi’nin (SAMI) Rusya’nın savunma sanayi alanında önde gelen firması Rosoboronexport da dahil olmak üzere Rus silah üretim şirketleri ile yaptığı birçok anlaşma ve askeri eğitim bulunuyor. Söz konusu anlaşmalarla Krallık’taki askeri sistemlerde ve silah endüstrisinin sürdürebilirliğinde gelişme sağlanması hedefleniyor.

İlk Suudi uydusu (SaudiSat-4) 2014 yılında Rus uzay üssünden fırlatıldı. 2015 yılında Suudi Veliaht Prens’in Rusya ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkilere uzay alanındaki iş birliği de eklendi. Bu kapsamda Rus Uzay Ajansı ile, Suudi Arabistan’ın uzay uçuşlarına katılımına yönelik bir de anlaşma imzalandı.

Rusya-Suudi Arabistan İşbirliği Komitesi ticari, ekonomik, sanayi ve yatırım alanlarında iş birliğini artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Söz konusu çalışmalar kapsamındaki toplantıların sonuncusu geçtiğimiz aralık ayında gerçekleşti. Toplantı; petrol, gaz, elektrik, enerji verimliliği ve alternatif enerji alanlarında ikili iş birliğini teşvik ederek karşılaşılan her türlü zorluğun üstesinden gelmede gereken desteğin sağlanması ile sonuçladı.
Şehd el-Amr

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir