KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sakalımız yok ki sözümüz dinlensin

Sakalımız yok ki sözümüz dinlensin

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
437 0

Sakalımız yok ki sözümüz dinlensin…turkiye-tanitim-filmi-1 Rusya’da gelişen milliyetçilik Almanlarla işbirliği içinde güneye yönelirse ciddi bir tehdit oluşturur. Uralların doğusuna yönelik Çin kolonizasyonu üzerinde daha fazla çalışılması ve Rus milliyetçiliği belasının bölgemizden Uzak Doğu’ya kaydırılması lazım… Uralların doğusu boş ve Çin Urallara ve hatta Hazara kadar olan bölgeyi uygun şartları sağladıkça kolonize etme niyetinde… Çok sabırlı ve yavaş ilerleyen bir millet Çinliler…

Bir yandan çatışmanın siklet merkezi Ortadoğu’dan Pasifik bölgesine kayarken öte yandan Şangay tezgahı ile Çinliler Rusya içinde nüfuzlarını artırıyorlar. Rusya ise batıyla olan çatışmasında arkasını sağlama almak için bu işleri görmezden geliyor şimdilik… ABD Çinlileri Çin mahallelerinde hapsedip tarım yapmalarını engelleyerek ABD’yi vatanlaştırmalarını engelledi ama Rusya’da durum böyle değil… Ötede Baltıktan başlayan Alman Rus işbirliği güneye daha sıcak denizlere yönelecek kaçınılmaz olarak…

Hangi akılla Arapların iç mücadelelerinde bu kadar taraf olduk da devletleri değil örgütleri muhatap alan bir aşiret seviyesine düştük anlamak mümkün değil. İslamcılık adı altında parlayan Arap milliyetçiliğinin eylemleri asıl büyük gelişmeleri görmemizi engelliyor ve kumda oynuyoruz… Sürekli kendi ayağımıza ateş etmekten yorulmuyoruz… Arapların milli davalarında Araplardan daha fazla tarafız….

Solu da sağı da gerzek bir toplum… Soğuk savaş yıllarında Enver Hoca’cı, Tito’cu, Jivkov’cular bile vardı… Soğuk savaş bitti şimdi İhvan’cılarımız var… Olur olmaz adamları ve saçmalıklarını yüceltme hastalığından yok olup gideceğiz..

Kendi küçük çıkarları ile başkalarının milli davalarını meczedip kendi milli çıkarlarını göremeyen toplulukların uzun vadede büyük bedeller ödemeleri kaçınılmaz… .

Ne diyelim….

Kenan Şahin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir