KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şahın oğlu İranın komşularından ne istiyor

Şahın oğlu İranın komşularından ne istiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
354 0

Reza Pahlevi iran’in en son (Mohammad Reza Şah Pahlevi’nin) oğlu VOA(voice of America) ile konuşmasında iran’in komşularından önemli bir istekte bulundu.
Iranlıların Milli Şurasının başkanı olan Reza Pahlevi, iran’in komşularından açık ve net iran islami rejimin kaldırmasını söylemelerini istedi. Bu açıklama sebep olur iran islam rejimi açıkça anlasın ki komşuları bu rejimin bölgedeki istikrarsızlıklarını tahammül etmeyecekler ve net olarak bu mesaji iran rejimine verecekler.
Biliyoruz ki iran’nin komuşuları ister körfez ülkeleri, ister Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, Irak ve hatta Suriye ve Israil ,Lubnan ve Yemen gibi ülkelerde iran islam rejiminin iç ve dış tehdidlerinden amansız etkilenmişler ve aslında bölgenin en istikrarsiz eden rejim amerika ve batı değil aslında iran islam rejimidir. Şii ideolojisi ile sünni ülkerde ve toplumlarına hep fitne salan iran islam rejimi, bir tarafdan şii milisleri destek vererek( Hizbullah ve Husileri vs) mezhep savaşlarını hep sıcak tutup, O tarafdan nuclear programlarıyla ve füzelerile hep komşularını tehdid ederek ortadoğu’da tam istikrarsizlik bir ünsür olarak rol almaktadır.
Unutmamak gerekir ki iran islam rejimi hep şii devrimini bölgede yaymak için bütün elemalnlarını kullanıp ve ister tehdidle, ister mali yardimle terror çetelerini bütün bölgede sıçratıp ve bu ahlaksız siyasetlerini güstahca devam ettirmektedir.
Reza Pahlevi’nin bu tavsiyesi belki biraz tehlikeli olabilir ama eğer iran’nin bütün komşuları açıkça bunu ifade etsinler , Tahran yönetimi açıkça anlar ki komşuları bu defa iç neselerinde iran’in karışmalarında susmayıp direk harekete geçecekler.
Bu mesaji Tahran yönetimine vermek belki dünya’yada bu işareti gönderecek ki eski müdaheleci siyasetler bugün işe yaramaz ve eğer bir rejim böyle yöntemler kullnırsa bedelini ödeyecek.
Reza Pahlevi yeni ABD cumhurbaşkanında (Trump) istedi ki iran halkı ile iran islam rejimi arasında fark kuysun.

Hüseyin Babatebriz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir