KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Safrasyan: Ermenistan, Türk liderliğinin agresif yayılmacı politikasına karşı dikkatli olmalı

Safrasyan: Ermenistan, Türk liderliğinin agresif yayılmacı politikasına karşı dikkatli olmalı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
284 0

Ermenistan’ın önde gelen gazetecilerinden Marianna Mkrtchyan Ermenistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Ruben Safrasyan ile bir röportaj gerçekleştirdi. Safrasyan her fırsatta Ermenistan yöneticilerine Türk liderliğinin agresif yayılmacı politikasına karşı dikkatli olmalı şeklinde uyarılarda bulunuyor. Ermenistan tarafının Karabağ’da yenilmesinin ardından Türkiye, Ermenistan üzerindeki baskıyı artırarak istenen tavizleri elde etmeye çalışacaktır diyen Safrasyan bilinçli olarak Türkiye karşıtlığı dozunu artırarak kendine alan açmaktadır. Zira kendileri Türkiye’yi yakından takip eden Türkologlardandır. Pek bilinmez ama Türk lider Alpaslan Türkeş ile Ermenistan kurucu cumhurbaşkanı Ter Petrosyan görüşmelerinde bulunmuş ve Ermenistan dışişleri bakanlığı başta olmak üzere Ermenistan İstihbaratı ile yakından çalıştığı Ermenistan kamuoyu tarafından bilinir. Beraberindeki öğrenciler ile günlük Türk gazetelerini takip eder, günlük raporlar hazırlar. Ama daha çok propaganda içerir raporları. Mesela Karabağ savaşında zaman zaman basına da yansıyan görüşlerinde isabetli görüşleri çok azdır. Oluşturduğu ideolojik bakış açısının Başbakan Paşinyana hiçbir fayda sağlamamıştır. Paşinyan ise bu gibi eski fikirli adamlardan kurtulamamaktadır.
Safrastyan, 2050 Türkiye isimli ABD strafor merkezince yayınlanan harita üzerinden Türkiye karşıtlığı fikir ve görüşlerini sürdürmektedir.

Haritayı hazırlayan ABD kuruluşu olmasına rağmen Safrasyan bunu sanki Türkler hazırlamış gibi Türklerin Pantürkist yayılmalarına hizmet eden bir harita olarak yaklaşmakta, hatta Hitlerin faşist ideolojisine vurgu yaparak Stalinin Ermenileri bir züğürt tesellisi olarak cepheye sürmesini hatırlatır bize. Stalin Ermenileri ideolojik olarak Pantürkistlere karşı vatan savunan kahramanlar olarak sürekli pohpohlamıştı. Her bir Ermeni genç bu boş lafları dedelerimizden dinledik. Şimdi Safrasyan aynı yalan ideolojinin arkasına saklanarak Türk düşmanlığı üzerinden kendi varlığını devlette devam ettirmek istemektedir. Şimdi Ermenilerin ve Ermenistan’ın Türkiye düşmanlığından kazanacakları bir şey yok.
Öte yandan arkeoloğa göre harita, Türkiye kaynaklarının analizinin yanlış değerlendirilmesiyle yapıldı. Safrastyan, “Bugün Türkiye, böyle bir küresel projeyi uygulayacak jeopolitik ve kaynak potansiyeline sahip değil.” Diyen Safrastyan, görevdeki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği yayılmacı politikaların uluslararası toplumdan güçlü bir muhalefetle karşılaşacağını ve pek devam edemeyeceğini de sözlerine ekledi. Fakat daha dün Erdoğan Türkiyesi ABD’nin açıktan desteklediği PYD güçlerine karşı GARE operasyonunu yaptığını görmemezlikten gelen Türkiye uzmanı arkeoloğumuz Safrasyan haritanın şu anda ülkenin kamu televizyonunda gösterilmiş olması tesadüf olmadığı için dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyor.
Safrastyan, aynı zamanda Ermenistan’ın özellikle son zamanlarda yaşanan olaylar ışığında tüm bunlara karşı ciddi şekilde ihtiyatlı olması gerektiğini düşünüyor. “Elbette, Ermenistan dikkatli olmalı, ancak bu haritadan değil, Türkiye’nin bugün izlediği politikadan. Pan-Türkizm kavramı, Pan-Türkizm, neo-Osmanlıcılık, komşularına yönelik saldırgan politika bizi endişelendirmeli diyen Safrastyan’a büründüğü ideolojik gözlükten kurtulmasını Ermenilerin bin yılını göz önünde bulundurmasını genç Ermeniler olarak isteme hakkımız var. Algısal bilinçaltımızı Rus ideolojisi ile doldurmaya ve sürekli Ermeni halkını açlığa yokluğa iten bu sefil Stalinist kaygı ve kavgadan Ermeni halkı bıkmıştır.

Safrastyan, “Ermenistan’ın içinde bulunduğu durum olan Karabağdaki son zamanlarda yaşanan olaylar ışığında, Türk liderliğinin bu durumu istenen tavizleri elde etmek için Erivan üzerinde baskı kurmak için kullanmaya çalışacağını düşünüyorum.” Dedi. Ermenistan’ı Rusya’nın kucağına iterek arkeoloğumuz Safrasyanın eline ne geçecek acaba. Rusya Ermeni halkı için bir kurtarıcı olmadığını artık görmek gerekiyor. Rusya Türkiyesiz bir dünya politikası işletme konusunda son derece kararsız kaldığı bir vakitte Ermenistan’ın Rusya’yı kurtarıcı olarak görmesini tavsiye etmek gerçekten Safrastyanın emekli olması zamanının geldiği yönünde fikirler ileri sürülebilir.
Maria Dardaryan kafkassam Erivan stajyer

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir