İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

İran tehditleri hakkında ciddi istihbarat bilgilerimiz var

S 400’ler Abartıldığı kadar etkili değil mi

Gündem 11 Mart 2019
79

İsveç Savunma Araştırma ajansının 4 mart tarihinde yayımlandığı bir raporda, Rusya’nın A2/AD (s-400) kabiliyetinin, Rusya’nın veya batı medyasının bahsettiği kadar ekili olmadığını, tamamen propaganda olduğu iddiasında bulunmuşlardır. FOI araştırma direktör yardımcısı Robert Dalsjö ve raporu yazan Michael Jonsson: Birinci olarak Onlarca kilometre uzaktaki hedefi tespit etmenin ve vurmanın çok zor olduğunu, 400 km menzile sahip olduğu ileri sürülen S-400’lerin gerçek hedefinin ise 150-200 kilometre olduğunu iddia etmişlerdir. Alçaktan uçan füzelere karşı menzil mesafesinin en fazla 20 km olduğunu belirtmektedirler. Bir kişi dahi ateş kontrol radar sistemini bağlantı kurarak etkisiz hale getirebilir diyen Dalsjö, Rus sistemlerinin Suriye’deki çalışmalarını incelediklerini beyan etmişlerdir. Rusya’nın en modern hava savunma sistemlerini Suriye’de konuşlandırmış olmalarına rağmen tek bir batılı uçağı düşüremediklerini iddia etmektedirler.

“Algılayıcıların ve silahların etkisi elbette uzaklıkla azalır. Hareketli hedefleri bulma ve vurma zorluğu mesafe ile artar. Ek olarak, Dünya’nın eğriliği ufkun altında alçak irtifa radar gölgesi oluşturur diyen uzman Gerçek A2 / AD kabiliyetine ulaşılacaksa, bunların hepsinin iyi entegre olması ve sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesi gerekir diyen uzmanlar sensörler, kumanda ve kontrol sistemlerinden ve lojistikten personele, platformlara, veri bağlantılarına ve füzelere kadar her bileşenin birlikte iyi uygulanması ve işlev görmesi gereken uzun ve karmaşık nedensel zincirleri içerir demektedirler.

Kafkassam

https://www.foi.se/en/foi/news-and-pressroom/news/2019-03-04-russian-a2-ad-capability-overrated.html

https://www.foi.se/en/foi/news-and-pressroom/news/2017-02-27-a2-ad-and-control-of-the-baltic.html

https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-s-400-paper-tiger-or-real-air-force-killer-46477

Yorumlar