KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. S-400 hava savunma sistemleri sevkiyata hazır

S-400 hava savunma sistemleri sevkiyata hazır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
286 0

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova ve Ankara’nın, Suriye’deki birçok konu hakkında hemfikir olduğunu söyledi, ateşkes ve gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının da bu sayede yapıldığının altını çizdi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) kapsamında Konstantin Sarayı’nda gazetecileri ağırladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ankara ile Moskova’nın Suriye politikasını değerlendiren Putin, “Türkiye ile Rusya’nın Suriye’yle ilgili aynı görüşte olduğu birçok konu var” dedi. Putin, “Türkiye ile kilit konularda anlaşamasaydık ne Suriye’de ateşkes sağlanabilirdi ne de gerilimi azaltma anlaşması yapılabilirdi. Bunlar, Rusya, Türkiye ve İran’ın vardıkları anlaşmalar sayesinde ve elbette Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iyi niyeti ile mümkün oldu” diye de ekledi.

GERİLİMİ AZALTMA BÖLGELERİ, SURİYE’NİN BÖLÜNMESİNDE ROL MODEL OLMAMALI
Putin ayrıca, Suriye’nin bölünme olasılığından endişe duyduklarını kaydederek “Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasında da bazı endişeler oluşuyor. Bu bölgelerin gelecekte Suriye’nin bölünmesinde rol model olmaması lazım. Aksine bu bölgelerin, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve gelecekteki siyasi diyaloğa örnek teşkil etmesi gerekiyor” dedi.

Ardından Putin, şu ifadeleri kullandı: “Suriye topraklarının bölünmesi bizi endişelendiriyor mu? Elbette endişelendiriyor. Şu anda gerilimi azaltma bölgeleri oluşturuyoruz. Burada da belirli endişelerimiz var. Zira bu bölgelerin, gelecekte ülkenin topraklarının bölünmesine yönelik bir model olmaması gerek.”
Rusya’nın, bu ihtimalin aksine, söz konusu bölgelerin, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hükümeti ile diyalog başlatılmasına yardımcı olmasını ve siyasal alanda işbirliği için bir model olmasını istediklerini belirten Putin, “Bunun mümkün olduğuna inanıyorum. Nitekim bunun örnekleri de var” dedi.
Öte yandan Putin, Türkiye’nin PKK’nın Suriye uzantısı olarak tanımladığı YPG’nin siyasi kolu PYD hakkında da konuştu. Ankara’nın endişelerini bildiklerini söyleyen Putin, “Bu konularda yapıcı bir çalışma yürütmeye özen gösteriyoruz” ifadelerini kullandık.

‘S-400’LERİ HENÜZ ÜLKE DIŞINDA ÜRETMEDİK AMA MÜMKÜN OLMAYAN HİÇBİR ŞEY YOK’
Rusya ile Türkiye arasındaki S-400 sevkiyatını da değerlendiren Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’deki görüşmelerinde bu konunun görüşüldüğünü belirterek şöyle devam etti:
“Ancak bu sistemleri henüz ülke dışında üretmedik. Bugün Hindistan Başbakanı ile nasıl ve hangi şartlarda üreteceğimizi görüşeceğiz. Süreç, teknoloji ve personel yetiştirilmesi açısından büyük bir hazırlık gerektiriyor. Ancak mümkün olmayan hiçbir şey yok. Bu modern sistemlerin sevkiyatı konusuna tekrar döneceğiz. Bu sistemlerin etkili olduğunu hem Rus hem de Türk askeri yetkilileri biliyor.”
BU YENİ VE EN ETKİLİ SİSTEMLERİN SEVKİYATINA HAZIRIZ’

Devamında Putin “Türkiye ile S-400 füze savunma sistemi sevkiyatı ihtimalini görüştük. Buna hazırız. (Üretim konusundaki) işbirliğine gelirsek, bu, Türk sanayisinin buna hazır olup olmadığıyla ilgili ayrı bir konu. Zira bu sistemleri daha önce yurtdışında üretmedik.”
Rusya ve Hindistan’ın ortak olarak BrahMos füzeleri üretme kararını örnek gösteren Putin, şöyle devam etti: “Bu, on yıllar alan bir iş. Zira hem teknoloji hem de kadrolar açısından büyük bir hazırlık gerektiriyor. Fakat prensipte imkansız olan hiçbir şey yok. Bu yeni ve en etkili sistemlerin sevkiyatına hazırız. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu biliyor. Askerleri yetkililerimiz ve Türk askeri yetkililer de bunu biliyor.

sputnik

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir