KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’yı bekleyen gelecek ya da Neo–Sovyetizm’in lideri Anton Eduardovich Vaino!

Rusya’yı bekleyen gelecek ya da Neo–Sovyetizm’in lideri Anton Eduardovich Vaino!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 15 dk okuma süresi
618 0

Alexander Dugin; Rus emperyal projesinin beyni, Putin icracı başkan görülse de; neo-sovyetik Rusçu yapılanmanın teorisyeni ve lideri bir başka isim. Vayno Anton Eduardovich’den söz ediyorum. Birkaç gün önce; Babası Tiflis doğumlu bir Ermeni olan, Rusça, İngilizce, Fransızca ve Singapur’da çalıştığı yıllarda Singalaca dilini öğrenen 2004’ten beri Rusya’nın değişmez Dışişleri Bakanı Sergey Viktoroviç Lavrov’un; uzun zamandır zihinsel yorgunluğu bahane ederek görevinden ayrılmak istediğinin Rus basınında yer aldığı, çokta uzak olmayan bir gelecekte Lavrov’un yerine Anton Eduardovich Vayno’nun gelme ihtimali üzerinde durulduğuna dair bir haber/analiz yayınlandı.(1) Anton Eduardovich Vaino kim? Hangi becerisinden dolayı Rusya Dışişleri Bakanlığına uygun olduğu düşünülüyor? Bu denli önemli göreve gelecek birisinin hakkında neden çok az şey biliniyor? Yaşam öyküsüne bakıldığında bu yükselişinin rastlantı olmadığı söylenebilir. 17 Şubat 1972 Estonya Tallinn doğumlu Vaino, Eduard Vaino, Tatyana Vaino’un çocuğu. Kseniya Vaino isminde kardeşi var. Elena Shulenkova ile evli ve Aleksandr Vaino isminde oğlu var. Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’nden 1996’da mezun.(2)

Anton Eduardovich’in asıl şöhreti Büyükbabası Karl Vaino’dan geliyor. Estonya Komünist Partisi’nin eski Birinci Sekreteriydi. Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi’nin güneybatısında, Obi Irmağı havzasının orta kesiminde yer alan Tomsk şehrinde, Estonyalı göçmen ailede 28.05.1923’de dünyaya gelen Karl Genrihovich Vaino’nun anne ve babası Komünist Parti üyesiydi. 1947’de Tomsk Demiryolu Aktarım Mühendisleri Elektrik Mühendisliği Enstitüsünden mezun oldu ve partiye katıldı. 1947’de Karl Vaino, alanında çalışmak için Sovyet Estonyasına gönderildi. Demiryolları ve enerji nakil hatlarında çalıştı. 1957’de, SSCB Merkez Komite Komünist Partisi Yüksek Okulu’nun uzaktan eğitim kursunu bitirdi. Sovyet Estonya Komünist Partisi Merkez Komitesi’nde 1948-1952 yılları arasında endüstriden sorumluydu. 1952’de Tallinn’de Estonya CP’nin bölge (bölge) komitesi sekreteri, 1953-1957’de CP Merkez Komitesi sanayi ve ulaştırma departmanının başındaydı. 1957-60 Ulusal Ekonomi Konseyi başkan yardımcısı iken 1960’da denetleme endüstrisinden sorumlu olduğu Merkez Komite Sekreteri’ne terfi ettirildi. 1978’de Estonya SSR’sinin lideri anlamına gelen Sovyet Estonya CP’nin Birinci Sekreteri olarak atandı. Karl Genrihovich Vaino 1978’den 1988’e kadar Estonya Komünist Partisi’nin Birinci Sekreteriydi. Estonya halkının gözünde Moskova merkezi yetkililerinin çıkarlarını savunan ve Sovyet Estonyasında Ruslaştırmayı teşvik eden birisiydi. Hatta Rusça konuşan göçmenlerin Estonya’ya girişini teşvik eden Ruslaştırmanın ısrarcı bir uygulayıcısıydı. 1988’de Estonyalılar arasında son derece popüler olmayan parti lideri, SSCB Merkez Komitesi tarafından görevinden alındı ​​ve Moskova’ya geri çağrıldı. 1990’da emekli olana kadar SSCB Merkez Komitesinde Parti Kontrol Komitesi üyesi olarak çalıştı.(3)

Karl Genrihovich Vaino’nun babası Henry Vaino (Henry Väinö Aleksanteri) 1918’de Estonya’daki Bolşevik ayaklanmanın başarısız girişiminin ardından Rusya’ya kaçmıştı.(4) Aile bilinenin aksine Estonyalı değil Fillandiyalı. Henry Vaino; Batı Finlandiya’da Güney Ostrobothnia bölgesindeki Töysä kentinde 25 Şubat 1903’te doğmuştu. II. Dünya Savaşında Sovyet ordusuna katılmış, Nazilere karşı savaşırken 29 Temmuz 1941’de ölmüştü. Anton Eduardovich Vaino’nun babası Eduard Vaino 11 Mayıs 1949 Estonya Tallinn doğumlu. Rus otomotiv sektöründe tanınan bir isim. AvtoVAZ Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı. 1971’de Tallinn Politeknik Enstitüsü makine mühendisliğinden mezun olduktan sonra Tallinn Elektrik Mühendisliği Santrali’nde çalışmaya başladı. 1980’lerde, Sovyetler Birliği’nin Japonya’daki ticaret bürosunda görev yaptı. 90’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Lada otomobil motorlarını temsil etti ve General Motors ile ortak projelere katıldı. Şu anda AvtoVAZ ve Renault birlikte çalışıyor.(5)

Anton Eduardovich Vaino’nun babası Eduard Vaino’nun en yakın dostu ve amiri kim biliyor musunuz? Military Academy of the General Staff of the Armed Forces of Russia /Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Askeri Akademisi’nden mezun, Rus Makine Mühendisleri Birliği başkanı, Rusya ve Yabancı Ülkeler arasında Askeri ve Mühendislik İşbirliği Başkanlığı Komitesi’nin üyesi, Rostec Corporation, Rosoboronexport ve Rus Teknoloji Şirketi Rostechnologii’nin CEO’su, Aralık 2010’dan bu yana olağanüstü genç BT inovasyonlarını keşfetmeye ve desteklemeye çalışan Birleşik Rusya’nın “IT-Breakout” projesini koordine eden, 28 Nisan 2014’te Obama yönetiminin ABD’ye girmesi yasaklandığı Sergey Chemezov.(6) Hem babası hem de babasının yakın dostu Rus oligarklarından. Bu ilişkiler ağı Anton Eduardovich Vaino’nun Rusya bürokrasisindeki kariyer başarısının görünürdeki nedeni olabilir. Halen Rusya Federasyonu Başkanlık Müsteşarı Anton Eduardovich Vaino İngilizce ve Japonca biliyor. Japonya’nın Tokyo’daki Rus Büyükelçiliği’nde, daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın İkinci Asya Bölümü’nde çalıştı. 1996’da Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Moskova Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Dış İlişkiler Enstitüsü’nden mezun oldu. 1996–2001’de Japonya’nın Tokyo’daki Rus Büyükelçiliği’nde, daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın İkinci Asya Bölümü’nde çalıştı.(7)

Anton Eduardovich Vaino, kolektif Rus bürokrasi geleneğinin bir projesi diyenler haksız sayılmaz. Resmi mahremiyete önem vermesiyle tanınıyor. Bu nedenle kendisiyle ilgili bilgiler oldukça sınırlı. Utangaç bir mizaca sahip. Zengin ve bürokrat aileden geliyor. Lüks mekânlarda tatil yaptığı, cins atlar beslediği, teknelerinin bulunduğu ve çok parası olduğu gibi kendisine yöneltilen eleştiriler de var. BBC olmasa hakkında birkaç yıl öncesine kadar çok az şey biliniyordu. Geçmiş kariyerinde herhangi bir basın mülakatı yapmış gibi görünmüyor ve resmi biyografisi Kremlin’e yıllarca süren hizmette istikrarlı bir yükselişi gösteriyor. Neo-sovyetik Rusçu yapılanmanın teorisyeni dememin nedeni de kendisinin konuyla ilgili yayınları ve üstlendiği görevler. 2012’de ‘Questions of Economics & Law -Ekonomi ve Hukuk Soruları’ adlı dergide ‘AE Vaino’ imzasıyla yayınladığı, ‘The capitalisation of the future/Sermayenin Geleceği’ başlıklı makalesi epey tartışıldı. Nedeni ise Vaino’nun ‘Nooscope’ kavramı çerçevesinde toplumu örgütlemek ve anlamak için yeni yollardan söz etmesiydi. Nooscope, yarı mistik ve Rus metafizik geleneğinden beslenen bir kavram olarak değerlendirilmişti.
Nooscope, “insanlar arasında, nesnelerle para arasındaki işlemleri tarayan bir aygıt” tanımlamasıyla anlaşılmaya çalışıldı. Günümüzde ekonominin ve genel olarak toplumun geleneksel yöntemlerle yönetilmesi çok karmaşıklaştı. Kaosa dönüştüğü gibi kontrolden çıkabiliyor. Böylesi durumda güç merkezleri iktidarlar bunları düzenlemek ve kontrol etmek için yeni yollar aramalıdır. Bu yönetim sorununun çözümü ise ‘nooscope’ olarak adlandırılan ve küresel bilinçle ve “biyosferdeki ve insan aktivitesindeki değişiklikleri tespit edip kaydedebilen” yeni bir sistemle mümkün olabilir. Yarı-mistik dilin ve akademik jargonun neredeyse imkânsız bir karışımı izlenimi veren bu teorik açılım, aşkınsal felsefe ile çağdaş ekonomik kaygıları uzlaştırmaya yönelik. Nooscope’un kesin tanımını söylemek zor. Kağıda göre: “Nooscope, Noosfer’deki değişiklikleri kaydetmek için kullanılan bir cihazdır.” Dahası, “mekansal sensörler” den oluşur ve “görünmez görünür hale getirebilir”. Bir karakteristik cümle şöyle yazıyor: “Yeni nesil banka kartlarından başlayıp” akıllı tozla “biten” Nooscope’un duyusal ağı zaman ve mekândaki ortak Varlığı doğrudan tanımlar.” Nooscope, insanlığın kolektif bilincinin incelenmesine olanak sağlayan ilk cihaz.(8)

Nooscope’un kesin tanımını söylemek zor. “Nooscope, Noosfer’deki değişiklikleri kaydetmek için kullanılan bir cihazdır.” Dahası, “mekansal sensörler” den oluşur ve “görünmez görünür hale getirebilir”. Bir karakteristik cümle şöyle yazıyor: “Yeni nesil banka kartlarından başlayıp” akıllı tozla “biten” Nooscope’un duyusal ağı “, zaman ve mekândaki ortak Varlığı doğrudan tanımlar.” Nooscope, insanlığın kolektif bilincinin incelenmesine olanak sağlayan ilk cihaz. Aslında, “Noo” fikri, Vaino’nun icadı değil, daha önceden bilinen ve çok az şüphelenilen bir kavramdır. 20. yüzyılın başlarında Rus düşünür Vladimir Vernadsky tarafından bir teori olarak geliştirilen “Noosfer”, genellikle insan düşüncesinin alanı, yani insanlığın kolektif bilincidir. Vernadsky, insanlığın kolektif düşüncesinin bir bütün olarak dünyayı etkileyeceği zaman, Noosfer’in Dünya’nın gelişiminin üçüncü aşaması olacağına inanıyordu.(9) Bu açıdan Vaino bir “proaktif yönetim paradigması” temellendirmiş denilebilir. Rusya Federasyonu Başkanlık Müsteşarı konumuyla Anton Eduardovich Vaino; Rusya ve dünyadaki sosyal ve diğer süreçleri analiz eden cumhurbaşkanlığı ofisinden sorumlu. Başında olduğu birim aynı zamanda vatandaşlardan ve şirketlerden gelen itirazları kabul ediyor, değerlendirdikten sonra Başkan Putin’e arz ediyor.(10) Rusya’nın geleceğinde parlayan yıldız Vaino, Türkiye’den takip edilmesi gereken bir isim.

Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği’nde meskûn Yahudi toplumunun Bolşevik devrimine katkısı ve yetiştirdiği Komünist liderler Kabala kültürüne yabancı olmadıklarından tüm enternasyonallerde Yahudi parmağı arayanların sayısı da az değildir. Marx’ın Kabala’dan esinlendiği hep söylendi. Bilindiği gibi Kabala; Torah’ın herkes tarafından anlaşılan düz anlamından başka, bir de gizli anlamının bulunduğu, bu anlamın semboller ve alegorilerde gizlendiği ve bu gizlerin özel bir eğitimle öğrenileceği inancından doğan bir Yahudi geleneğidir. Tevrat’ın bu saklı anlamını kavrayıp yorumlamak demek olan Kabala, İbranice bir kelime olup vahiy olarak almak, kabul etmek anlamlarına da gelmektedir. Aynı zamanda sözlü geleneği ifade etmek için de kullanılır. Kabalistler kendi bilgilerini bilim adamlarıyla paylaştılar. Bu katkı nedeniyle Kabala öğretisi; dünyayı yöneten sistemi çalışır.(11)

Bu açıdan Anton Eduardovich Vaino’un ‘Nooscope’ kavramını temellendirmesinde Kabalacı izler bulmak mümkün. Günümüzdeki Dördüncü Enternasyonel; Kapitalizme ve Stalinizme karşı Troçki önderliğinde kurulmuş olan uluslararası örgüt. 25 Şubat-2 Mart 2018’de; 40 ülkede 55 seksiyonu ile sempatizan ve gözlemci örgütü bulunan, toplamda 13 000 militanın dahil olduğu Dördüncü Enternasyonal’in 17. Dünya Kongresi gerçekleşti. Sömürüye ve baskıya karşı, kapitalizmin devrimci yıkılışını hedefleyen kavgaları yürütebilecek partilerin inşasına ilişkin yönelim konusundaki bilanço ve strateji tartışıldı. Kapitalist küreselleşmenin, emperyalist güçlerin, siyasal kaosun güncel durumu konusundaki oturumlar ABD emperyalizmiyle, Asya’nın çok daha ötesinde yatırımlara sahip yeni dünya gücü Çin arasındaki çatışma tartışıldı. Nükleer silahlanmaya karşı direnişler, insani krizlerin ve şiddetin yükselişi gibi meseleler de ele alındı.(12)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 9 Mayıs Zafer Günü törenine katılmak üzere başkent Moskova’ya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kremlin’deki görüşmelerin perde arkasındaki mimarı Anton Eduardovich Vaino’un olduğunu unutmayın. Belki Lavrov sonrası Rusya Dışişleri bakanı olmasına olabilir ama onu asıl bekleyen Putin Sonrası Rusya Federasyonu başkanlığıdır. Bazı uzmanlara göre Vaino; Kabalacı felsefenin şekillendirdiği IV. Enternasyonelin projesidir. Bu iddiayı ortaya atanlar, İsrail Rusya yaklaşmasını delil gösteriyor. Haksızda sayılmazlar.

Bakınız:
1- Ömer Gök/ Anton Eduardovich Vayno “Вайно, Антон Эдуардович” Rus’yanın yeni dış işleri bakanı mı?/ http://kafkassam.com/anton-eduardovich-vayno-rusyanin-yeni-dis-isle.html – https://zampolit.com/dossier/vayno-anton-eduardovich/index.php
2- https://en.wikipedia.org/wiki/Anton_Vaino-
3- http://www.estonica.org/en/Vaino%2C_Karl/
4- https://rusletter.com/articles/vaino_turned_out_to_be_close_to_chemezov_and_manturov
5- https://www.geni.com/people/Eduard-Vaino/6000000013091440996
6- https://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Chemezov
7- http://en.kremlin.ru/catalog/persons/307/biography- http://epl.delfi.ee/news/lp/karl-vaino-pojapoeg-sai-putini-administratsiooni-etteotsa?id=75323125
8- http://www.bbc.com/news/world-europe-37109169
9- https://abcnews.go.com/International/putins-chief-staff-claims-invented-nooscope-study-
https://larouchepub.com/other/2005/site_packages/vernadsky/3207bios_and_noos.html
10- https://cs.trendexmexico.com/novosti-i-obschestvo/75640-politicheskiy-deyatel-vayno-anton-eduardovich-biografiya-deyatelnost-i-interesnye-fakty.html
11- https://kabalavecozum.wordpress.com/ http://www.enternasyonalforum.net/kultur/3270-kabala.html
12- http://www.yeniyol.org/iv-enternasyonalin-17-kongresi/
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir