KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. RUSYA’NIN KARŞISINA 100 YIL SONRA ÇIKAN KABUS

RUSYA’NIN KARŞISINA 100 YIL SONRA ÇIKAN KABUS

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
306 0

Rusya’nın düşmanı Nato veya Türkiye değil, 100 yıldır kendi içinde asimile edemediği Asya Türkleri ve Müslümanlarıdır.

Bu gün Rusya Federasyonu kanunlarına göre, miting yapmanın cezası 8 yıl hapistir. ayrıca bu mitingi kameraya kaydetmek, yayınlamak da aynı cezaya teşkil eder. bu nedenle Rusya’da miting göremezsiniz.

Suriye idlib te yaşanan kalleşce saldırı sonrasında Rusya sosyal medyasında Türkiye’ye karşı hakaretler, küfürler, tehditler, hatta konstantinov’u (istanbul) geri almanın zamanı geldi diyecek kadar küstahlaşanlar var. ama Rusların bilmediği önemli bir de sorunları var. Sovyetler dağılmış ve Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan artık rusyanın bir parçası degil, bağımsız devletlerdir. diğer taraftan bağımsızlıklarını erteleyen İleri Kavkazlar, Çeçenler, Kumuklar, Karaçaylar, ve Tatarlar’da bağımsız olmak için küçük bir fırsat beklemektedir. bu devletler ve devlet olma yolunda sırasını bekleyen özerk oblas’lar rusyanın tarihte yaptığı soykırımları, katliamları hiç bir zaman unutmuş degildir. konstantinov’u (istanbul) almak gibi bir düşünce içerisine girenler, Moskova’yı kaybedip, Sibirya’da yaşama ihtimalini de düşünmelidir.

Ne zaman kadim Türk topraklarından bahsedilse, nedense bilinçli ve maksatlı bir şekilde, bu bağımsız Türk devletlerinin ve bağımsız olma yolunda fırsat bekleyen özerk oblasların Türklüğünü unuttukları, asimile oldukları yazılıp çizilir. peki Türkiye’de herkes top yekün Türk kültürüne bağlı kalmış ve milliyetcimidir ?… elbette hayır… politik olarak bakıldığında, Türkiye gibi, diğer Türk devletlerinde de çeşitli siyasi görüşe sahip insanlar vardır. ama bu birlik olma yolunda ölçü değildir.

Bu gün Çeçenistanda Kadirov yönetimi nasıl Çeçen halkını temsil etmiyorsa, Dudaev Çeçenleri baskı politikaları ile sessiz kalıyorsa, işgal edilen kırımda da parlemento yönetimi Tatarları temsil etmiyor, Kırım Türkleri baskı politikası ile sessiz bırakılıyor. Kısacası, Sovyetlerde olduğu gibi, Rusya Federasyonunda da Asya Türkleri ve Müslümanları aynı baskı politikası ile karşıkarşıyadır.

Bir gerçek var ki Slavlaştırma politikaları, asimilasyon, halkları kendi topraklarında azınlığa düşürmek için yaptıkları sürgünler, tuğla fabrikalarında yakılan tarih, din, dil, bilim adamları ve aydın katliamları bir fayda vermemiş, aksine kültürüne daha baglı şuurlu bir millet kılmış, Rusların karşısına 100 yıl sonra en büyük kabus olarak çıkmıştır.

Bu nedenle Rusya’nın düşmanı Nato veya Türkiye değil, 100 yıldır kendi içinde asimile edemediği Asya Türkleri ve Müslümanlarıdır.

Yeterki, ”BİZİM NE İŞİMİZ VAR ORADA” denmesin.


Zarema Memetova.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir