KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’nın eski Sovyet coğrafyasındaki başarısızlıklar gittikçe artmaktadır

Rusya’nın eski Sovyet coğrafyasındaki başarısızlıklar gittikçe artmaktadır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
318 0

Rusya’nın eski Sovyet coğrafyasındaki başarısızlıklar gittikçe artmaktadır. 2008 Gürcistan müdahalesi. Ardından 2014 yılında Ukrayna’nın ABD’nin üssüne dönmesi ve Moskova’nın Kırım ile Donbas müdahaleleri sonucunda Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar. 2018 yılında Ermenistan’da Başbakan olarak Batı yanlısı Nikol Paşinyan’ın seçilmesi. Beyaz Rusya’da Batı destekli protestolar sonucunda Lukaşenko’nun ile halkı arasında makasın açılmasından iktidarının zayıflamaya başlaması. Moldova’da Rusya yanlısı Dodon’un yenilmesi ve Batı yanlısı Sandu’nun Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi. Ve nihayetinde Türkiye Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için Ermenistan’a karşı yürüttüğü harekatın başarıyla tamamlanması dolayısıyla Bakü’de 10 Aralık’ta gerçekleşen Zafer Geçidi Töreni’ne katılmasıdır. Türkiye için büyük bir başarı! Rusya’nın üssüne ev sahipliğini yapan Ermenistan ise yenilgi içinde. Daha önce Ermenistan’ı kullanarak bölgede dengeyi sağlayan Rusya, Erivan mağlup olurken kendi barış gücünü yerleştirmiştir. Rusya askeri maliyetlerini doğrudan kendisi üstlenmek zorunda kalmıştır: yaptırmaların ağır yükünü taşıyan Moskova için bu iyi bir haber değil olsa gerek.
Rusya hem Batı’dan hem de Kafkasya’dan gittikçe çevrelenmektedir. Çevreleme halkasını tamamlayan Orta Asya’nın olacağını belirtebiliriz. Bu bağlamda Moskova merkezli Orta doğu enstitüsünün başkanı Y. Satanovskiy, Türkiye’nin Azerbaycan ile sınırlı olmayacağı ve Rusya’yı Ukrayna’dan, Kazakistan’dan ve genel olarak Orta Asya’dan çıkaracağını dile getirmiştir. Hatırlatalım ki Kasım ayının sonunda Batman’daki 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığında incelemelerde bulunan Kazakistan’ın, Türkiye’den İHA tedarik etmesi gündeme geldi.
Söz konusu çevreleme politikasına cevap olarak, Rusya’nın kendi komşularına yönelik dış politika değişikliğine gideceğini öngörebiliriz. Söz konusu değişikliğin, eski Sovyet ülkelerinde Rusya aleyhine çıkan krizlerini erkenden tespit edilmesini hedefleyen istihbarat faaliyetlerin (özellikle elektronik harp ve siber saldırı) artırılmasından oluşacağını söyleyebiliriz. Bunlar askeri müdahaleye göre daha az maliyetlidir. Bu bağlamda yeni politika altında komşuların egemenliğine ve ortakların içişlerine karşımama prensibi artık geçerli olmayacaktır.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir