KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya’nın en güzel adımı vizelerin kaldırılması olacak

Rusya’nın en güzel adımı vizelerin kaldırılması olacak

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
351 0

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in, Türkiye ile vize konusu da dahil olmak üzere bazı meselelerin aşamalı olarak çözüleceğiyle ilgili açıklamalarını değerlendirerek, “Rusya’nın en güzel adımı vizelerin kaldırılması olacak” dedi.
Sputnik’e konuşan Savaşır şu ifadeleri kullandı: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların iptalini öngören kararnameyi imzaladı. Sözle kaldırmıştı, dolayısıyla beklenen bir imza. Gelişmeler sırasında İstanbul’da yapılan DEİK Türk-Rus İş Konseyi toplantısına katıldım. Bu konuları da ele aldık. Herkes çok memnun idi son gelişmelerden. Bundan sonra çok dikkatli süreci izlemeli. Kısa sürede olacak şeyler degil. Yatırımlar korunacak ama yeni yatırımlar için zaman lazım. DTİK Avrasya Komitesi olarak önümüzdeki günlerde gelişmeleri değerlendirecegiz. Bütün Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki arkadaşlarımız bu gelişmeyi bekliyordu. Çünkü Avrasya’ nın bacası Rusya. Şu an herşey çok hızlı gelişiyor. Durumlar memnuniyet verici. Ülkeler adına sevindirici gelişmeler.”
Medvedev’in vize açıklamalarına da değinen Savaşır, “Vizelerin kaldırılması konusuna gelince bence rusya nın en güzel adımı bu olur ve bunu oncelikli yapmalı. Rusya’ya inanan ve güvenen mağdurların mağduriyetini kaldırmalı. İlk adım bu olmalı bence. Çalışma izinleri ve vizeler” dedi.
Fuad Seferov/Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir