Kafkassam başkanı Hasan Oktay Çay tv de gündemi değerlendirdi

Ermenistan siyasi çözüm istemiyor, Rusya’nın iddiaları ciddiyetsiz

ALMAN SİYASET BİLİMCİSİ DR. CHRISTIAN JOHANNES HENRICH İLE ERMENİ SORUNU HAKKINDA RÖPORTAJ TÜRK AMERİKAN GÜVENLİK VAKFI (TASFO)

Almanlar; fail IŞİD değil ABD şüpheli!

Rusya’dan özür dilemişiz

Rusya, Türkiye 27 Haziran 2016
946

göktürktüysüzoğluRusya’dan özür dilemişiz. Putin’in sözcüsü da Sergey Lavrov ile de görüşecek muhtemelen. Kar-zarar hesabı yapmadan ve duygusal düşünerek alınan ani kararlar, bir ülkenin yalnızca 7 ay içerisinde bu tarz hamlelerde bulunmasına ve büyük maliyetlere karşılaşmasına yol açabiliyor. Rusya ile ilişkilerimizin bozulması sonrasında PYD daha da güçlendi. Esad, Rus desteğini konsolide etti. Türk savaş uçakları, S-400 korkusundan Suriye sınırına yakın dahi uçamaz oldu. Turizm sektörü adeta çöktü. Sebze-meyve ihracatçıları milyonlarca dolar zarar etti. Rusya’da iş yapan Türk firmaları ve Türkiyeli işçiler büyük sıkıntılar çekti. Türk-Rus ortaklığında kurulmuş aileler neredeyse parçalanmanın eşiğine geldi. Tamam Rus uçağı sınır ihlali yapmış olabilir ve bunu süreklilik arz edecek şekilde gerçekleştirerek Türkiye’yi kışkırtmış olabilir. Ancak bunun bir kışkırtma olabileceğini, bir oyun olabileceğini ve Suriye’deki gelişmelere bağlı olduğunu açıkça göreceksiniz. Hem hangi ara bu ülke, Suriye için Rusya’yı karşısına alacak kadar güçlendi? O kadar güçlü müyüz? Mümkün mü bu? NATO yardımını fazla abartmadınız mı? Hem zaten siz NATO’ya da güvenmiyordunuz, eleştiriyordunuz. Ona ne diyeceğiz?
Zarardan dönmek her zaman iyidir. Putin, “özür” istediyse dileyeceğiz tabi ama koca bir ülkenin dış politika anlamında bu kadar savruk hareket etmesi çok acı…Göktürk Tüysüzoğlu

Yorumlar